Aerobik

Jako malá jsem „nevěděla co roupama“ a tak jsem se přihlásila do kurzů aerobiku. Jelikož mě poskakování, kroutění a celkové cvičení moc nebavilo, po pár lekcích jsem si hledala spoustu výmluv, jen abych na další hodiny nemusela. Rodiče se nademnou nakonec slitovali a já svou (ne)zdárnou aerobikovou kariéru zabalila hned v prvních fázích. O to víc jsem toho po čase litovala. Proto jsem se aerobiku začala znovu věnovat a jelikož nejsem vůbec sportovní typ přepískla jsem cvičení hned na startu. Vyzbrojila jsem se cvičebním úborem, lahví s vodou a už jsem klusala do haly. Holky, které byly na hodině přede mnou odcházely zničené, nohama sotva pletly. V duchu jsem se pousmála nad tím jak můžou být z obyčejného skákání tak schvácené, vždyť normální člověk musí vydržet být hodinku v pohybu. O, jak jsem se mýlila. Po půlhodině poskakování jsem hodinu vzdala. Do šatny jsem se nemohla skoro ani doplazit a druhý den jsem se nebyla schopná postavit. Tak takhle dopadla moje první zkušenost (po dlouhé době) s aerobikem. Proto si přečtěte následující řádečky, abyste nedopadly stejně jako já:)

Aerobik – aneb co to vlastně je

Aerobik je druhem kondičního cvičení, které probíhá při hudbě. Ze začátku je nutné malé protažení a zahřátí (pomalejší hudba), ale následně je Vám do uší puštěna rytmická hudba, ve které byste měly zvládat skákat a klusat do rytmu (mě se to častokrát nedařilo:D ) A k čemu nám samotný aerobik napomáhá? Nejenom, že spalujeme přebytečné kilogramy – a že to jde vážně poznat – ale také rozvíjíme oběhovou soustavu, zvyšujeme svou vytrvalost a výkonnost. Aerobik také příznivě ovlivňuje funkci pohybového aparátu a pozitivně působí na nervovou soustavu. Proto byste měly po lekci odcházet znavené a vyčerpané, nicméně pozitivně naladěné a s dobrou náladou:)

Historie aerobiku

Aerobik vznikl v USA v roce 1968. Jeho vznik je přisuzován Kennethovi Cooperovi, který vydal první knihu, ve které zveřejnil prvky aerobního cvičení. O taneční prvky je následně doplnila Jacke Sorensová. Zájem o aerobik se začal pomalu zvyšovat. Vznikaly nejrůznější videokazety, televizní cvičení a následně kluby, kde se aerobik pravidelně vyučoval.

Jak vypadá hodina aerobiku?

Aerobik je cvičení, které si zakládá na střední intenzitě (neměli byste se u něj nějak extrémně zpotit – ovšem opak je pravdou) Důležité je pravidelné dýchání, při kterém by nemělo docházet ke kyslíkovému dluhu. Je doporučováno vykonávat aerobik alespoň 50 – 90 minut (nemám šanci:D ), ovšem myslím si, že pro začátek stačí pěkných 20 minut. Hodina s instruktorem trvá kolem 45 – 60 minut a cvičí se zpravidla bez přestávky. Pomůcky, které pro cviky můžete využít jsou například step (bedna o výšce 10 – 30 cm, která zvyšuje zátěž pro nohy) nebo cvičební podložka, na které provádíte strečink a závěrečné protažení.

Jiné formy aerobiku

Pokud byste chtěly zkusit jiné formy aerobiku a klasický Vás nebaví, existuje také aerobik sportovní, ale ten je určen pro vrcholové sportovce. Zátěž i samotné prvky jsou dosti složití pro pokročilé, ne tak pro začátečníky. U sportovního aerobiku se většinou vytváří družstva o 2, 3 nebo i více lidech. Výjimkou také není cvičení samotného jednotlivce, ale to pro diváka zpravidla nebývá tak atraktivní. Dalšími formami aerobiku je posilovací, kick box nebo taneční aerobik.

Aerobik je skvělým cvičením, pro všichni, kteří chtějí udělat něco pro svoji postavu, zdraví i dobrou náladu. Při hodinách zažijete velké množství zábavy.

Máte zkušenosti s Aerobikem? A nepřepálily jste start stejně jako já :) ?

Článek vyšel: 01.04.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Co takhle dát si...piknik?

  Máte špatnou náladu při pohledu z okna (zataženo, déšť) nebo při pohledu do kalendáře (dovolená už proběhla a další volno v nedohlednu)? Nenechte se otrávit a využijte každého pěkného dne nebo alespoň odpoledne k…

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %