Ftaláty a jejich vliv na naše děti

O tom, že jsou ftaláty nebezpečné, ví už dnes každé malé dítě. Poměrně často dochází ke stahování škodlivých výrobků z trhu, z důvodu nadměrně vysokého obsahu těchto zdraví nebezpečných látek. Šokující je skutečnost, že velice často se jedná o výrobky a potřeby určené pro naše nejmenší. Výjimku netvoří dětské kočárky, hračky, přebalovací pulty a další potřeby určené přímo pro děti. Nyní vědci odhalili další překvapující zjištění, že ftaláty obsažené např. v šamponu nebo jiném kosmetickém přípravku, který používáme během těhotenství mohou do budoucna negativně ovlivnit chování našeho potomka.

Studie amerických epidemiologů hovoří o tom, že ženy, které v těhotenství používají kosmetické přípravky obsahující ftaláty, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u jejich dětí vyskytne hyperaktivita a nejrůznější poruchy pozornosti.

Američtí vědci zkoumali necelé dvě stovky těhotných žen. Zjišťovali obsah ftalátů v jejich těle a poté, se v následujících letech zaměřili na vývoj jejich dětí. Z výsledku vyplynulo, že problémy s pozorností a dalšími poruchami spojenými s chováním, měly především děti matek, kterým byly naměřeny nejvyšší hladiny ftalátů. Mezi závažností problémů s chováním dětí a hladinou ftalátů v těle matky, panovala jakási přímá úměra. Čím byla hladina ftalátů vyšší, tím byly problémy u dětí častější a závažnější. Zjistili také, že na dětském chování se podílely pouze určité typy ftalátů a to ty, které se vyskytují v kosmetických přípravcích.

Překvapivé pak bylo také zjištění, že mezi ftaláty používajícími se ke změkčování plastů a dětským chováním, nebyly pozorovány žádné souvislosti.

Ženy v České republice a vůbec v celé Evropě se mohou utěšit tím, že používání ftalátů u kosmetických výrobků je u nás přísně regulováno, mnohem víc, než-li je tomu v USA.

Co je lepší o ftalátech vědět:

Ftaláty jsou dnes často používány jako změkčovadla do umělých hmot, najít je můžeme také ve výrobcích, jako jsou kosmetické přípravky, podlahové krytiny, čistící prostředky a další.Nedávno byl prokázán jejich poškozující účinek na hormony v lidském organismu.

Ftaláty mají neblahý vliv zejména na mužské pohlavní hormony. Často jsou jim přisuzovány různé defekty, které se vyskytují u pohlavních orgánů chlapců a také poruchy plodnosti mužů. Někteří vědci se dokonce přiklánějí k tomu, že právě přemíra ftalátů má za následek snížení plodnosti dnešních mužů.

Ftaláty přecházejí do mateřského mléka a mají s největší pravděpodobností vliv na ještě nenarozené děti. Další výzkumy se zaměřují na vliv ftalátů na lidský mozek. Vědci se zaměřují na zkoumání jejich negativního dopadu na vývoj mozku u ještě nenarozeného plodu. Tyto výzkumy jsou teprve na začátku a na konkrétní výsledky si budeme muset ještě chvíli počkat.

Pravdou zůstává, že dětí trpících hyperaktivitou a jinými poruchami chování a neschopností se soustředit stále přibývá, ale důvodem nemusí být vždy jen kosmetika. Jak je uvedeno výše v článku, v České republice se v kosmetických přípravcích ftaláty vyskytují minimálně. Avšak navzdory tomu, počty dětí s hyperaktivitou a dalšími problémy stále narůstají i u nás. Svalovat tedy vinu za neposednost, roztěkanost a nevychovanost našeho potomka pouze a jenom na ftaláty, by bylo poněkud alibistické. Vždy je zapotřebí se nejprve zamyslet nad tím, jakou pozornost svým dětem věnujeme a kolik času s nimi trávíme. Často bývá příčina nevhodného chování dítěte především na straně rodičů i bez přispění ftalátů. Někdy lze chápat projevy dětského chování spíše jako skrytou prosbu o zájem rodičů.

Zdroj: osel.cz

Článek vyšel: 28.03.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Rybízové korálky zdraví

  Hned po jahodových hodech se keře v našich zahrádkách vybarví známými rybízovými barvami – červenou, černou nebo bílou. I když je svými léčivými účinky vyhlášen hlavně černý, ani jeho jinak barevní příbuzní na…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %