Ananas - přítel pro zdraví

Ananas, kdo by ho neznal. Jedná se o oblíbené exotické ovoce, které kromě sladké chuti a příjemné vůně poskytuje našemu tělu také mnoho zdraví prospěšných látek. Dříve bylo zvykem konzumovat ananas pouze během vánočních svátků. Dnes je však k dostání během celého roku a i jeho cena není již tak nepříznivá. Díky jeho vlivu na lidské zdraví, by nebylo na škodu zařadit toto ovoce do našeho běžného jídelníčku.

Proč je dobré jíst ananas

Ananas je ovoce obsahující množství vitamínů, minerálů a celou řadu dalších látek, které příznivě ovlivňují lidský organismus. Z vitamínů jsou to např. vitamíny skupiny B, vitamín C, betakaroten, kyselina listová a další. Z minerálních látek jsou to zejména draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, mangan, sodík, síra a fosfor. Obsahuje rovněž velké množství vlákniny.

Velice prospěšnou látkou, kterou ananas obsahuje je bromelain. Bromelain je enzym, který pomáhá při metabolismu bílkovin. Především díky bromelainu je ananas velice oblíbeným ovocem u sportovců a to především proto, že pomáhá při tvorbě svalové hmoty a napomáhá při zlepšování fyzické kondice. Bromelain rovněž pomáhá ochránit střeva proti bakteriím a různým parazitům.

Další účinnou látkou je biotin, který má pozitivní účinky na naše vlasy, nehty a kůži.

Ananas je rovněž vynikající pro čištění a detoxikaci těla. Zabraňuje nadměrnému zadržování vody, čímž zabraňuje otokům.

Další vlastností, která dělá z ananasu zajímavou potravinu, je také jeho schopnost vylučovat z těla nadbytečné tuky, enzym bromelain napomáhá při jejich spalování. Často je tedy ananas využíván při redukčních kúrách a dietách.

Ananas lze využít i zevně, jeho šťáva pomáhá při odstraňování tzv. stařeckých skvrn. Stařeckými skvrnami máme na mysli, nevzhledné tmavé skvrnky, které se mohou vyskytovat, kdekoli na těle nebo i v obličeji. Při potírání postižených míst ananasovou šťávou dochází k jejich zesvětlení.

Nežádoucí účinky

Citlivým jedincům může nadměrná konzumace podráždit žaludeční sliznici, jelikož ananas obsahuje poměrně velké množství ovocných kyselin. Přílišná konzumace ananasu se rovněž nedoporučuje těhotným ženám, protože u nich může dojít k nepříznivému snížení srážlivosti krve.

Pokud chcete využít všech látek, které ananas obsahuje, musíte ho samozřejmě konzumovat v čerstvém stavu. Kompotovaný ananas byl při výrobě o většinu příznivých látek připraven a rovněž obsahuje zbytečně mnoho cukru.

Při nákupu je nutné věnovat pozornost tomu, jestli se na ananasu nezačíná tvořit plíseň a kupovat pouze ovoce se svěžími zelenými listy.

Článek vyšel: 10.03.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Spinning – cvičení, které (ne)zvládne každý!

  Novoroční předsevzetí máme už dávno za sebou, ale schválně se přiznejte, která z Vás si dala předsevzetí zhubnout nějaké to kilo a která z Vás to skutečně dodržela?:) (já taky nic nebojte, ale snaha se cení)…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %