Fraser Island, největší písečný ostrov světa

Každý z nás má svůj osvědčený recept, jak se vyrovnat s nedostatkem světla a proměnlivým počasím, tak typickým pro finální období roku. Tím mým jsou vzpomínky na Austrálii. Na zemi, kde se na vás lidé na potkání usmívají, kde vás slunce každé ráno lechtá svými paprsky. Na zemi, kterou si prostě musíte zamilovat. Tenhle obrovský kontinent v sobě skrývá neuvěřitelnou paletu barev a exotiku, která láká snad každého protinožce ze severní polokoule. Jedním z jejích nádherných pokladů je i Fraser Island, dokonalá symbióza tyrkysového moře, písečných dun a hlubokých deštných pralesů. Od roku 1992 figuruje také na seznamu UNESCO.

Ostrov pojmenovaný podle Elizy Fraser, manželky kapitána lodi Stirling Castle, leží nedaleko města Brisbane u východního pobřeží státu Queensland. Původní obyvatelé kdysi toto místo obdařili názvem „K’gari“, k němuž se pojí legenda o krásné bohyni stejného jména. K’gari byla po stvoření světa natolik uchvácena jeho vzhledem, že uprosila vládce Beirala, aby zde mohla zůstat navždy. Ten ji pak proměnil v písečný ostrov a obklopil ji vonnými květy, obřími stromy a křišťálově čistými jezery, aby netrpěla samotou.

Idylku na ostrově bohužel narušil příchod Evropanů, kteří se v 19. století usadili v australském vnitrozemí a brzy si všimli také zdejších zásob dřeva. Zatímco se široké queenslandské pásy životadárných pralesů měnily v pastviny, kmeny stromů z písečného ostrova sloužily především ke stavbě lodí a Suezského průplavu. A když tu pily po mnoha letech konečně utichly, nahradila je těžba povrchového písku obsahujícího minerály jako rutil, zirkonium nebo titan. Písečným dunám, které se utvářely po dlouhá tisíciletí a které jsou zárodkem všeho živého na ostrově (z písku vyrůstá dokonce i deštný prales), přinesla bezohledná lidská chamtivost trvalé poškození.

Dnes je Fraser Island ohniskem sváru mezi ochránci životního prostředí, domorodými obyvateli a zástupci cestovních kanceláří. Posledně jmenovaní vydělávají především na placených výletech v terénních vozidlech a jejich půjčovnách, a tak se nekonečně dlouhá pláž na východním pobřeží ostrova postupně mění ve vyježděnou dráhu. Chcete-li Fraser Island skutečně poznat, vydejte se na průzkum pěšky. Vyhnete se tak davům turistů a budete mít báječnou příležitost zblízka obdivovat působivé kapradiny, eukalypty nebo damaroně. Z fauny se možná setkáte se zástupci různých druhů vzácných ptáků, plazů i s divokými dingy, rasově nejčistšími z celé Austrálie.

Na Fraser Island se dostanete trajektem z přístavu Urangan Harbour nebo River Heads. Většina turistů míří k Central Station uprostřed ostrova, bývalý sklad vytěženého dřeva. Dnes tu najdete kemp a informace. Na výběr máte z několika možných cestiček a okruhů, nezapomeňte ovšem na dostatek vody, australské slunce je totiž velice zrádné. Za vidění určitě stojí ostrovní jezera (Lake McKenzie, Wabby, Boomanjin a další), která představují kouzelnou oázu s příjemně teplou vodou. V kombinaci se zlatavým pískem okolo jsou jednoduše neodolatelná. Na východním pobřeží si nenechte ujít slavné písečné formace Katedrály (Cathedrals). Ubytování si můžete zajistit v různém stylu od nocleháren až po luxusní letovisko Kingfisher Bay Resort. Jednoznačně ovšem doporučuji kemping na veřejných tábořištích nebo přímo na pláži.

Článek vyšel: 04.12.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Buchta rychlovka

  V dnešní uspěchané době zajisté každá hospodyňka ocení recept na rychlou a skvělou buchtu. Pokud se rozhodnete vyzkoušet náš recept, určitě nebudete litovat.

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %