Gotu kola

Možná jste už tuto léčivku zaznamenali na etiketě různých potravinových doplňků užívaných ke zlepšení stavu křečových žil. Gotu kola neboli pupečník asijský zaujímá v tradiční indické i čínské medicíně jedno z předních míst, ale stále větší popularitu si – stejně jako další exotické byliny – získává i v našich zeměpisných šířkách. Ačkoliv její název svádí k přirovnání ke známému kolovému oříšku, jejich účinky jsou naprosto odlišné: zatímco kola obsahuje kofein a má tudíž stimulující efekt, gotu kola působí naopak jako mírné sedativum.

Tato štíhlá popínavá trvalka si libuje v horkých bažinatých oblastech, zejména v Indii, na Srí Lance, v Číně, ale také třeba v Austrálii nebo jižní Africe. Indická ajurvéda rozpoznala její blahodárný vliv na lidský organismus už před několika tisíci lety a od té doby je gotu kola její neodmyslitelnou součástí. K léčebným účelům se používají nejčastěji listy, jejichž tvar se přizpůsobuje oblastem, ve kterých bylina roste – ve vodě uvidíte listy široké a vějířovité, na suchu zase malé a tenké.

Co se týče účinných složek, za zmínku stojí především tzv. triterpeny, konkrétně asiatikosidy. Podle odborníků zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a zlepšují periferní krevní oběh. Gotu kola posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají jeden z nejúčinnějších prostředků v léčbě křečových žil. Protože silně podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, dokáže rostlinka léčit také popáleniny, koloidní jizvy, vředy a různé rány, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.

Skvělé výsledky ovšem gotu kola dosahuje i ve studiích testujících její vliv na duševní schopnosti. S největší pravděpodobností zlepšuje paměť, soustředění a schopnost učit se, možná dokonce zmírňuje symptomy Alzheimerovy choroby. Prohlubuje a aktivizuje centrum řeči, čehož se může využít při rehabilitaci po infarktu. Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.

Gotu kolu dnes seženete ve formě tablet, tobolek, tinktury, prášku nebo jako sušenou bylinu k přípravě čaje. Nejčastěji se užívá vnitřně, můžete si ale připravit i pastu k zevnímu použití, pokud rozmícháte prášek v troše vody. Na popáleniny, psoriázu a další kožní potíže zkuste použít sterilní obvaz namočený do tinktury nebo čaje. Vedlejší účinky se objeví jen zřídkakdy, v ojedinělých případech se ale přece jen můžou vyskytnout alergické reakce, bolesti hlavy a zvýšená citlivost na sluneční světlo. Těhotné ženy a kojící maminky by se měly gotu kole úplně vyvarovat.

Článek vyšel: 07.01.2008 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Podběl lékařský

    Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

  • Kopřiva dvoudomá

    Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

  • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

    Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %