Bídný život kuřete

Napadlo vás někdy, co asi tak předcházelo tomu úhlednému balíčku kuřecích prsíček, který právě bezelstně vkládáte do nákupního košíku? V dnešním civilizovaném světě neustálého spěchu a zvyšujícího se konzumu jsme se od přírody vzdálili natolik, že jsme živé bytosti „povýšili“ na pouhý průmyslový výrobek. Nemusíte se hned vrhat na radikální vegetariánství, stačí si jen uvědomit, že každý živočich má právo na důstojný život. Jen tak mimochodem – víte kolik kuřat žije ve výkrmových halách na jednom metru čtverečním?

V průměru se ve velkochovech uvádí 37 – 44 kg živého masa / 1 metr čtvereční, což v praxi znamená často i 20 kuřat! Neuvěřitelné, že? Miliardy brojlerů neboli kuřat chovaných pro maso žije na celém světě v podmínkách, které jim způsobují těžké fyzické i psychické potíže. V jediné hale se na špinavé a vlhké podestýlce tísní až 40 000 zvířat bez nejmenší naděje spatřit sluneční světlo, proběhnout se ve výběhu nebo si alespoň pořádně protáhnout křídla. V přirozených podmínkách přitom žijí ve skupinách po 8 – 50 jedincích.

Více masa, více zisku

Dnešní brojleři jsou vyšlechtěni k nepřirozeně rychlému růstu, který klade extrémně vysoké nároky na jejich nebohá tělíčka. Snem každého chovatele je co nejmasitější prsní svalovina během co možná nejkratší doby za co nejnižší náklady. Což se díky umělé selekci a růstovým hormonům celkem dobře daří. Za 42 dní, kdy jde průměrný brojler na jatka, se tak dopracuje až k váze 2,2 kg. Abyste měli reálnou představu, odborníci tento nepoměr přirovnávají k desetiletému dítěti, které měří dva metry a váží 150 kg.

Takto vysoká zátěž samozřejmě vede ke zhoršení celkové tělesné kondice a imunitního systému. Těla brojlerů jsou na křehké kostry příliš těžká, plíce ani srdce nestačí tempu růstu a v mnoha případech vypoví službu. Značná část kuřat trpí vlivem genetických selekcí deformacemi nohou a stráví proto většinu svého života v chronických bolestech. Někdy v sobě nenajdou ani tolik síly, aby se dostali k napáječkám a zemřou tak na dehydrataci. Ostatně v takovém množství zvířat je pravidelná kontrola veterinářem dosti nereálná, a tak si brojleři musí svůj život statečně protrpět až do konce.

Pochod na smrt

Skoro by se chtělo říci, že jatka jsou pro přetěžované brojlery vysvobozením... vzhledem k průběhu odchytu, transportu a porážky by to ovšem byla dost zlá ironie. Při odchytu jsou vyděšená zvířata vláčena nevyškolenými pracovníky za bolavé nohy, často se při tom dočkají vykloubených končetin, zlomenin nebo třeba natržených jater. Okolo 6000 ptáků je pak najednou namačkaných na korbě náklaďáku v bedýnkách, kde v létě trpí přehřátím, v zimě naopak podchlazením. Vysokou úmrtnost během cesty snad ani netřeba připomínat. Stres, stres a zase stres.

A samotná porážka? Kuřata jsou za nohy zavěšena na háky, které je posunují k probíjející vodní lázni. V ideálním případě ztratí vědomí a poté jsou přemístěna ke stroji, jenž jim protne krční tepnu. Mechanika je však přece jen systém nedokonalý, a tak se občas stane, že v okamžiku, kdy je kuře v horké páře zbavováno peří, stále ještě žije. Taková je tedy skutečná cesta většiny mražených kuřátek v supermarketech.

Co můžete sami udělat?

Třemi slovy – jíst méně masa. Jako spotřebitelé totiž držíte v rukávu největší eso. Menší poptávka po kuřatech z nehumánního velkochovu donutí obchodníky snížit množství odebíraného masa. A naopak tlačte na prodejce, aby do své nabídky zařadili kuřecí maso z ekologického zemědělství. Tzv. biomaso dnes v běžných obchodech bohužel seženete jen výjimečně, zkuste se ale v okolí poohlédnout po ekofarmě. Vyžaduje to sice z vaší strany jisté úsilí, odměnou vám ale bude záruka nesrovnatelně lepší chuti a kvality. Žádná preventivní antibiotika, žádné nepřirozené krmivo. Vděčný vám bude nejen váš organismus, ale především nešťastní brojleři.

Chcete se o životě brojlerů dozvědět více? Navštivte tyto webové stránky:
www.spolecnostprozvirata.cz
www.ochranazvirat.cz
www.ciwf.org.uk

Článek vyšel: 20.07.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vodicí pes Bad bude v Olympii předán svému pánovi

  Brněnská  škola pro výcvik vodicích psů  deset let pomáhá zrakově postiženým, kteří se i přes svůj handicap snaží v co největší míře zapojit do běžného života. Během této doby speciálním výcvikem…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %