Akupresura a její působení na lidský organismus

Akupresurou rozumíme prastarý léčebný postup, kterého bylo využíváno již před více než 3000 lety na dálném východě, především v Číně a v Japonsku. Později se akupresura rozšířila po celém světě.

Východní a západní medicína

Proto abychom pochopili princip akupresury, je nutné trochu porozumět východním medicínským postupům a uvědomit si rozdíly mezi východní a západní medicínou.

Chápání nemoci se mezi východním a západním světem poněkud odlišuje a to především diagnostikou. Východní a západní medicína dokáže léčit totéž, rozdílný je však postup jakým se bude léčba provádět. Na západě se lékaři snaží vždy přijít na konkrétní (přímou) příčinu onemocnění a tu pak zneškodnit nejčastěji za pomoci chemických preparátů. Příliš se nezajímají o to, z jakých příčin k onemocnění došlo. Rozhodující jsou příznaky a invazivní léčba určitého problému.

U východní medicíny je rozhodující celkový stav pacienta. Lékaři se dopodrobna zajímají o pacientovo chování, zkoumají jeho celkový vzhled (např. stav pleti a vlasů), psychický stav atp. Lékaři pacientovi dají množství otázek, na které musí odpovídat, zajímají se o jeho zaměstnání, jak se stravuje, atp. Až po té, co si lékař udělá celkový obraz, vyřkne svou diagnózu.

Východní medicína vychází z přesvědčení, že kvalita lidského života je závislá na rovnováze mezi citovou, tělesnou a duchovní stránkou. Pokud jsou v rovnováze budeme se těšit dobrému zdraví. Odchylky mezi nimi nám způsobí nemoc. Jako součást léčby je také zamyšlení se nad svým způsobem života. Právě mezi životním stylem a nemocemi existuje přímá úměra a drtivou většinu nemocí si způsobujeme sami.

Lékaři na východě pohlížejí na funkci lidského organismu především z hlediska energie vlastního těla (Čchi), lidé na západě se raději kloní k mechanickému pohledu na lidské tělo. Východní medicína se zabývá léčením nerovnováhy tělesné energie a jejím prouděním. Akupresura využívá tlaku prstů na aktivní body, aby došlo k odstranění energetické odchylky.

Co všechno se dá díky akupresuře léčit?

Jedná se o všestrannou metodu, díky které se dají léči téměř veškeré neduhy, které naše tělo trápí a obtěžují, jako např.:

 • únava

 • bolesti hlavy

 • stres a napětí

 • úzkost a obavy

 • deprese a nespavost

 • nedostatečná imunita

 • chřipky, virózy a nachlazení

 • astma a bronchitidy

 • špatné zažívání

 • zácpy a průjmy

 • hemoroidy

 • záněty močového měchýře

 • studené ruce a nohy

 • bolestivá menstruace, silné krvácení při menstruaci

 • svalové křeče a mnoho dalších potíží

Akupresurou rozumíme masáž, při které je zapotřebí masírovat bolestivá místa na těle (akupresurní body), které nám prozrazují onemocnění některého z vnitřních orgánů. Působení na tyto body posiluje, rozptyluje či ztišuje proudění energie (Čchi), což napomáhá rovnoměrnému plynutí energie tělem. Díky tomu dochází k harmonizaci těla a mysli.

Akupresura má mimo jiného jednu velice příjemnou vlastnost: je to všestranný léčebný postup, kterého se dá využít kdekoliv a kdykoliv. Akupresuře se můžeme věnovat v našem domácím prostředí, stejně tak jako např. v kanceláři nebo i v přírodě na čerstvém vzduchu.

Článek vyšel: 11.06.2011 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %