Ftaláty a jejich vliv na naše děti

O tom, že jsou ftaláty nebezpečné, ví už dnes každé malé dítě. Poměrně často dochází ke stahování škodlivých výrobků z trhu, z důvodu nadměrně vysokého obsahu těchto zdraví nebezpečných látek. Šokující je skutečnost, že velice často se jedná o výrobky a potřeby určené pro naše nejmenší. Výjimku netvoří dětské kočárky, hračky, přebalovací pulty a další potřeby určené přímo pro děti. Nyní vědci odhalili další překvapující zjištění, že ftaláty obsažené např. v šamponu nebo jiném kosmetickém přípravku, který používáme během těhotenství mohou do budoucna negativně ovlivnit chování našeho potomka.

Studie amerických epidemiologů hovoří o tom, že ženy, které v těhotenství používají kosmetické přípravky obsahující ftaláty, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u jejich dětí vyskytne hyperaktivita a nejrůznější poruchy pozornosti.

Američtí vědci zkoumali necelé dvě stovky těhotných žen. Zjišťovali obsah ftalátů v jejich těle a poté, se v následujících letech zaměřili na vývoj jejich dětí. Z výsledku vyplynulo, že problémy s pozorností a dalšími poruchami spojenými s chováním, měly především děti matek, kterým byly naměřeny nejvyšší hladiny ftalátů. Mezi závažností problémů s chováním dětí a hladinou ftalátů v těle matky, panovala jakási přímá úměra. Čím byla hladina ftalátů vyšší, tím byly problémy u dětí častější a závažnější. Zjistili také, že na dětském chování se podílely pouze určité typy ftalátů a to ty, které se vyskytují v kosmetických přípravcích.

Překvapivé pak bylo také zjištění, že mezi ftaláty používajícími se ke změkčování plastů a dětským chováním, nebyly pozorovány žádné souvislosti.

Ženy v České republice a vůbec v celé Evropě se mohou utěšit tím, že používání ftalátů u kosmetických výrobků je u nás přísně regulováno, mnohem víc, než-li je tomu v USA.

Co je lepší o ftalátech vědět:

Ftaláty jsou dnes často používány jako změkčovadla do umělých hmot, najít je můžeme také ve výrobcích, jako jsou kosmetické přípravky, podlahové krytiny, čistící prostředky a další.Nedávno byl prokázán jejich poškozující účinek na hormony v lidském organismu.

Ftaláty mají neblahý vliv zejména na mužské pohlavní hormony. Často jsou jim přisuzovány různé defekty, které se vyskytují u pohlavních orgánů chlapců a také poruchy plodnosti mužů. Někteří vědci se dokonce přiklánějí k tomu, že právě přemíra ftalátů má za následek snížení plodnosti dnešních mužů.

Ftaláty přecházejí do mateřského mléka a mají s největší pravděpodobností vliv na ještě nenarozené děti. Další výzkumy se zaměřují na vliv ftalátů na lidský mozek. Vědci se zaměřují na zkoumání jejich negativního dopadu na vývoj mozku u ještě nenarozeného plodu. Tyto výzkumy jsou teprve na začátku a na konkrétní výsledky si budeme muset ještě chvíli počkat.

Pravdou zůstává, že dětí trpících hyperaktivitou a jinými poruchami chování a neschopností se soustředit stále přibývá, ale důvodem nemusí být vždy jen kosmetika. Jak je uvedeno výše v článku, v České republice se v kosmetických přípravcích ftaláty vyskytují minimálně. Avšak navzdory tomu, počty dětí s hyperaktivitou a dalšími problémy stále narůstají i u nás. Svalovat tedy vinu za neposednost, roztěkanost a nevychovanost našeho potomka pouze a jenom na ftaláty, by bylo poněkud alibistické. Vždy je zapotřebí se nejprve zamyslet nad tím, jakou pozornost svým dětem věnujeme a kolik času s nimi trávíme. Často bývá příčina nevhodného chování dítěte především na straně rodičů i bez přispění ftalátů. Někdy lze chápat projevy dětského chování spíše jako skrytou prosbu o zájem rodičů.

Zdroj: osel.cz

Článek vyšel: 28.03.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vosí hnízda

  Vosí hnízda patří v českých domácnostech mezi nejoblíbenější druhy nepečeného cukroví, již po mnoho let. Každá rodina má na vosí hnízda nějaký ten svůj recept. Zkuste pro letošní rok vyzkoušet ten, který jsme pro vás…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %