Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Pravdou je, že konvenční způsob zemědělství bezohledně upřednostňuje kvantitu před kvalitou, prchavé okamžiky dneška před dlouhodobě udržitelným rozvojem. Na druhou stranu... ano, i v ekologickém zemědělství se jistě najdou vykukové, kteří neomylně vycítí příležitost pořádně si namastit kapsu.

Označení "bio" si u nás bohužel stále ještě dost lidí plete s vegetariánstvím, makrobiotikou nebo jinou pro ně podezřelou formou stravování. Vedle bio zeleniny, ovoce, obilovin a luštěnin si ale můžete smlsnout i na bio vejcích, šunce, salámu a dokonce i klobáse nebo špeku (v českých podmínkách je ovšem bio masa pořád hrubý nedostatek). Podstatou biopotravin je naprostá absence chemických konzervantů, barviv, sladidel a dalších "dobrůtek", běžně používaných k prodloužení trvanlivosti a zvýraznění chuti. Základ biopotravin tvoří z drtivé většiny produkty z ekofarem s přísným zákazem používání průmyslových hnojiv, pesticidů, herbicidů a podobných výmyslů proti nežádoucím škůdcům.

Krajina v ohrožení

Chemikálie používané na zvýšení úrodnosti vážně poškozují životní prostředí. Znečišťují povrchové i podzemní zdroje vody, mají prokazatelně neblahý vliv na celý potravní řetězec. Jistě, nakrmit šest a půl miliardy hladových krků dá pořádně zabrat, nicméně agresivita vývoje intenzivního zemědělství je alarmující. Ruku v ruce se stále větší produkcí jde nenahraditelná ztráta biodiverzity. Eroze půdy, masivní odlesňování a vysoušení bažin znamená ztrátu přirozeného místa výskytu pro řadu živočichů i rostlin.

Zdraví na prvním místě

Obrovská jablka bez jediného kazu, která na nás svůdně mrkají z obchodních regálů, vypadají neuvěřitelně lákavě. Obsahem vitamínů a pozitivním vlivem na vaše zdraví se ovšem se svými skromnými bio sestřičkami nemůžou měřit. Zbytky pesticidů dělají z konvenčních produktů časovanou bombu, která může vést až k poškození nervové soustavy, genetickým mutacím nebo k rakovině. Naše těla si s těmito toxiny neumí poradit, jsou to pro ně cizí látky, které je třeba odbourat. V případě neúspěchu se ukládají do tkání a pomalu nám otravují život. A to doslova. Podobnou zátěží jsou pro nás i hormony, antibiotika a další léky, kterými jsou krmena hospodářská zvířata ve velkochovu (kde navíc trpí krutým zacházením a nedůstojnými životními podmínkami).

Jak poznáte biopotraviny

Podle zákona č. 242/2000 Sb. o ekologické zemědělství musí být biopotraviny viditelně označeny grafickým znakem, tzv. "biozebrou" (zelenobíle pruhovaný půlkruh s nápisem BIO) a identifikačním kódem kontrolního orgánu. Další možností pro státy Evropské unie je celoevropská modrá značka. Zneužití pojmů bio, eko apod. může stát vychytralé podvodníky až 1 milion korun. Pokud při svém pátrání po zdravé výživě narazíte na klamavý produkt, můžete se obrátit například na Kontrolu ekologického zemědělství.

Kam na nákupy

Počet specializovaných obchůdků s biopotravinami v posledních letech utěšeně roste a brzy se jich snad dočkáme v každém průměrně velkém městě. Zatím ovšem rozsahem nabídky dost silně pokulháváme za západoevropskými státy a spousta produktů se bohužel musí dovážet, což tak trochu popírá samotný princip ekologického zemědělství. Jsou to zbytečné kilometry a emise navíc, které si vyberou svou daň na životním prostředí. Dost lidí také od nákupu biopotravin odrazuje jejich vyšší cena. Každá mince ale má dvě strany – k ceně běžných potravin si připočtěte náklady na čištění řek, vývoj nových pesticidů, likvidaci nebezpečných odpadů. Na to vše jako daňoví poplatníci přispíváte.

Před několika týdny přišel se svou řadou BioBio (s názvem si marketingoví šéfové očividně hlavu příliš nelámali) také diskontní řetězec Plus. Ceny jsou nasazeny překvapivě nízko, což je skvělá zpráva pro nakupující, ale poněkud pochmurnější novinka pro české ekofarmáře, na které bude tvrdě tlačit hrozba levnější konkurence. Přesto, pro některé z nás jsou supermarkety téměř jediná cesta, jak se k biopotravinám dostat a rádi ji využijeme. Slůvko téměř používám záměrně – je tu totiž ještě možnost on-line obchodů. Cílem ale rozhodně není zběsilá honba za biopotravinami. Každé malé zpestření má význam a výborně si pochutnáte i na obyčejném salátu z bio mrkvičky.

Informační weby:
www.mze.cz - oficiální web Ministerstva zemědělství
www.kez.cz - Kontrola ekologického zemědělství
www.pro-bio.cz - Svaz ekologických zemědělců ČR
www.foa.cz - Nadační fond pro ekologické zemědělství
www.biopotraviny.info - informační portál o biopotravinách provozovaný Ligou ekologických alternativ
www.biospotrebitel.cz - informační webové stránky provozované sdružením PRO-BIO LIGA

Článek vyšel: 07.05.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Japonské slavnosti jara

  Chcete na vlastní kůži zažít japonskou mystiku doplněnou neobvyklou podívanou a harmonickým poslechem? Pak se v sobotu 24. května vydejte na pražský Vyšehrad. Od 13.00 hodin se pod názvem „Bodaidžu…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Strach má veliké oči...

  ...říká jedno lidové přísloví a tím se nás snaží uklidnit a ujistit, že to nebude tak zlé, jak se obáváme. Pravdou ovšem zůstává, že strach je nejčastější emoce, mnohem častější než třeba radost nebo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %