Biobavlna

V dnešní uspěchané době se již stalo jakýmsi trendem nakupování výrobků označených jako bio. Biopotraviny nejsou již nic divného a téměř každý z nás si už zajisté někdy koupil takto označené potraviny. Trochu však zapomínáme na to, že jídlo není jediný zdroj, jak do sebe můžeme dostat nějaké škodliviny. Zamysleli jste se už někdy nad tím kolik nebezpečných chemikálií do sebe můžete dostat jenom tím, že budete nosit nevhodné oblečení? Přemýšleli jste už nad tím, jak se pěstuje například bavlna? Většina lidí si myslí, že když si koupí oblečení ze 100% bavlny, tak má vyhráno. Ale opak je pravdou, bavlna pěstovaná konvenčním způsobem v sobě skrývá mnoho nebezpečných chemikálií, které se využívají již při jejím pěstování a dále se jich hojně využívá i při její přeměně na hotové výrobky.

Neměli bychom tedy zapomínat, že na našem trhu se již běžně nevyskytují pouze biopotraviny a biokosmetika, ale také bioblečení. Stále více přibývá lidí, kterým není budoucnost životního prostředí lhostejná a snaží se myslet a chovat ekologicky. Pod označením biotextil nebo chcete-li bioblečení, se skrývají výrobky, které jsou vyrobené z biosurovin rostlinného původu jako jsou např. bavlna, konopí, len, bambus atd. nebo živočišného původu např. vlna, hedvábí, kašmír, kůže. I na našem trhu se již dá koupit téměř vše od spodního prádla, ložního povlečení, spacích matrací, ručníků, hygienických vložek, tampónů atd. Také našim nejmenším, kteří to především potřebují, můžeme pořídit mnoho věciček. Dobře dostupné je dětské oblečení, látkové pleny, hračky, kočárky a mnoho dalšího. Nejčastěji se asi setkáme s výrobky z biobavlny.

Co si představit pod pojmem biobavlna?

Biobavlna nebo chcete-li organická bavlna (organic cotton) pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství. V ekologickém zemědělství se na rozdíl od konvenčního klade veliký důraz především na původ surovin. A platí zde přísný zákaz používání chemikálií. Přísné kontrole podléhá také celý výrobní proces, od výroby prvních vláken až ke konečné úpravě výrobku. Biobavlna se již pěstuje ve 22 zemích a jejími největšími producenty jsou Turecko, Indie, USA a Čína.

Z jakého důvodu si zvolit výrobky z biobavlny?

Bezpochyby jedním z celé řady důvodů proč si zvolit takto pěstovanou bavlnu je ten, že při ekologickém způsobu pěstování se nesmí používat pesticidů a chemických prostředků na hubení hmyzu ani umělých hnojiv, které tolik ničí naše zdraví a ohrožují život na naší planetě. Při tomto způsobu pěstování se používají přírodní metody. Dalším z důvodů je také to, že takto vypěstovaná bavlna je na dotek jemnější díky tomu, že nemá porušená vlákna žádnými chemickými přípravky. Tato bavlna také jinak voní, protože se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd, můžeme říci, že voní čistěji. Má také vyšší stupeň prodyšnosti, čímž dovoluje naší pokožce přirozeně dýchat. Doporučuje se i lidem a především dětem s atopickou dermatitidou nebo jinak citlivou pokožkou, zejména díky tomu, že neobsahuje škodlivé chemikálie. Mnoho studií potvrdilo, že takto pěstovaná bavlna a výrobky z ní jsou daleko šetrnější k naší pokožce.

Další důvody proč si zvolit biobavlnu

Mimo jiné existují i jiné důvody proč si zvolit biobavlnu. Určitě jste nevěděli, že při pěstování bavlny konvenčním způsobem se používá téměř čtvrtina světových pesticidů a další ohromné množství velice nebezpečných chemikálií je spotřebováno při zpracování a přeměně na výrobky.

Při používání výrobků z biobavlny určitě můžeme mít dobrý pocit z toho, že se i když nepatrně, ale přece podílíme na zmírňování ekologických škod na naší planetě.

A co na závěr?

Výrobky z biobavlny jsou z pochopitelných důvodů o něco dražší. Je to především z důvodu větších nákladů spojených s jejich výrobou, ale když si přebereme kolik peněz zbytečně utratíme a vlastně ani nevíme za co, působí tyto výdaje směšně. Jsou to sice peníze navíc, ale investovat tuto nepatrnou částku za lepší životní prostředí se zajisté vyplatí. Neděláme to jenom pro sebe, ale hlavně pro naše děti. Každého určitě napadne, že zrovna já to přeci nemohu ovlivnit. Ale to je ta chyba, uvědomte si, že i oceán je tvořen z každé jednotlivé kapky vody.

Co si o tom myslíte vy? Má smysl dle Vás zavádět podobné technologie i přestože výrobky stojí více, ale s ohledem na zdraví se to kupujícímu vyplatí? Nebo je lepší bez ohledu na následky raději nakupovat u Vietnamců zboží jakéhokoliv původu, hlavně když je to levné?

Článek vyšel: 20.01.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Revoluční bezplenková metoda – novinka na FOR BABIES

  V Pražském veletržním areálu Letňany najdou od 30. 9. do 3. 10. návštěvníci veletrhu FOR BABIES novinky a trendy z oblasti potřeb pro děti od ekologických nosítek a oblečení pro děti po autosedačky a designové…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %