Důchod bude chudý, Češi si na něj spoří málo

kategorie: Lilek baklažán

Chodím do práce, platím daně, sociální i zdravotní pojištění, tak až budu v důchodu, stát by se o mě měl postarat. Přesně tak uvažuje více než polovina Čechů, konkrétně 55 procent. Na druhou stranu však mají jasno v tom, že až půjdou do penze, tak by si „vystačili“ s důchodem v rozmezí 15 až 20 tisíc korun. Taková zjištění přinesl výzkum „Češi a spoření na stáří“.

Když se vezme v úvahu, že v letošním roce byl průměrný starobní důchod 10 065 Kč, tak je zřejmé, že stát nezajistí všem takovou penzi, s jakou by byli spokojení. Aby si lidé i v důchodu zachovali životní standart, nezbude jim nic jiného, než si na něj spořit. Jenže to se jim moc nechce. Celých 48 % dospělých na penzi nemyslí, buď na spoření nemají dostatek peněz nebo je raději investují do jiných věcí či si je užijí. 

„Překvapilo nás, jak moc je v lidech zakořeněné přesvědčení, že by je měl stát zaopatřit i v důchodovém věku,“ říká k výzkumu Petr Hutla, člen představenstva ČSOB a vrchní ředitel distribuce, a doplňuje: „Naštěstí je zřejmé, že si lidé čím dál víc uvědomují dlouhodobou neudržitelnost tohoto stavu a sami již spoří.“ To potvrzují také data, jelikož 31 % respondentů je přesvědčených, že oni sami jsou zodpovědní za to, zda si zachovají životní úroveň i ve stáří. 

Nejoblíbenější možností, jak si spořit na penzi, je penzijní připojištění. To preferují tři čtvrtiny všech dotázaných, hned na druhém místě se usadilo životní pojištění, které  by si zvolilo 40 % lidí. Úspory by svěřili také spořícím účtům, termínovaným vkladům či stavebnímu spoření. 

Lidé  by měli šetřit na důchod 2 500 Kč měsíčně

V současné době si pětatřicátníci spoří průměrně pouze 806 Kč měsíčně. Tyto peníze se sice postupem času nasčítají, ale jen na výsledné měsíční přilepšení 2 727 Kč k důchodu. Kdyby pětatřicátník chtěl penzi 17 500 Kč, tak by se musel z výplaty uskromnit o 2 457 Kč, které by si šetřil. To však mladší generace neslyší ráda. Ač si necelá čtvrtina Čechů myslí, že by se na stáří mělo začít spořit již od 18 let, tak v tomto věku (18 – 30 let) na důchod nemyslí přes 71 % mladých. Obecně platí, že si více spoří lidé v předdůchodovém věku a zároveň s rostoucím věkem u nich klesají nároky na penzi. Jinými slovy jsou skromnější. Stačilo by jim o pět tisíc méně (tedy 10 až 15 tisíc Kč).

I když průzkum ukázal, že si lidé uvědomují, že by si měli na stáří spořit, tak na druhou stranu vyšlo najevo, že Češi pořád ještě spoléhají na stát. Podle nich to bude on, kdo se o ně jednou postará. Když už lidé šetří, tak málo či nevyužívají dostatečně produkty, které jsou primárně k tomuto účelu určené. „Domácnosti spíše preferují bankovní vklady a stavební spoření. Penzijní fondy a životní pojištění u nás i přes vzestupný trend hrají mnohem menší roli, než je tomu ve finančně vyspělejších zemích,“ vysvětluje Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Lze však očekávat, že poměr se bude v budoucnosti měnit s tím, jak Češi budou chtít prožít poklidný a „bohatý“ podzim života.

 

(Výzkum si nechala zpracovat ČSOB)

Článek vyšel: 10.11.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Šťasné a veselé...

  Na špičce stromečku už září slavností hvězda, kuchyní se line nezaměnitelná vůně rybí polévky a děti si krátí nekonečné čekání při pohádkách. Ano, rok se s rokem sešel a máme tu opět Vánoce (taky se vám zdá, že ten…

Související články

 • Mateřská se vrátí na loňskou úroveň

  Mateřská se vrátí na loňskou úroveňUrčité procento českých politiků zřejmě považuje ženy na mateřské dovolené, za nic nepotřebující neupravené divoženky, které se celý den nevěnují ničemu jinému, než-li kojení a šišlání na své potomky. Na co by tedy…

 • Omezení státní podpory bydlení

  Omezení státní podpory bydleníJako kdyby nebylo úsporných opatření málo, nyní se zdá, že dojde i na omezení státní podpory na bydlení. V rámci úsporných opatření kvůli extrémnímu zadlužení našeho státu a nadále trvající hospodářské krizi, navrhuje…

 • Jak uspořádat domácí rozpočet

  Jak uspořádat domácí rozpočetStále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte?…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %