Česnekem nejen proti upírům, ale také proti infekcím

Velice často dochází mezi mnou a manželem ke konfrontaci, když se mu snažím do jídla propašovat nějakou tu malou zeleninku. Nikdy se ani nedotkne ničeho, co na jeho talíři byť jen malinko připomíná zeleninu, tedy abych mu nekřivdila s výjimkou brambor. Když se u toho zlobím odpoví mi stručně, že jí ve velké míře česnek a ten, že je nadevšechnu zeleninu. Jak je to tedy s česnekem doopravdy?

Česneku a jeho léčivé síly hojně využívali již staří Egypťané. Na lékařském papyrusu z roku 1500 př. n. l. bylo zapsáno více než 200 receptů, kterými se léčily nejrůznější nemoci, jako jsou např. nachlazení, virózy, bolesti hlavy atp. Česnek patřil mezi nejčastěji používaná léčiva.

Na počátku 20. století byl česnek jednou z hlavních složek léků proti tuberkulóze, úplavici a tyfu.

Mnoho lidí odsuzuje česnek kvůli jeho typickému aroma, které poměrně dlouho přetrvává. Málokdo však ví, že na nepříjemný česnekový odér pomůže pár lžiček bílého jogurtu.

Česnek je pradávný lék, který má silné účinky proti infekcím, především díky obsahu allicinu, který má silné antibiotické účinky. Pokud se allicin dostane do těla a krevního oběhu, je později vylučován plícemi, střevy, kůží a močí a tím jsou postupně dezinfikovány všechny orgány, kterými projde.

Česnek je velice účinný v boji s bolestmi v krku, při rýmě, chřipce, průduškových a plicních infekcích. Velmi dobře pomáhá také v boji se střevními infekcemi, kandidózami a parazity. Pomáhá při kašli – usnadňuje odkašlávání, rovněž má příznivé účinky při infekcích dolních cest dýchacích, bronchitidách a astmatu. Výzkumy zároveň potvrdily, že česnek dokáže významně snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Je zároveň také silným antioxidantem.

Česnek se dá použít k léčení také zevně. Mast připravená z česneku se používá na řezné rány, zapálené klouby, revma, podvrtnutí, štípnutí či bodnutí hmyzem a řadu dalších potíží. Česnek vyluhovaný v oleji se přikládá na prsa při kašli, bronchitidě a černém kašli.

Česnekem se v dávných dobách léčily ty nejvážnější infekce, jako např. úplavice, cholera a tyfus. Možná právě proto, že česnek dokázal odehnat zlé nemoci, začali mu lidé přisuzovat i magickou moc odhánějící zlé síly. Věřili, že když si na střechu domu zavěsí pletence česneku dokáže je to ochránit před upíry, čarodějnicemi, kouzelníky, démony a zlými duchy.

Jak je to ve skutečnosti s vlivem česneku na mýtické bytosti by se dalo polemizovat. Avšak o příznivém vlivu česneku na lidský organismus nemusíme pochybovat. Manžel má zase jednou pravdu a já budu doufat, že si ve stravě vystačí pouze s tím svým česnekem.

Článek vyšel: 04.12.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Šalvěj lékařská

  Možná si právě teď nedokážete vybavit její vůni a typickou chuť. Šedozelenou barvu šalvějových listů a jejich plstnatý vzhled si ale zaručeně nespletete. Šalvěj lékařská se těšila velké oblibě už za časů starověkého…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %