Bezpečné prázdniny

Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených prázdnin a nezapomenutelných dobrodružství. Pro rodiče to ovšem často neplatí, musí zůstat ve střehu s bystrými smysly a jasnou hlavou. Prázdniny totiž pro část dětí končí bolestivým úrazem někdy i s tragickými důsledky. Co bychom měli mít jako rodiče na paměti, abychom se případnému neštěstí vyvarovali?

Malý cyklista

Všichni už určitě víme, že helma patří k povinné výbavě malého cyklisty až do osmnácti let věku dítěte. Opatruje náš nejcennější orgán – mozek. Není na škodu pořídit dětem i menší chrániče – loketní, kolenní, zápěstní – a zejména cyklistické rukavice. Do deseti let musí dítě na kole doprovázet dospělá osoba. Pokud ovšem má náš malý cyklista problémy se orientovat v dopravních situacích, nezvládá pravidla silničního provozu, jednoznačně signalizovat směr jízdy nebo rychle zastavit, rozhodně bychom jej neměli samotného pouštět i nadále – do doby než získá dovednosti pro bezpečný pohyb na silnici.

Dětská hřiště, pokousání a alergické reakce

I když jsou nová dětská hřiště budována podle platných evropských směrnic, stále se vyskytují staré, poškozené klouzačky, houpačky i kolotoče. Nemluvě o rezivějících prolézačkách s betonovými základy, kde i pouhý pád může znamenat vážný úraz dítěte. Moderní hřiště se už zařizují s ohledem na věk jejich uživatelů. Přesto by, hlavně při prvním seznamování s hracími prvky, měl asistovat rodič nebo jiný dospělý. Jen ten může malého nezkušeného tvora poučit o tom, odkud a kam může skákat a jak vysoko vylézt.

Úrazům způsobených zvířaty, zejména pokousání psy, se v poslední době dostalo zvýšené mediální pozornosti. Mírná vlna společenské hysterie, kterou takové zveřejňování rodinných tragédií vyvolalo, však dostatečně nevedla k racionálnímu zdůraznění možné prevence a postupech první pomoci pokousanému dítěti. I když většinou způsobí takový úraz rodinný miláček, je nezbytné mít se na pozoru i před cizími psy. Pokud je integrita kůže narušena, vydesinfikujeme postiženou oblast a okamžitě vyhledáme lékaře. Měli bychom se soustředit na odchycení zvířecího viníka a jeho kontrolu u veterináře. V případě, že jde o neznámé zvíře nebo se jej nepodařilo polapit, je bohužel nutné očkovat pokousaného proti vzteklině.

Trpí-li naše dítě alergií na bodnutí hmyzem, musíme mít po ruce léky potřebné k zvládnutí reakce, někdy i velmi dramatické. Ostatním dětem může pomoci repelent jako preventivní opatření, chladivá a hojivá mast po hmyzím útoku. Nebezpečí hrozí u všech dětí po píchnutí v oblasti úst a krku. Takové poranění může vést k ohrožení dýchání. Proto jsme při pikniku v přírodě a konzumaci nápojů v neprůhledných obalech obzvlášť opatrní. Po bodnutí hmyzem v ústní dutině místo chladíme. Náš malý nezbedník jistě zvýšený přísun zmrzliny i přes nepříjemnou bolest ocení. Jestliže se hltan přesto zužuje (postižený modrá nebo dokonce upadá do bezvědomí), musíme zajistit průchodnost dýchacích cest. Použijeme rukojeť lžíce - takové, která má velmi oblé hrany. Opatrně ji zasuneme po horní ploše jazyka dozadu do krku. Jemně, ale pevně ji tlačíme dolů, aby se dýchací cesty otevřely. Krajním případem zajištění dýchacích cest je provedení tracheostomie, otevření průdušnice v oblasti jugulární jamky.

Popáleniny, přehřátí, zdravé slunění a pitný režim

Popáleniny a opařeniny patří mezi nejčastější a nejbolestivější dětské úrazy. Mohou zanechat trvalé jizvy nebo dokonce omezení pohyblivosti. Největší nebezpečí spočívá v tom, že dětský organismus stižený rozsáhlejšími popáleninami má sklony k dehydrataci a orgánovému selhání. K letním večerům neodmyslitelně patří táborák, grilování. Oheň děti nesmírně láká, stejně jako se velmi rády alespoň na malou chvilku stanou pomocníky u dědečka v dílně nebo malými zahradníky. Takové činnosti nikdy nenecháváme na starost dítěti, které je spolehlivě neovládá! Tekuté hořlaviny jsou naprosto nevhodným prostředkem k rozdělání ohně. V přítomnosti dětí neopouštíme ohniště, učíme je správnému hašení a přikládání. Zmíníme také první pomoc. Pokud na kamarádovi začne hořet oděv, hasíme vleže na zemi přikrývkou nebo jiným textilem. Doutnající části oděvu odstraníme, ale příškvary nestrháváme. Okamžitě chladíme proudem studené vody, studenými obklady, nikdy ne ledem. Poraněné místo přikryjeme sterilním krytím či alespoň co nejčistší látkou a spěcháme do nemocnice.

Přehřátím je nejvíce ohrožena populace čerstvých novorozeňátek a staří lidé. Malá miminka bychom určitě neměli vystavovat přímému slunečnímu záření. V tropických vedrech jim zajistí osvěžení vlhká plenka přehozená přes kočár. Naší pozornosti by neměl unikat ani pitný režim dítěte, pokud je kojeno, přikládá ho maminka k prsu i po hodině. Když nemá hlad, osvěží se mrňousek jen několika loky tzv. předního mléka, které je vodnatější, určené k hašení žízně. Vysterilizovaná lahvička s převařenou vodou není tedy nezbytnou nutností. Starší děti by určitě měly mít klobouček a vypít alespoň 1,5 l tekutin za den. Pokud se více potí nebo vyvíjí tělesnou aktivitu klidně mohou i víc. Nejvhodnější je obyčejná voda. Chemicky konzervované sladké limonády zdravému pitnému režimu neodpovídají nejen kvůli zvýšené hladině cukru, ale zejména kvůli chemické konzervaci, která u malých dětí po celodenním popíjení lehce překračuje povolené, tj. zdraví neškodné limity.

I když je malý kojenec ve stínu, měla by být jeho kůže chráněna oděvem nebo opalovacími prostředky, protože se sluneční paprsky z okolních ploch odrážejí a navíc tak malý tvoreček ještě nemá plně vyvinuté obranné mechanismy. Na našem trhu jsou k mání opalovací krémy určené už pro kojence od sedmi měsíců věku, což ovšem neznamená, že od této doby se mohou slunit neomezeně. Vždy je potřeba pokožku připravovat postupně. Krém volíme podle intenzity a délky záření, obecně však platí, že postačí ochranný faktor 24. Nejlepší jsou opalovací prostředky, které sluneční paprsky odrážejí a nedochází tedy k jejich průniku do kůže, měly by obsahovat UVA i UVB filtry.

Pravidla zdravého slunění jsou následující:

 • dospělí ani děti by neměli pobývat na sluníčku mezi 11. – 15. hodinou
 • krém nanášíme půl hodiny před opalováním
 • nanášení krému pravidelně opakujeme, zejména po koupání
 • kůži chráníme vhodným oděvem
 • jakmile se kůže spálí, nesmí být vystavena slunci až do úplného uzdravení, blahodárné jsou chladivé obklady, aplikace panthenolu ve formě pěny nebo gelu
 • při léčbě antibiotiky se na slunce nesmí
 • vhodná je ochrana očí a pokrývka hlavy
 • aktuální denní hodnoty intenzity slunečního záření jsou k dispozici na www.planetarium.cz

Otravy

K letním zábavám patří také houbaření, sběr různých plodů a rostlin. Bohužel každoročně zaznamenávají lékaři v těchto měsících případy všelijakých otrav. Když naše batole vesele pozře nějakou rostlinu, o jejíž bezpečnosti nejsme stoprocentně přesvědčeni, můžeme se poradit po telefonu s odborníkem z toxikologického informačního střediska. Musíme ovšem popsat rostlinu, plod nebo houbu tak, aby jí odborník mohl určit.

Přestože výrobci některých chemikálií používaných v domácnosti chvályhodně vybavily uzávěry svých výrobků bezpečnostní pojistkou, jejich skladování na místech nepřístupných pro děti zůstává stále pravidlem číslo jedna. Obrovskou zaslepeností rodičů by se dalo označit uchovávání takových chemikálií v obalech původně určených pro nápoje. Dítě si to velmi lehce zamění. Když vaše malá batolátka vypijí louh, kyselinu nebo saponát, nikdy nevyvolávejte zvracení. Nejužitečnějším domácím pomocníkem v těchto situacích je staré dobré živočišné uhlí. Deset ve vodě rozdrcených tablet může účinně pomoci, než nastoupí odborný zásah.

Utonutí

Koupání a vodní dovádění ať už v bazénu či rybníce patří k nejlákavějším letním hrátkám. Jenže bohužel každý věk má svá rizika. V batolecím období se mohou děti velmi rychle a tiše utopit i v deseti centimetrech vody. Takže pokud nejste u malého neplavce na dosah ruky, jste příliš daleko. Nejvhodnější nafukovací pomůckou je plovací vesta, která dobře sedí a zajišťuje tak perfektní ochranu. V kruhu hrozí riziko vyklouznutí a uvíznutí při převrácení.

Mladý plavec se může vážně zranit při skoku do vody, když se dostane do prudkého proudu, pod splav nebo pod loďku. Vesta a na divoké vodě i přilba je nezbytnou součástí výbavy každé správné lodní posádky. Zvlášť upozorníme na riziko poranění páteře a hlavy. Po hlavě skáčeme pouze v bazénu pod odborným dohledem plavčíka. V přírodních podmínkách se spouštíme výhradně po nohách a to jen v místech, kde je alespoň 150 cm hloubky a vidíme na dno či případné překážky.

Děti jsou ve zvýšené míře ohroženi úrazem v každém ročním období. O letních prázdninách se ovšem toto riziko podstatně zvyšuje. Přeji všem rodičům, aby tento čas přežili ve zdraví a radostně vzpomínali na všechny úžasné, bezbolestné letní zážitky.

Článek vyšel: 08.07.2007 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Jak vybrat ten správný kočár?

  Dnešní rodiče to s výběrem kočárku nemají vůbec jednoduché. Vývoj jednotlivých modelů kvapí mílovými kroky, každoročně přibývají nové typy a módní trendy. Novopečená maminka nejenže se nevyzná v záplavě nabízeného…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %