Dušičky nebo Halloween

Každoročně si druhý listopadový den připomínáme naše blízké, kteří už nejsou mezi námi. Dušičky mají původ ve staré keltské tradici a slaví se jak u nás, tak i jinde ve světě. Na našem území se tento svátek slaví již od pohanských dob. V pohanských dobách se hroby zdobily kamínky, dnes je nahradily věnce, květiny a svíčky. 

Historie

Dušičky, dnešní Památka zesnulých, původně vychází ze staré keltské tradice, ze svátku Samhain. Ten se slavil v den keltského nového roku, právě v tento den se má podle keltské víry prolínat skutečný svět se světem mrtvých. Keltové zapalovali ohně, proto aby se duše mrtvých mohla ohřát a strávit s nimi tuto magickou noc. Svíčky, které se zapalují dnes (např. v České republice), jsou pouze pozměněnou formou této původní tradice. 

Později lidé dávali za okno zapálenou svíčku v lucerně vyřezané z řepy, aby posvítili na cestu bloudícím duším mrtvých. Věřili, že právě v tento den se duše mrtvých vracejí domů, bylo zvykem u večeře prostřít i pro mrtvé příbuzné, u kterých čekali, že přijdou na návštěvu.

Často se lidé převlékali do roztrhaných šatů a malovali si obličeje ve víře, že je to ochrání před zlými duchy. 

Původní svátek Samhain byl zakázán poté, co se k moci dostala církev. Byl nahrazen svátkem Všech svatých, ale mnoho lidí ho slavilo i nadále, z tohoto důvodu došlo ke spojení těchto dvou svátků v jeden a začalo se mu říkat Halloween (v originále All Hallow´s Day). 

Dušičky

Každý rok 2. listopadu lidé chodí na hřbitovy a vzpomínají na své zesnulé. Na hroby se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky. Tímto dnem se uctívá památka těch, kteří už nejsou mezi námi a na které stále vzpomínáme. Částo je tento den i ve znamení setkání s příbuznými, kteří žijí daleko a jindy na sebe nemají čas. 

Halloween

Velmi mnoho lidí se domnívá, že Halloween má původ v Americe, ale to není pravda, zde se tento svátek začal slavit až s příchodem evropských osadníků. Získal si velikou popularitu a dnes patří k nejoblíbenějším svátkům, které se v Americe slaví. Na Halloween chodí děti převlečené za strašidla dům od domu a loudí sladkosti a stále častěji i peníze. Lidé si zdobí své domy dýňovými svítilnami a pečou koláče. Velmi málo kdo z nich má ponětí, kde tento svátek vznikl a co původně mají představovat jejich kostýmy, pomalované tváře a dýňové lucerny. 

Inu, „jiný kraj, jiný mrav“, zatímco u nás jsou Dušičky spojeny s tichou vzpomínkou na zesnulé, americký Halloween je naopak ve jménu bujarých oslav. 

Naneštěstí obzvláště v posledních letech se i k nám začíná protloukat onen americký Halloween a vydlabané dýně na nás číhají na každém kroku. Záleží však pouze na nás, jestli si zachováme svojí tradici a dále budeme pokládat květiny na hrob, zapalovat svíčky a tiše uctívat své mrtvé a nebo dovolíme tradici zaniknout a nahradíme ji bláznivým karnevalem. 

Malé upozornění na závěr! Každoročně jsou Dušičky spojeny i s tragickými dopravními nehodami a na silnicích zbytečně umírá mnoho lidí. Na vině je určitě pošmourné podzimní počasí a také to, že na silnice vyrazí i tzv. „sváteční řidiči“, ve spojení s nervozitou a emocemi to může mít neblahé následky. Až vyrazíte na silnici buďte opatrní, ať nemusí příští rok rozsvítit vaši příbuzní svíčku i za vás!

Článek vyšel: 21.10.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Sladký a léčivý ananas

  Přestože nám ananas stále voní exotickými dálkami, už dávno se nemusíme spoléhat jen na bohatě prostřený vánoční stůl. Díky dobře zásobeným obchodům si ho můžeme dopřávat jak je libo po celý rok... a nejen že můžeme,…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %