Historie šperků

Touha zdobit sebe a své tělo, provází člověka již od nepaměti. Zlatnictví, stříbrnictví a šperkařství patři mezi nejstarší řemesla. Některé prameny dokonce uvádí, že lidé se začali zdobit nejrůznějšími primitivními šperky ještě dříve, než-li se začali oblékat. Nošení šperků a ozdob mělo několik různých důvodů. Jedním z nich byla samozřejmě touha zkrášlit se, některé šperky měly symbolizovat lásku během námluv, jiné se nosily jako amulety, nebo jako známka příslušnosti k určité skupině.

Šperky v pravěku

Již naši prapředci se s oblibou zkrášlovali různými předměty. Nejprve se k těmto účelům využívaly ryze přírodní produkty, jako např. ozdoby z květin, kostí a mušlí, velice oblíbené byly také řetězy vyráběné ze zubů zvířat atp. Šperky a ozdoby z kovů se začaly nosit až někdy kolem roku 2700 před naším letopočtem. Teprve v této době se lidé naučili opracovávat kovy a začali se pyšnit stále krásnějšími oděvy a ozdobami. Také šperky se staly neodmyslitelnou součástí garderóby každého, kdo něco znamenal. Šperky byly jednou z věcí vyjadřujících moc, bohatství a postavení svého nositele.

Šperky ve starém Egyptě a Řecku

Se vzrůstající oblibou šperků, vzrůstala také prestiž řemeslníků, kteří je vyráběli. S narůstajícím zájmem o ozdobné předměty, jako byli např. jehlice, náramky, náušnice atp. se stále více kovářů a kovolijců začalo specializovat přímo na výrobu šperků a dovedli toto řemeslo téměř k dokonalosti. Šperky a ozdoby se nejčastěji vyráběly z bronzu, zlata a stříbra. O mistrovství tehdejších výrobců vypovídají četné nálezy v hrobkách egyptských faraonů nebo také šperky z Mykén. Právě egyptské a řecké šperky patří mezi ty nejkrásnější a umělecky nejhodnotnější, jaké kdy byly vyrobeny.

Ve starém Římě a Egyptě bylo šperkařství velice rozvinutým řemeslem. Řím se stal dokonce jakýmsi centrem zlatnických dílen.

Historie šperků v Čechách

Vzácné nálezy pocházející z 9. století jsou jedním z dokladů o bohaté vyspělosti zlatnictví a šperkařství na našem území již z období Velké Moravy.

V Praze vzniklo dokonce tzv. „Zlatnické bratrstvo“, což byla jakási organizace sdružující zlatníky. Členové měli své povinnosti, např. museli všichni docházet na svolávaná jednání. Měli svého mistra, který byl rovněž rozhodčí a soudce v případě, že došlo mezi členy k nějakým neshodám. Museli přísně dodržovat mlčenlivost, což znamenalo, že nesměli vyzrazovat nic z toho, co se na schůzích probíralo - všechna jednání byla tajná. Bratrstvo mělo také své podmínky, podle kterých se určovala kvalitní práce a jakýsi sazebník, podle kterého oceňovali svou práci. V roce 1366 dochází k uplatňování pravomoci mincovny nad zlatníky. Zvolení starší mistři z bratrstva kontrolovali ryzost zlatých a stříbrných výrobků, byli však též podřízeni mincmistrům. Šperky se mohly vyrábět pouze ze slitin, které byly přezkoušené nebo přímo vyrobené v mincovně.

Rozvoj českého zlatnictví má na svědomí především velká hojnost drahých kovů, které se u nás těžily. Spolu s nástupem křesťanství se začínají rozvíjet řemesla zaměřená na krásu a zdobivost. Panovníci, vyšší duchovenstvo a lidé s určitým společenským postavením vyhledávali okázalé odznaky vyjadřující jejich moc, byly to zejména prsteny, koruny, řetězy, výzbroj a berly. Z bratrstva zlatníků se stal cech, který měl svá přísná pravidla a zákony. Pokud se někdo chtěl stát mistrem v tomto oboru, musel vypracovat vlastní originální kus, kterým prokázal své umění a tím i oprávnění k výrobní práci.

Rozkvět českého zlatnictví byl za vlády císaře Karla IV, který byl velkým příznivcem a obdivovatelem zlatnického řemesla. Zlatníkům také často dával hodnotné dary. Karel IV. roku 1346 nechal zhotovit Svatováclavskou korunu, která je jednou z nejhodnotnějších památek této doby.

Během husitských válek se nedařilo nikomu a ničemu, také pro řemesla vyrábějící šperky a ozdobné předměty to byla krutá doba. Teprve až v jagelonské době dochází k opětovnému rozvoji tohoto umění. Nejoblíbenějšími předměty v této době byly především prsteny, které se nosily na všech prstech levé ruky a třech prstech pravé ruky. Oblíbené byly také velkolepé monstrance, které vynikaly nejenom svou velikostí, ale i jedinečným uměleckým provedením.

Vrchol českého zlatnictví spadá do 16. století, tzv. „rudolfínská doba“, která byla příznivá veškerému umění, tedy i umění zlatnickému.

Třicetiletá válka znamenala opětovný úpadek a díky zlým časům a úbytku bohatství zmizel i přepych někdejšího zlatnického umění. V této době byly oblíbené především nápadně velké šperky, které se cenily spíše podle své hmotnosti, než-li kvalitou svého provedení.

17. a 18. století bylo pro české šperky taktéž spíše krušným obdobím, které však nakonec přešlo do lepších časů, kdy se začaly vyrábět krásné, pozdně renesanční prsteny, ryté a tepané předměty, filigránové šperky, barokní monstrance a další cenné předměty.

Počátkem 19. století dochází k opětovnému rozvoji českého zlatnictví a začínají se vyrábět slavné šperky z českých granátů. Tyto šperky se nakonec staly známé a velice oblíbené nejenom u nás, ale i jinde ve světě.

Česká šperkařská výroba se po roce 1928 vypracovala na jednu z nejkvalitnějších a může se úspěšně rovnat i s cizími ozdobnými předměty, které se sem původně dovážely.

Článek vyšel: 25.09.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pro koho je kosmetika důležitější?

  Kosmetika? Cizí slůvko, které ženy používají ve spojitosti s každodenním rituálem zkrášlování. Pro muže však znamená ráno si přivstat, alespoň o deset minut, aby si mohli vyčistit zuby a prohrábnout rukou vlasy, dřív…

Související články

 • Safari Adventures

  Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

 • Víkend v Krušných horách

  Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

 • Porcelán s neotřelým designem

  Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %