Adrenalinové sporty

V posledních několika málo letech se doslova roztrhl pytel s nabídkou rozmanitých adrenalinových činností. Netýkají se už jen mladých freestylových jezdců, ale stále častěji můžeme pozorovat obdarované padesátníky chystající se na bungee jumping nebo starší manželský pár na výletě v balónu. Za vydařený adrenalinový zážitek rádi zaplatíme i pěkně tučnou sumu. Takové aktivity našly dokonce uplatnění například v rámci team buildingových snah některých firem. A typické akce pro top manažery zahrnují třeba i možnost vyzkoušet si jízdu na okruhu ve formuli nebo jiných závodních či trackových autech.

Adrenalin (přesněji noradrenalin) je zodpovědný za to, že nám srdce tluče jako zvon, rozšiřují se zorničky a každá svalová nitka hraje napětím. Vnitřní opiáty, které si naše tělo při sportu samo produkuje (endorfiny a enkefaliny), potlačují bolest a mohou za velmi slastný pocit při překonávání sebe sama. Není divu, že mnozí nadšenci uvádějí, že takové sportování je lepší než sexuální hrátky.

Zvyšující se kupní síla naší společnosti vede k jisté formě konzumu i v oblasti adrenalinových sportů. Charakteristickým rysem takových aktivit je vytváření iluze rizika, minimální nároky na přípravu a vstupní úroveň fyzické zdatnosti jedince, jeho nulovou kontrolu nad průběhem a výsledkem činnosti. Bungee jumping patří mezi typické představitele. I když při dodržování elementárních standardů nehrozí žádné riziko, dochází velmi zřídka k nehodám s tragickými důsledky.
Nemůžeme sice všechny zájemce o takové aktivity zaškatulkovat do jednoho šuplíčku, ale je pravdou, že se často jedná o tzv. "adrenalinové neurotiky". Ti se vyznačují obrovským zapálením pro danou činnost, ale jen do té doby, než vyzkouší jinou. Adrenalinový úlet je naplnil a nadšeně o něm s téměř mystickým zaujetím vyprávějí.

Druhá oblast adrenalinových sportů představuje obrovskou míru rizika, zvyšující se nároky na fyzickou dovednost, vysokou mentální schopnost jednotlivce a velkou kontrolu nad průběhem a výsledkem dané aktivity. Sem patří freeride na sněhu, silnici i kamenité cestě nebo třeba lezení na stěnu.
Sportovci, kteří si vytrvale pěstují fyzickou zdatnost a na příslušné akce se velmi intenzivně připravují, bývají vyrovnanými, autentickými osobnostmi s hlubokou sebereflexí, bohatými prožitky a rozvinutou vnímavostí k sobě i druhým. Adrenalinové aktivity pro ně znamenají dlouhodobou skrytou vášeň. Pokud mají o svém zájmu hovořit, pak ve vyprávění převažují prožitky zkušenosti a růstu, dotýkání se hranic, úsilí, ale i souznění a harmonie.

Nelze stanovit přesný psychologický profil zájemců o adrenalinové sporty, protože každého člověka k tomu vedou jiné motivy a potřeby. Ale hledisko evoluční biologie dává za pravdu teorii, podle které si z dob dávno minulých v sobě neseme zkušenost se zvládáním a překonáváním rizika spojeného s ohrožením na životě. V dnešním pohodlném civilizovaném světě toho ovšem už tolik nevyužíváme, a proto si hledáme náhradní variantu. Takové překonávání riskantních překážek může být chápáno i jako projev mužné síly na straně jedné a zároveň jako snaha o vyrovnání genderových rolí na straně druhé.

Ať už se adrenalinovým sportům věnujeme autenticky nebo konzumně, jsou bezpochyby nezapomenutelným zpestřením našich všedních dní a pro někoho možná i pozitivním impulsem k některým důležitým změnám v životě.

Článek vyšel: 07.07.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zapečené brambory s růžičkovou kapustou

  Růžičková kapusta se dá kombinovat jak s rýží, tak těstovinami. Moučnaté brambory s kapustou a smetanově sýrovou krustičkou se vám lahodně rozplynou na jazyku. Přesvědčte se sami a uvidíte, že na stereotypy o nudné…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %