Bazalka pravá

Bazalka zažila od dob našich prababiček doslova znovuzrození a nyní patří mezi nejoblíbenější bylinky. Leckterá hospodyňka si ji pěstuje doma v květináči a vybírat může z pestré palety druhů: Balkónová bazalka kromě výživové funkce splní v truhlíku také tu estetickou. Citrónové aroma už nemusí jasně vévodit pouze meduňce. Nebo se necháte zlákat lahodně nasládlou perníkovou či skořicovou vůní? Milovníci italské kuchyně nejspíš zvolí salátovou bazalku. Ovšem pokud jíte také očima, možná se rozhodnete pro druh s tmavě červenými zkadeřenými lístky.

Popis a původ

Bazalka je jednoletá bylinka, roste do výšky 20 – 40 cm. Vrcholky zdobí hluchavkovité, bílé až narůžovělé kvítky. Bazalka má ráda teplo, proto je nejlepší, předpěstujeme-li si sazenice doma nebo ve skleníku a až někdy v půlce května je přesadíme ven. Přízemní mrazíky tuto bylinku opravdu lehce spálí. Bazalku lidé užívali už ve starověku, pochází z přední Indie a Evropa měla tu čest ji poznat asi v 16. století.

Účinné látky a léčivý efekt

Bylinka obsahuje hlavně silice s hlavní složkou estragolem a linalolem, dále flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem.

Bazalka je odjakživa známá jako posilující a vitalizující rostlina. Odvar se pije při nespavosti, psychické vyčerpanosti a depresích. Ovšem pomáhá také při všech nemocech z nachlazení – záněty močového měchýře počínaje a léčbou průdušek konče. Působí totiž mírně antibioticky. Bazalka zvyšuje činnost žaludku, snižuje tonus hladkého svalstva a podporuje vylučování trávicích šťáv. Ocení jí také diabetici, neboť pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Prospívá při nadýmání, podporuje chuť k jídlu. Kojícím ženám stimuluje tvorbu mateřského mléka a v podobě masti hojí rozpraskané bradavky.

Zevně se dá použít jako čerstvě vymačkaná šťáva při zánětech středního ucha. Ajurvédská medicína doporučuje bazalku také při uštknutí hadem, štípnutí hmyzem a kožních problémech. Pomáhá i při léčbě aftů.
Aromatické bazalkové koupele prospívají při srdeční slabosti a inhalace par léčí astma.

V kuchyni

Za čerstva se lístky bazalky výborně hodí do salátů. V sušené podobě skvěle okoření maso, ryby, luštěniny, těstoviny a pizzy. Také se dá nakládat do octa či oleje. Bazalka je nepostradatelnou součástí studené omáčky pesto.
Konzumují se také semínka, zamíchané do chlebového těsta.

Pochutnejte si s námi na vynikající španělské polévce - Gazpacho.

Článek vyšel: 13.12.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zapečené brambory s růžičkovou kapustou

  Růžičková kapusta se dá kombinovat jak s rýží, tak těstovinami. Moučnaté brambory s kapustou a smetanově sýrovou krustičkou se vám lahodně rozplynou na jazyku. Přesvědčte se sami a uvidíte, že na stereotypy o nudné…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %