Česnek kuchyňský

Legendární prostředek proti upírům je mezi lidmi i přes své typické aroma velice oblíben už odnepaměti. Patří totiž mezi nejstarší a nejúčinnější přírodní léčiva. Za prapůvodní zem původu je označována střední Asie. Od starověku je však tato rostlina dobře známá v Číně, Egyptě i Středozemí. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra. Právě oni vložili tuto blahodárnou cibulku do kolébky evropského lidového léčitelství.. Staří Slované pěstovali trochu odlišné druhy česneku – medvědí a setý, u nichž se konzumuje kromě kořene také nadzemní část rostliny.

Popis a sběr

Vytrvalá rostlinka se složenou cibulí a stvolem obaleným dlouhými čárkovitými listy dorůstá délky 30 až 100 cm. Od června do srpna, v době kvetení, můžeme na konci stvolu zahlédnout tzv. toulce. Před jejich rozvinutím jsou v tomto blanitém váčku pečlivě střeženy červenofialové rozmnožovací cibulky. Zahradníci ovšem dávají přednost vegetativnímu množení česneku za pomoci jednotlivých stroužků.

Česnek se sbírá v červenci a srpnu, kdy sice žloutne nať, ale cibulky jsou už dobře vyvinuty. Suší se ve svazcích po 10 - 15 kusech a skladují na chladném, suchém místě. V celofánu si česnek uchová vysoký obsah silice déle než půl roku.

Účinné látky

Látka prospívající lidskému organismu je v původní formě biologicky neúčinná. Až díky enzymatickému působení při poškození buněk se štěpí na štiplavě páchnoucí a biologicky velmi účinnou česnekovou silici – alicin. Při této enzymatické reakci se uvolňují ještě sirné sloučeniny, které blahodárně působí na cévní systém. K dobru nám česnek přispívá i některými vitaminy (vit. A, B, C, D) a minerálními látkami (jód, hořčík, zinek).

Léčivý česnek

Česnek má protirakovinné a výborné desinfekční účinky – hubí viry, bakterie, plísně a parazity ve střevech. Posiluje organismus v boji s chřipkou, při ušních zánětech, mykózách, infekci močových cest. Jeho odhleňující účinek pomáhá sekret odkašlávat a uvolňuje dýchací cesty.

Neméně důležitý je vliv česneku na cévní systém. Účinné látky zabraňují nadměrnému shlukování krevních destiček, vzniku nebezpečných krevních sraženin, a proto je ideálním preventivním prostředkem proti trombóze. Česnek rozšiřuje cévy, čímž snižuje krevní tlak, brání kornatění tepen a přispívá ke snižování hladiny nebezpečného cholesterolu. Podtrženo, sečteno – s česnekem předejdete infarktu, mozkové mrtvici, ale pomůže i při léčbě hemoroidů, při pocitu těžkých nohou, klimakterické překrvenosti a dalších potížích.

Česnek chrání žaludek před zánětem. Diabetikům prospívá, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Je ovšem potřeba dodržovat doporučenou denní dávku, maximálně 3 stroužky. Při nadměrném požívání může působit nadýmání a pocity slabosti. Jinak ovšem působí přesně opačně – uvolňuje křečovité stahy a detoxikuje.

Vyhrát v boji s akné a jinými kožními neduhy můžete potíráním postižených míst čerstvým česnekem. Ale možná se vám právě v hlavě vyklubala obava, jak s typickým česnekovým aroma obhájíte svoji míru atraktivity ve společnosti. Také z dechu se nepříjemný zápach silice vylučuje ještě několik hodin po požití a deodorantní přípravky jsou prakticky neúčinné. Pokud chcete blahodárné účinky česneku užívat s železnou pravidelností, zoufat si nemusíte. Naštěstí si můžete v lékárně zakoupit potravinový doplněk s česnekem, který tuto nelibou vlastnost pro život člověka ve společnosti příjemně eliminuje.

Článek vyšel: 28.11.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • 15. Výstava HRY A HLAVOLAMY

  Výstavy z cyklu HRY A HLAVOLAMY jsou jedinečnou příležitostí, kde se mohou návštěvníci seznámit se světem her, hlavolamů a žonglování. Letošní ročník je již patnáctý a představí se na něm ještě více herních…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %