Borůvky – koktejl zdraví prospěšných látek

Právě nyní se v našich lesích nachází keříčky brusnice borůvky obsypané lahodnými a velice zdravými plody. Ano, řeč je o divoce rostoucích borůvkách. Každý, kdo se v současné době vydá do lesa zajisté si domu přinese odměnu ve formě modrých a chutných bobulek. Borůvky nejsou pouze chutným ovocem, jsou to rovněž obrovské zásobárny vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek.

Důvodů proč si pochutnat na borůvkách je hned několik. Jak jsme již řekli, jsou velice chutné a dají se z nich připravit nejrůznější dobrůtky. Za další jsou silným zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a tříslovin. A v neposlední řadě, pokud se pro ně vydáme do lesa, nebude nás to stát ani korunu.

Pokud nepatříte mezi vyznavače lesních procházek a nechcete trávit letní dny česáním borůvek, nezoufejte. Borůvky se totiž dají koupit na mnoha místech. Nejčastěji jsou k dostání v okolí silnic, kde je nabízí česači k prodeji. Dají se sehnat i na tržnicích, kde se prodává ovoce a zelenina a nabízí je i některé obchody. Jejich cena je různá, ale nejčastěji se pohybuje mezi 80.- až 120.- Kč za litr.

Borůvky a jejich vliv na naše zdraví:

Borůvky obsahují velké množství vitamínu C, množství antioxidantů (např. karoten, antokyan, pterostilben), třísloviny jako je tanin a zároveň se mohou pochlubit bohatým obsahem železa. Koktejl zdraví prospěšných látek, které se nachází v borůvkách má doslova blahodárné účinky na lidský organismus. Pomáhají nás chránit před volnými radikály, viry i bakteriemi. Jsou vynikajícím prostředkem při léčbě respiračních onemocnění, chřipce, angíně a zánětlivých onemocněních sliznic. Mají pozitivní účinek na náš zrak. Již naši předkové používali borůvky při střevních potížích, průjmech a slabších otravách z jídla, protože ve střevech působí dezinfekčně. Znám je i jejich léčebný účinek na ledviny a močové cesty. V současné době se začíná mluvit o borůvkách jako o přírodní prevenci před nádorovým onemocněním. Látky obsažené v borůvkách snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Skladování:

Borůvky, stejně jako jiné druhy ovoce není dobré dlouhodobě skladovat. Nejlepší je skladování v lednici, ne však déle než dva dny. Při delším skladování borůvky začínají měknout a plesnivět.

Zpracování:

Borůvky jsou velice chutné i v syrovém stavu. Jsou vynikající na ozdobu různých moučníků nebo zmrzlinových pohárů. Můžeme s nimi plnit kynuté či jiné knedlíky, péct buchty, bublaniny a koláče. Velmi dobrá je borůvková marmeláda nebo džem. Pokud patříte mezi milovníky vína pak věřte, že i to borůvkové stojí za ochutnání. Pokud nestihnete borůvky zkonzumovat dají se zmrazit nebo usušit.

Borůvky chutnají lahodně v kombinaci z tvarohem, smetanou, jogurtem, oříšky atp.

Článek vyšel: 29.06.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Benátská noc na Málé Skále

  Jak to začalo... 1993
  Když festival v roce 1993 začínal, tehdy ještě na místní Žluté plovárně v údolí obce Malá Skála v Českém Ráji., byl jeho průběh v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %