Eukalyptus nebo-li blahovičník

Eukalyptus nebo-li blahovičník je velice aromatická rostlina původem z Austrálie. Tento zvláštní keřík dokáže provonět a vydezinfikovat svými silicemi celý váš dům. Hojně se využívá také v lékařství při přípravě různých léčiv. 

Eukalyptus pochází z Austrálie a Tasmánie, kde si libuje v bažinatých půdách. Velice rychle roste a ve své domovině dorůstá do výšky 30 až 80 metrů. Je to oblíbená pochoutka pro Koaly, které si rády pochutnávají na jeho voňavých listech. Do Evropy se rozšířil teprve v 19. století. 

Eukalyptus a jeho pozitivní účinky na lidské zdraví

V Austrálii ho tamní domorodci považují za všelék již od nepaměti. Za pomoci blahovičníku léčí nachlazení, horečku, revma a také úplavici. Dříve byl považován také za protijed proti hadímu uštknutí. Prokázané jsou jeho pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a kašel. Má také zahřívací účinek.

Působí protizánětlivě a protiparaziticky, podporuje vykašlávání, snižuje hladinu cukru v krvi. Je to velice účinný antibakteriální prostředek, který se užívá při infekcích a průduškových onemocněních. 

Nežádoucí účinky na lidské zdraví

Pokud jsou jeho silice užívány vnitřně, může způsobit otravu, která je často doprovázena zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, křečemi, bolestmi svalů a zúženými zornicemi. Při zevním použití nebyli zatím prokázány žádné nežádoucí účinky. Eukalyptus by se neměl užívat v těhotenství a v období kojení. Může také zesilovat účinky léků snižujících hladinu cukru v krvi. 

Proč je dobré ho mít doma?

Eukalyptus si můžete celkem bez problémů vypěstovat přímo u vás doma. Je to poměrně rychle rostoucí keřovitý stromek. Keříky mají nazelenalou nebo modrošedou barvu. Lístky jsou měkké vejcovitého tvaru. Plodem blahovičníku jsou čtverhranné tobolky. V české republice jsou nejčastěji pěstované dva druhy : Eucalypthus globulus a Eucalyptus citriodora.

Tuto rostlinku ocení především rodiny s malými dětmi, jelikož listy tohoto keříku obsahují velké množství aromatických silic, které vydechují do ovzduší. Tyto silice jsou velmi účinné při zánětech horních cest dýchacích. Blahovičník ve vašem bytě zvýší vlhkost vzduchu, vydezinfikuje ho a také příjemně provoní. Usušené přebytečné výhony také skvělé ochrání vaše šatní skříně proti molům. Je to také velice pěkná dekorativní rostlina, která oživí každý interiér.

Článek vyšel: 11.08.2009 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Podběl lékařský

    Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

  • Kopřiva dvoudomá

    Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

  • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

    Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %