Dny evropského filmu

Ačkoliv na starém kontinentě v posledních letech vznikají skutečné filmové lahůdky, evropská produkce u nás ještě pořád žije ve stínu amerických kasovních trháků. Svou cestičku si ale k divákům čas od času přece jen najdou – obvykle přes útulná klubová kina, kde místo popcornu nasáváte voňavou kávu a kde anonymitu multikin nahrazuje domácí prostředí. Například pražské Aero či Světozor. A právě v těchto dvou kinech také začíná festival Dny evropského filmu (17. – 29. 4.), který se poté přesune do Brna (25. – 30. 4.) a Olomouce (28. 4. – 2. 5.).

Letos už patnáctý ročník si pro své věrné příznivce i nováčky připravil několik překvapení. Novinkou je jednak přesunutí festivalu z ledna na duben, nová znělka a také rozšíření o Olomouc. Nově se vám dále představí druhý blok krátkých filmů s názvem Pět filmů neklidu. České mladé talenty z filmových škol v Praze a v Písku tak doplní filmy jejich evropských kolegů, v jejichž výběru mají prsty organizátoři Fresh Film Festu.

Celkem budete moci zhlédnout 38 celovečerních filmů, které vás provedou napříč celou Evropou. Dočkáte se jak komedií, tak i dramat nebo třeba dokumentů. Festival zahájí ve Světozoru německý film Náš vůdce režiséra Dennise Gansela, těšit se můžete i na netrpělivě očekávaný snímek Petra Zelenky Karamazovi. V programu se mimo jiné objeví také rumunský film California Dreamin’ (Bez konce), jeden z vítězů loňského Cannes. Jeho podtitul se váže ke skutečnosti, že mladý režisér Cristian Nemescu tragicky zahynul během dokončování filmu.
Různými cenami se můžou pochlubit i další filmy, např. Full Metal Village, Adam & Paul, Jimmy z vršku, Kuskus nebo Z odpadu.

Vstupenky na jednotlivá promítání budou stát pěkných 90 korun. Pokud jste zběhlí v angličtině, za úvahu stojí také návštěva populárního „Maratonu evropského filmu“ – nočního bloku čtyř vybraných snímků bez českého tlumočení, za který zaplatíte jen 150 Kč. Maraton letos proběhne 19. dubna ve Světozoru a 25. dubna v Aeru. Pro kinaře a distributory je připraven seminář na téma „Jak získat finanční podporu z EU na provozování kin“ a „Digitální kina a digitální kinodistribuce“.

Více informací o festivalu Dny evropského filmu najdete na adrese www.eurofilmfest.cz.

Článek vyšel: 13.04.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Styl a Kabo

  FASHION DESIGNÉŘI PŘIJDOU K VÁM NA VELETRHU STYL!

Související články

 • Občan pes

  Málokterému asijskému filmu se u nás podaří vykročit ze stínu filmových festivalů a prorazit si cestu do širší distribuce. Notabene thajskému. Občan pes si svou cestičku prošlapoval trpělivě krůček po krůčku, ale…

 • Ženy, které běhaly s vlky

  Cítíte se vyčerpané, bez zájmu o život, na pokraji svých sil? Chcete obdarovat a potěšit své opravdové přítelkyně a nevíte čím? Pak vězte, že kniha Ženy, které běhaly s vlky je tím opravdovým poselstvím pro…

 • Mark Inglis, beznohý horolezec

  Vyrovnat se s vrozeným handicapem či s osudovou nehodou, překonat hořkost, která se vkrádá do raněné duše a se vztyčenou hlavou se vrhnout do víru života... to vše si žádá notnou dávku vnitřní síly a upřímný obdiv ze…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %