Bakterie, která nese smrt

Bakterie Neisseria meningitidis, známá jako meningokok, představuje pro člověka často smrtelné nebezpečí od kojeneckého věku do dospělosti. Nakazit se můžeme pouze my lidé mezi sebou. Jedná se o invazivní onemocnění, protože se bakterie po proniknutí do těla velice rychle množí a šíří krví po celém organismu.

 Bakterie se přenáší kapénkami – kýcháním, kašláním, líbáním, sdílení nádob na pití. Nejčastěji útočí po změně  prostředí při kontaktu s novými lidmi v uzavřeném prostoru – dětský tábor, brigáda, škola v přírodě, sportovní soustředění, kluby nebo studentské koleje a kasárna. Meningokok postihne třeba zdravé mladé lidí, kteří byli vystaveni psychické a fyzické zátěži, pobytu v zakouřené a přeplněné místnosti, někdy oslabeni prodělanou virózou nebo onemocněním dýchacích cest. Nemoc propuká často koncem pracovního týdne, třeba po návštěvě diskotéky, kdy je organismus unavený a sliznice nosohltanu je u kuřáků nebo pasivních kuřáků narušená. Inkubační doba je od 1 do 8 dní.

     Většina meningokoků závažné invazivní onemocnění nevyvolá. To vzniká, jakmile bakterie pronikne přes sliznici nosohltanu do krevního oběhu.Možná  ho máte v krku

     Většina lidí v určité chvíli během života nosí tuto bakterii ve svém krku nebo horních dýchacích cestách. Bezpříznakových nosičů bývá mnohem více než nemocných, odhaduje se, že v jednom okamžiku přibližně 10 – 25 % populace jsou po několik dní či týdnů nosiči bakterie. Onemocnění u nich nepropukne, naopak si organismus stihne vytvořit přirozenou imunitu. Četnost nosičství se zvyšuje s věkem a vrcholu dosahuje u dospívajících a mladých dospělých, zatímco mezi dětmi mladšími než 4 roky je nosičů málo.Zánět mozkových blan

     Meningokok může způsobit zánět mozkových blan, kde se příznaky nedají  rozeznat třeba od chřipky, protože se dostavuje vysoká teplota okolo 40 °C, bolesti hlavy, někdy zvracení, bolesti svalů a kloubů, zvýšená únava, ospalost až poruchy vědomí a křeče. Při zánětu mozkových blan se pacientovi podávají vysoké dávky antibiotik a kortikoidů. Na tento typ onemocnění umírá 10 % nemocných.

 

Memingokoková  sepse

     Po nákaze meningokokem ale může také během několika hodin nastat septický šok, pacient upadá do bezvědomí. Kromě  náhlé vysoké horečky mu poklesne krevní tlak, zrychlí  se pulz, chladnou končetiny, objevují se červené skvrnky, které mohou splývat do velkých krvavých ploch (hlavně na dolních končetinách a na břiše). Je nutný okamžitý převoz do nemocnice, prodleva i jedné hodiny může mít fatální následky. V krevním řečišti se tvoří tromby, selhávají ledviny, játra a srdce.     Při tomto onemocnění umírá až 25 % pacientů. K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od infikování se.

     Ti, kteří přežijí invazivní meningokokové onemocnění, mají ale většinou trvalé následky – hluchota, slepota, postižení srdce, selhání ledvin, amputace prstů nebo celých končetin, epileptické stavy nebo obrna obličejových svalů či jiných částí těla, může dojít k trvalému poškození mozku – lehčím či těžším formám psychomotorické retardace. Mezi lehčí patří onemocnění svalů, podkožní tkáně a zjizvení kůže.


Jediná  prevence – očkování

     Meningokoků  existuje 5 séroskupin a v epidemiologii dochází k jejich nepředvídatelným změnám, takže je důležité předcházet onemocnění tím, že získáme širší imunitu.

     K dispozici jsou polysacharidové vakcíny určené pro děti starší 2 let s působností na 3 roky. Děti mladší dvou let a dospělé lze očkovat konjugovanou vakcínou. Jako novinka se objevuje na trhu čtyřvalentní konjugovaná vakcína Menveo pro séroskupiny A, C, W-135 a Y, která poskytuje širokou ochranu proti čtyřem séroskupinám a je určena pro adolescenty od 11 let věku a dospělé, popřípadě je možné ji využít i pro přeočkování, tzv. booster.

     Ačkoli antibiotika zlepšila úspěšnost léčby, úmrtnost je vysoká  a hrozí, že některé meningokokové séroskupiny budou vůči antibiotikům časem rezistentní. Očkování není sice zařazeno do očkovacího kalendáře (je dobrovolné a pacient si jej hradí sám nebo může využít příspěvků jednotlivých pojišťoven z preventivních fondů), ale je jedinou možnou prevencí.

Více informací  najdete na www.meningitis.cz.

Článek vyšel: 22.09.2010 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Regionfest – první festival regionálních potravin

    Regionfest – první festival regionálních potravinTo nejlepší, co nabízejí malí a střední výrobci a zemědělci ze všech regionů Čech a Moravy můžete ochutnat na prvním Regionfestu v Praze v pátek 22. a sobotu 23. října. Na náměstí Jiřího z Poděbrad postaví své stánky…

  • Hyperaktivitu dětí zřejmě zvyšují i bonbony a limonády

    Hyperaktivitu dětí zřejmě zvyšují i bonbony a limonádyNež nandáte dětem do mističky jahodový kompot, dáte pár kopečků zmrzliny, nebo nalijete do sklenky sladkou barevnou limonádu, pořádně si prostudujte jejich obal. Právě v těchto pochutinách často bývají přídatné látky,…

  • 10 mýtů o tloustnutí

    10 mýtů o tloustnutíKdo z nás by nechtěl mít ideální postavu? Bohužel ne všichni vypadáme jako modelky a modelové z přehlídkových mol. Na podzim a zvláště pak v zimě o Vánocích si můžeme dopřát nějakou tu pochoutku navíc…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %