Ginko biloba – Jinan dvoulaločný

Máte neustále promrzlé ruce a nohy? Nedokážete se dlouho soustředit a máte problémy s pamětí?Pokud ano, vyzkoušejte „zázračnou“ ginko bilobu. Tento strom původem z Asie se postupem času rozšířil téměř po celém světě, dnes se s ním můžeme setkat i u nás. 

Ginko biloba je jednou z nejdéle žijících rostlin na naší planetě, někdy je označována za žijící fosilii. Její výskyt na Zemi se odhaduje na 150 až 270 milionů let. Za svoji existenci se tento strom musel vyrovnat s extrémními změnami klimatu, různými pohromami a celou řadou dalších nepříjemných událostí, které byly pro jiné organismy osudné. 

Ginko biloba je jediným žijícím členem čeledi Ginkgoceae. Je to dvoudomá rostlina, která se rozděluje na samčí a samičí jedince. Někoho možná překvapí, že i přes tvar listu se řadí mezi jehličnany. Dorůstá do výška okolo 30 metrů a patří mezi opadavé stromy. 

Již ve staré Číně byla tato rostlina hojně využívána pro své blahodárné léčebné účinky. Staří čínští léčitelé léčili astma a plicní onemocnění pomocí listů a semen tohoto stromu. V současnosti patří ginko biloba mezi nejrozšířenější přírodní léčiva využívaná v Evropě. 

Ginko biloba a její léčebné účinky:

Hlavní léčebný účinek této rostliny spočívá v rozšíření cév na jakémkoli místě na těle, což má za následek lepší prokrvení organismu. Tento účinek je skutečně prokázán. 

Ginko biloba a její vliv na demenci a Alzheimerovu nemoc:

Ještě do nedávna byla tato rostlina považována za zázračný přírodní lék proti Alzheimerově chorobě a demenci. Vědci však podrobnými studiemi odhalili, že v boji proti těmto nemocem je ginko biloba naprosto bez účinku. Vědci tvrdí, že užívání ginka vás v žádném případě neochrání proti těmto nemocem, naopak je zapotřebí zvážit riziko možnosti větší krvácivosti a tudíž i možnost větší pravděpodobnosti mrtvice, protože užívání přípravků z této rostliny rozšiřuje cévy a dochází tak k prokrvení celého organismu.

Oproti výsledku této studie se ohradily společnosti vyrábějící výrobky z ginko biloby a prohlašují, že jelikož byl průměrný věk účastníků studie téměř osmdesát let, nemohou se tak výsledky vztahovat na běžnou populaci.

Nadále platí, že nejlepší obranou proti demenci, je udržovat si aktivní mysl – stále zaměstnávat mozek, např. čtením knížek, luštěním křížovek a dalšími podobnými aktivitami. Zapomínat se nesmí ani na zdravou stravu a cvičení. 

Jak to skutečně je s účinky této rostliny si budeme muset ještě zřejmě nějakou dobu počkat, než-li se uskuteční další výzkum, který buďto definitivně potvrdí nebo vyvrátí vliv této rostliny na lidský mozek. Dokud se tak nestane bude stále existovat řada zastánců, ale i množství odpůrců užívání preparátů s obsahem ginko biloby. 

Pokud se rozhodnete pro užívaní přípravků s ginko bilobou, můžete si vybrat ze skutečně velkého množství. Na dnešním trhu je k dostání celá řada preparátů s obsahem ginko biloby. Můžete ji užívat např. ve formě tablet, čajů atp.

Článek vyšel: 01.08.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zapečený lilek s rajčatovou omáčkou

  V tropických parnech si s námi můžete uvařit jednoduchý a lehký oběd, který ve spojení s blízkými příbuznými – brambory a rajčaty – vaše bříško mile uvítá. Arabové považují exotický lilek neboli baklažán…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %