Historie šperků

Touha zdobit sebe a své tělo, provází člověka již od nepaměti. Zlatnictví, stříbrnictví a šperkařství patři mezi nejstarší řemesla. Některé prameny dokonce uvádí, že lidé se začali zdobit nejrůznějšími primitivními šperky ještě dříve, než-li se začali oblékat. Nošení šperků a ozdob mělo několik různých důvodů. Jedním z nich byla samozřejmě touha zkrášlit se, některé šperky měly symbolizovat lásku během námluv, jiné se nosily jako amulety, nebo jako známka příslušnosti k určité skupině.

Šperky v pravěku

Již naši prapředci se s oblibou zkrášlovali různými předměty. Nejprve se k těmto účelům využívaly ryze přírodní produkty, jako např. ozdoby z květin, kostí a mušlí, velice oblíbené byly také řetězy vyráběné ze zubů zvířat atp. Šperky a ozdoby z kovů se začaly nosit až někdy kolem roku 2700 před naším letopočtem. Teprve v této době se lidé naučili opracovávat kovy a začali se pyšnit stále krásnějšími oděvy a ozdobami. Také šperky se staly neodmyslitelnou součástí garderóby každého, kdo něco znamenal. Šperky byly jednou z věcí vyjadřujících moc, bohatství a postavení svého nositele.

Šperky ve starém Egyptě a Řecku

Se vzrůstající oblibou šperků, vzrůstala také prestiž řemeslníků, kteří je vyráběli. S narůstajícím zájmem o ozdobné předměty, jako byli např. jehlice, náramky, náušnice atp. se stále více kovářů a kovolijců začalo specializovat přímo na výrobu šperků a dovedli toto řemeslo téměř k dokonalosti. Šperky a ozdoby se nejčastěji vyráběly z bronzu, zlata a stříbra. O mistrovství tehdejších výrobců vypovídají četné nálezy v hrobkách egyptských faraonů nebo také šperky z Mykén. Právě egyptské a řecké šperky patří mezi ty nejkrásnější a umělecky nejhodnotnější, jaké kdy byly vyrobeny.

Ve starém Římě a Egyptě bylo šperkařství velice rozvinutým řemeslem. Řím se stal dokonce jakýmsi centrem zlatnických dílen.

Historie šperků v Čechách

Vzácné nálezy pocházející z 9. století jsou jedním z dokladů o bohaté vyspělosti zlatnictví a šperkařství na našem území již z období Velké Moravy.

V Praze vzniklo dokonce tzv. „Zlatnické bratrstvo“, což byla jakási organizace sdružující zlatníky. Členové měli své povinnosti, např. museli všichni docházet na svolávaná jednání. Měli svého mistra, který byl rovněž rozhodčí a soudce v případě, že došlo mezi členy k nějakým neshodám. Museli přísně dodržovat mlčenlivost, což znamenalo, že nesměli vyzrazovat nic z toho, co se na schůzích probíralo - všechna jednání byla tajná. Bratrstvo mělo také své podmínky, podle kterých se určovala kvalitní práce a jakýsi sazebník, podle kterého oceňovali svou práci. V roce 1366 dochází k uplatňování pravomoci mincovny nad zlatníky. Zvolení starší mistři z bratrstva kontrolovali ryzost zlatých a stříbrných výrobků, byli však též podřízeni mincmistrům. Šperky se mohly vyrábět pouze ze slitin, které byly přezkoušené nebo přímo vyrobené v mincovně.

Rozvoj českého zlatnictví má na svědomí především velká hojnost drahých kovů, které se u nás těžily. Spolu s nástupem křesťanství se začínají rozvíjet řemesla zaměřená na krásu a zdobivost. Panovníci, vyšší duchovenstvo a lidé s určitým společenským postavením vyhledávali okázalé odznaky vyjadřující jejich moc, byly to zejména prsteny, koruny, řetězy, výzbroj a berly. Z bratrstva zlatníků se stal cech, který měl svá přísná pravidla a zákony. Pokud se někdo chtěl stát mistrem v tomto oboru, musel vypracovat vlastní originální kus, kterým prokázal své umění a tím i oprávnění k výrobní práci.

Rozkvět českého zlatnictví byl za vlády císaře Karla IV, který byl velkým příznivcem a obdivovatelem zlatnického řemesla. Zlatníkům také často dával hodnotné dary. Karel IV. roku 1346 nechal zhotovit Svatováclavskou korunu, která je jednou z nejhodnotnějších památek této doby.

Během husitských válek se nedařilo nikomu a ničemu, také pro řemesla vyrábějící šperky a ozdobné předměty to byla krutá doba. Teprve až v jagelonské době dochází k opětovnému rozvoji tohoto umění. Nejoblíbenějšími předměty v této době byly především prsteny, které se nosily na všech prstech levé ruky a třech prstech pravé ruky. Oblíbené byly také velkolepé monstrance, které vynikaly nejenom svou velikostí, ale i jedinečným uměleckým provedením.

Vrchol českého zlatnictví spadá do 16. století, tzv. „rudolfínská doba“, která byla příznivá veškerému umění, tedy i umění zlatnickému.

Třicetiletá válka znamenala opětovný úpadek a díky zlým časům a úbytku bohatství zmizel i přepych někdejšího zlatnického umění. V této době byly oblíbené především nápadně velké šperky, které se cenily spíše podle své hmotnosti, než-li kvalitou svého provedení.

17. a 18. století bylo pro české šperky taktéž spíše krušným obdobím, které však nakonec přešlo do lepších časů, kdy se začaly vyrábět krásné, pozdně renesanční prsteny, ryté a tepané předměty, filigránové šperky, barokní monstrance a další cenné předměty.

Počátkem 19. století dochází k opětovnému rozvoji českého zlatnictví a začínají se vyrábět slavné šperky z českých granátů. Tyto šperky se nakonec staly známé a velice oblíbené nejenom u nás, ale i jinde ve světě.

Česká šperkařská výroba se po roce 1928 vypracovala na jednu z nejkvalitnějších a může se úspěšně rovnat i s cizími ozdobnými předměty, které se sem původně dovážely.

Článek vyšel: 25.09.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Nový lék na cukrovku ze slin jedovatého ještěra

  Novou nadějí pro léčbu diabetu 2. typu jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního systému. Tyto léky upravují odchylky v organismu pacienta s diabetem 2. typu tak, aby…

Související články

 • Safari Adventures

  Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

 • Víkend v Krušných horách

  Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

 • Porcelán s neotřelým designem

  Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %