Dogtrekking - orientační pochod s pejskem

Pes je nejen nejlepší přítel člověka, ale také výborný parťák na sport. Je neustále plný energie, vděčný za každou minutu strávenou ve vaší společnosti a vždy připravený na dlouhé procházky. Máte-li slabost pro outdoorové aktivity, můžete vzít svého čtyřnohého kamaráda bez obav s sebou, a to dokonce i jako legitimního závodníka. Za tajemně znějícími názvy jako canicross, bikejöring nebo dogtrekking se totiž skrývá běhání, cyklistika a vytrvalostní turistika – to vše v doprovodu psa. A právě s posledně jmenovaným odvětvím bych vás dnes ráda seznámila.

Skoro by se dalo říct, že dogtrekking je ideálním sportem pro všechny pejskaře milující pobyt ve volné přírodě. Slůvko „skoro“ je tu ale použito záměrně. Dogtrekking nemá nic společného s pohodovou procházkou po louce, která vám zabere hodinku nebo dvě. Jde o vytrvalostní sport vyžadující dobrou fyzickou i psychickou kondici vás samotných i vašeho pejska. Trekové trasy bývají dlouhé kolem 100 km, což ale neznamená, že se z vás musí stát unavení štvanci. Závody jsou omezeny časově, záleží jen na vás, jak si trasu rozložíte a kde a jak dlouho se rozhodnete odpočívat. Cílem rozhodně není zběsilý úprk krajinou, spíše její poznávání a v neposlední řadě také stmelení lidsko-psí dvojice.
Pořadatelé navíc většinou připravují i kratší varianty tras (okolo 40 km), což je pro první seznámení s dogtrekkingem možná vhodnější.

Takže jak na to? Na webových stránkách www.dogtrekking.info nebo třeba www.dogtrekking.cz si pro začátek můžete prostudovat všechny dostupné informace, pročíst si pravidla a diskuze. Najdete tam také výpis nejbližších konaných akcí, na které se můžete přihlásit. Na rase a velikosti pejska nezáleží, zúčastnit se může čistokrevný ovčák stejně jako maličký voříšek, důležitý je hlavně dobrý zdravotní stav (samozřejmě i pravidelné očkování) a chuť k pohybu. Při prezentaci pak dostanete startovní číslo a podrobný itinerář, obvykle jsou na trase rozmístěna kontrolní stanoviště.

Povinnou výstroj určují pořadatelé, určitě se ale neobejdete bez bivakovacích potřeb (spacáku a karimatky), jídla pro sebe a psa, plastové lahve na vodu, misky, čelovky, lékárničky a dobré mapy. Zvláštní pozornost si zaslouží i oblečení – při dlouhém pochodu oceníte pohodlné trekové boty a ponožky, termoprádlo a nepromokavou bundu nebo pláštěnku, jistě se vám osvědčí i přiměřeně velký batoh s vyztuženým dílem pro záda. Část výbavy můžete vložit i do speciálních brašniček, které se připnou na pejska. A samozřejmě nesmíte zapomenout na postroj a vodítko, obvykle připnuté k bedernímu pásu.
Dogtrekking vám pomůže snáze pochopit psí duši, otestovat si své fyzické i psychické schopnosti a mimo jiné také poznáte novou partu podobně smýšlejících lidí.

Článek vyšel: 14.06.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Občan pes

  Málokterému asijskému filmu se u nás podaří vykročit ze stínu filmových festivalů a prorazit si cestu do širší distribuce. Notabene thajskému. Občan pes si svou cestičku prošlapoval trpělivě krůček po krůčku, ale…

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %