Dobromysl obecná

Na Svatého Jana trhali naši předci tuto vytrvalou bylinku spolu s dalším Svatojánským kvítím, aby po celý rok chránila lidi a domácí zvířata před zlou mocí, přinesla jim lásku, ale hlavně „dobrou mysl“. V blížících se sychravých dnech uděláte nejlíp, když ji ještě třeba společně s meduňkou spaříte vařící vodou a budete popíjet jako čaj. Nejenže dobromysl může projasnit váš den, ale zároveň také obrní vaše průdušky před podzimním nachlazením. Hospodyňky ji bezpečně rozeznají i pod španělskou šifrou – Oregano.

Výskyt

Botanicky je dobromysl sestřičkou jednoleté majoránky a obě mají v kuchyni podobné využití. V jednom pokrmu by se ale vedle sebe ocitnout neměly. Dnes se dobromysl pěstuje hojně na zahradách, kde brání šíření plevele a je medonosná. V domácím prostředí ovšem vděčně poroste i v truhlíku. Planě ji najdeme na prosluněných stráních a světlých pasekách. Dobromysl se sklízí v plném květu dvakrát do roka. Sušíme ji pomalu ve stínu nebo umělým teplem do 35°C.

Oregano v kuchyni

V každém balíčku koření oregana objevíme sušené, drhnuté lístky dobromyslu. Oregano je typické pro jižanskou kuchyni, zejména italskou. Výborně se ovšem hodí i k dochucení zeleninových salátů, polévek nebo omáček. K tomuto účelu můžete také naložit dobromysl do oleje nebo octa. Jako nepostradatelná součást Chilli con carne výborně podpoří ostrý jazýček mexických gulášů a dalších pikantních specialit. S námi můžete vyzkoušet studenou polévku - pravé španělské Gazpacho.

Léčivá dobromysl

Ve světě léčivých bylin je dobromysl ceněna zejména pro své desinfekční a protizánětlivé účinky. Čaj z dobromysli vám pomůže při úporném kašli a jiných onemocněních dýchacího ústrojí. Vzhledem k minimu nežádoucích účinků ho můžete popíjet také preventivně. V trávicím traktu přispívá k jeho dobré funkci, zvyšuje odtok žluči, uklidňuje při žaludečních neurózách, uvolňuje křeče hladkého svalstva u střevních zánětů a zmírňuje nadýmání. Při angíně pectoris a srdeční ischemii můžete dobromysl využít jako doplňkový lék pro podporu srdečního stahu. Inhalace výparů spařené dobromysli léčí rýmu a potlačuje migrenózní bolesti hlavy.

Zevně se dobromysl užívá ke kloktání při zánětech dásní, zduřelých uzlinách a dalších krčních nachlazeních. Z dobromysli se připravují i takzvané sílící koupele pro slabá a neduživá dítka, ale využít jej můžete také k potírání drobných poranění a k obkladům.

Článek vyšel: 03.09.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Ořechový dort

  Ořechový dort je pochoutka, která rozhodně na slavnostní stůl patří. Takže pokud jste jen trochu šikovné, můžete si ji upéct samy.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %