Dětské boty pro zdravé nožky

Když jsem naposled s dcerami vybírala sandálky na léto, obě se vrhly na modely, které na první pohled nesplňovaly nic ze zásad zdravé obuvi. Jenže bohaté zdobení růžovou a blýskavými flitry naprosto získalo jejich srdce. A vlastně ještě malý podpatek. „Maminko, takové nosí princezny, víš, a Eliška má taky podobné...“ přemlouvaly mě. Načančané střevíčky jsou prostě zásadní potřebou malých slečen, s tím nic nenadělám. Dalo mi dost práce je nalákat na méně atraktivní, leč pro nohu zdravé sandálky. Dokonce ukápla i slzička. Inu, dnešní rodiče to opravdu nemají jednoduché. Jenže pozor! Přestože se většina miminek rodí se zdravýma nožkama, třetina prvňáčků už má různě deformovaná chodidla vlivem nesprávně volené obuvi. Ta může neblaze ovlivnit dokonce i záda a páteř. Naše děvčátka se prostě budou muset smířit s tím, že pro zdraví někdy leccos obětují...

Jak boty vybírat?

 • Nejlépe, když dítě vezmete s sebou, aby si obuv mohlo vyzkoušet. Nespěchejte.
 • Mějte na paměti, že noha dítěte v průměru vyroste 15 až 18 mm za rok, proto by stélka boty měla být o 10 až 15 mm delší. Během dne se také svalstvo nožní klenby uvolní a chodidlo se tím maličko prodlouží. V těsné obuvi naráží prsty na špičku svršku a mohou vznikat odřeniny, deformity, bolest a zarůstání nehtů.
 • Překontrolujte jednotlivé části vybrané obuvi. Věnujte pozornost podešvi, stélce, svršku i opatku.

  Nejdůležitější vlastností podešve je její ohebnost. Příliš těžká a tuhá podešev zvyšuje námahu při chůzi, přispívá k únavě a znemožňuje zdravý vývoj dětských nožek. Neměla by propouštět vlhkost. Odpovídající tloušťkou má chránit chodidlo před nárazy. Podpatek je pro děti zcela nevhodný, zdraví neškodné převýšení špička-pata se počítá do 5 mm.

  Stélka je to, na čem noha v botě spočívá. Nevadí, pokud je úplně rovná. Může být i nepatrně propadlá v oblasti paty a mírně vyvýšená k podpoře podélné klenby. Závažnou chybou stélky ovšem je, když je ve středu chodidla propadlá, protože to vede k bolestivým otlakům a vzniku příčně ploché nohy. Stélka by měla být z příjemného savého materiálu, aby nehrozil vznik plísní. Eventuelně si můžete vypomoci vložkou. Přesvědčte se, zda nejsou švy uvnitř nevhodně připevněné nebo zda nenahmatáte jiné hrbolky a nepravidelnosti.

  Pevný opatek, který chrání nohu před bočními výkyvy, je jeden z nejdůležitějších požadavků zdravé obuvi. Laciné botky z Asie jej ovšem často nerespektují. Horní okraj opatku se nesmí zarývat do paty. Přední část svršku musí být dostatečně široká. Mezi nejčastější zdravotní důsledky užívání špičaté obuvi patří vbočený malík a palec, kladívkovité prsty. Správnou fixaci nártu zajišťuje šněrování, které dnes pohodlně nahrazuje suchý zip. Nejlépe volíme prodyšný, měkký materiál svršku jako je useň a textil. Vhodný je i Goretex nebo Sympatex. Jiné syntetické materiály lze tolerovat jen u sandálů a holinek. Několikerým otřením svršku papírovým kapesníčkem zkuste, zda obuv nepouští barvu.
   
 • Číslování velikostí se někdy různí, proto ověřte délku a šířku nožičky na šablonách dostupných v obchodě. Rozměry měříme vždy vestoje a u obou nohou. Nedoporučuje se velikost zkoušet tlakem prstu na špičku, protože dítě instinktivně krčí prsty. Pokud volně vsuneme prst do obuvi za patičku dítěte, našli jsme tu pravou botku.
 • Obujte dítěti obě boty a pobídněte jej k chůzi. Sledujte, zda se nevyzouvají a nepadají z nohou.
 • Všímejte si loga s žirafou. To je dobrovolná certifikace zdravotně nezávadné obuvi, kterou zavedla Česká obuvnická a kožedělná asociace.

Botičky pro nejmenší?

Noha stejně jako každá část těla prochází svým vývojem a v době kojeneckého věku se podstatně liší od dospělé. Kůstky jsou prozatím měkké a chrupavčité, proto tak snadno dochází k deformitám. Dojem plochého kojeneckého chodidla vyvolává malý tukový polštářek v oblasti podélné klenby, který postupně mizí. Podle některých ortopedů jsou botičky užitečné, ještě před tím než se kojenec staví, tedy už v období lezení. Omezují totiž vybočení patní osy a vyvrácení chodidla. Když už se z miminka stává správný dvounožec, zdravé botičky udržují patu v kolmém postavení k podložce, a proto je pevný opatek nezbytný. Do třetího roku by dítě nemělo nosit jinou než kotníčkovou obuv. Dětským nožkám jedině prospěje, pokud budou tento typ obuvi nosit i nadále – klidně až do osmi let věku. Do této doby se totiž končetina rychle vyvíjí a nadále v tom pokračuje, jen trošku pomaleji.

Bačkůrky?

Chodit naboso prospívá zdraví jen po trávě, písku a kamínkách, ale rozhodně ne doma na pevné podlaze s kobercem. České děti jsou navyklé se přezouvat, což příznivě ovlivňuje správné mikroklima nohy. Pro malé neposedy je vhodné kvůli bezpečnosti pohybu zvolit domácí obuv s pevným opatkem. Zejména ve školkách a jiných kolektivních dětských zařízeních je k nezaplacení. Sandály a pantofle s příčným nastavitelným páskem bývají doporučovány až starším dětem. Mírně dráždivé stélky takových typů bot masírují, podporují prokrvení a úchopovou funkci chodidla, čímž nutí nohu k žádoucí aktivitě.

Článek vyšel: 10.08.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Jak ve vztahu milovat a neztratit sám sebe

  Ať se děje cokoliv, vždycky jsme to my. Jádro našeho „Já“ zůstává neměnné, i když se ve vztahu vyvíjíme a měníme. Závisí na tom, koho jsme si zvolili za svůj protějšek, co jsme tím ztratili a získali, co…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %