Červená řepa

Stejně jako se v několika posledních letech klade stále větší důraz na biopotraviny, na významu nabývá i konzumace lokálně pěstovaného ovoce a zeleniny. Je fakt, že si dnes díky bohatě zásobeným supermarketům můžete dopřát téměř cokoliv nezávisle na ročním období. Ale nic není zadarmo. Zimní španělská rajčata nejen že mají nesrovnatelně horší chuť... body ztrácejí také díky nižšímu obsahu vitaminů, chemickým postřikům a tunám emisí oxidu uhličitého z náklaďáků křižujících Evropu. Pravda, v zimě je nabídka čerstvé místní zeleniny poněkud omezená, dá se ale sehnat spousta skladované. Například mrkev, celer, dýně, zelí, kapusta, petržel nebo pórek. Jídelníček si můžete zpestřit také červenou řepou, krvavým elixírem mládí...

Červená řepa byla známá už ve starověku, tenkrát se ovšem konzumovaly především mladé listy. Bulvy sloužily k medicínským účelům, pomáhaly zahánět bolesti zubů a hlavy. Pochutnávat si na chřupavých listech by dnes napadlo asi málokoho z nás, v obchodech je navíc k sehnání převážně samotná bulva. Pokud si ale řepu pěstujete na zahrádce, můžete ji využít beze zbytku. Listy lze přidat do různých salátů, polévek nebo je upravit na způsob špenátu. Obsahují hodně vitaminu C, beta-karoten, vápník a železo.

Červená řepa je bezesporu jedním z vůbec nejsladších druhů zeleniny, obsahuje totiž 7 – 8% přírodního cukru. Diabetici by proto s její konzumací měli být opatrní. Pro všechny ostatní je řepa naopak fantastickým zdrojem minerálů a vitamínů, reputaci jí kazí snad jen kyselina šťavelová, která příliš neprospívá lidem trpícím močovými kameny. Vysoký obsah draslíku snižuje krevní tlak, upravuje srdeční puls a posiluje nervový systém. Z dalších minerálů pak stojí za zmínku křemík pro pevné kosti, vlasy a nehty, dále vápník, hořčík, železo a také zinek.

Řepa je také bohatou zásobárnou vitaminu C, B1, B2, B6 a E. Nastávající maminky a kojící ženy ocení značné množství kyseliny listové, hrající nezastupitelnou roli ve zdravém vývoji plodu. Tento zázračný vitamin z řady „béček“ je ovšem důležitý i pro dospělé, jelikož se podílí na obnově a růstu buněk.
Antokyany a betanin mají na svědomí nejen nádherně rudou barvu, ale působí také proti kornatění cév a posilují činnost jater a žlučníku. Obsažená vláknina se zase postará o správnou funkci střev. Červená řepa výborně podporuje imunitu a je známá coby účinný bojovník proti rakovině.

Pokud jste si dosud dopřávali jen řepu nakládanou, nebojte se příště sáhnout po nezpracované bulvě. Můžete ji vařit (ve vodě i v páře), péci v alobalu nebo jí čerstvou nastrouhat do salátu. Skvěle chutná například v kombinaci s jablkem, křenem a citronem. Před vařením ji nikdy neloupejte, ztratila by se barva i chuť. Uvařená nebo upečená a oloupaná řepa se podává jako příloha, obvykle s máslem nebo olivovým olejem, osolená, opepřená a zakápnutá citronem. Sklenice šťávy z červené řepy báječně vzpruží celý váš organismus... můžete vyzkoušet i koktejl s jogurtem, koprem a citronem. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na slavný boršč, který se bez řepy v žádném případě neobejde.

Článek vyšel: 20.01.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Parfémy a roční období

  Věděli jste, že pro každé roční období se hodí jiná vůně? Ano, stejně tak jako se mění počasí, je vhodné měnit také naši vůni.

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %