I čistící a prací prostředky mohou být ekologické

Ekologické potraviny a ekologické oblečení již nejsou žádnou novinkou a určitě si ji alespoň ze zvědavosti vyzkoušel každý z nás. Ale jak je to s ekologicky šetrnými čistícími a pracími prostředky. Zamysleli jste se už někdy nad otázkou, kolik chemie z běžně používaných čistících a pracích přípravků nakonec končí v čistírnách odpadních vod nebo v septicích, řekách, mořích a také v půdě? 

Čistící a mycí prostředky

Jak je již notoricky známo, přemíra chemie škodí. Nejen že má neblahé následky na přírodu, na naši pokožku (suché a popraskané ruce), ale navíc ji vdechujeme a její byť i nepatrná rezidua zůstávají na povrchu umývaného nádobí a my je potom společně s dalším jídlem dostaneme přímo do těla, kde se pomalu hromadí a časem mohou napáchat velké neplechy.

Další pohromou je také generální úklid, protože při každém takovém velkém úklidu použijeme množství nejrůznějších leštidel a čistidel. Na každý povrch existuje nějaký zaručeně spolehlivý čistící prostředek – jeden se hodí na sklo, druhý na nerez, další na akrylátové povrchy, jiný zase na dřevo a tak bychom mohly pokračovat do nekonečna. Každý z těchto prostředků obsahuje jiné látky a jejich škodlivé účinky se navzájem sčítají. 

Prací prostředky

Díky pracím prostředkům obsahujícím fosfáty se do našich řek a moří dostávají dusičnany a fosforečnany, které způsobují nadměrné přemnožení řas a sinic. Ty časem začnou velkou měrou odumírat. Při tom dochází k velké spotřebě kyslíku, což ohrožuje život dalších organismů. Takto znečištěné vody jednoduše poznáme podle zeleného zákalu a nepříjemného zápachu.

Většina dnešních pracích prášků je už bezfosfátových, ale ty pro změnu obsahují nebezpečné zeolity, které sice bezprostředně neničí naše řeky. Ale jejich nebezpečí spočívá v tom, že čistírny odpadních vod je neumí odbourat, zeolity tak putují do moří a oceánů, po cestě na sebe pomalu navazují těžké kovy, které nakonec opět uvolňují. 

Pokud patříte mezi lidi, kterým není lhostejný osud naší planety a nechcete si chemikáliemi zbytečně zatěžovat domov víc než je nezbytně nutné, vyzkoušejte si pro přírodu šetrnější ekologické prostředky. Na dnešním trhu jich už existuje celá řada. K dostání jsou sypké i tekuté písky, desinfekční prostředky účinné v boji proti bakteriím a plísním, čističe na sklo. Také na praní již existují šetrné prací prostředky a dokonce i ekologické tablety do myček na nádobí. Speciální přípravky jsou také na plovoucí podlahy, lina, dlažby atp. 

Ekologické prostředky se vyrábí na rostlinné a minerální bázi, veškeré přísady musí být nezávadné jak pro životní prostředí, tak pro zdraví lidí. Nesmí obsahovat agresivní chemické látky. Tyto výrobky jsou také vhodné pro alergiky, atopiky, astmatiky a lidi s citlivou pokožkou. Nezatěžují odpadní vody a jsou lehce a rychle rozložitelné. Stejně tak je to i s jejich obaly, uzávěry a etiketami, které bývají zcela recyklovatelné. 

Ekologické prostředky a jejich obsah:

Nejčastěji obsahují alkohol, cukrové tenzidy, mohou obsahovat také např. bylinky, škrob, celulózu, semena řepky olejné, palmový a kokosový olej, éterické oleje. Jako další čistící složky se také mohou používat písek, vápenec, zeolity a křemičitany. 

V dřívějších dobách, když se ještě nepoužívaly chemické prostředky, si naši předkové pomáhaly při úklidu, jinými k přírodě šetrnějšími způsoby. 

Zaručené čistící vychytávky našich babiček: 

Ocet

Voda s přídavkem octa je dobrá na čištění vodního kamene (na silné znečištění musíme nechat působit přes noc), skvěle s ním vyčistíme a zbavíme nepříjemných pachů i ledničku a můžeme s ním vypulírovat i záchod. 

Soda

Soda společně s namletým vápencem tvoří základ každého písku na nádobí. Sodu s horkou vodou můžeme použít pro leštění stříbrných předmětů a šperků. Nesmí se použít na předmětech, kde chceme zachovat patinu. 

Mýdlo s jelenem

Můžeme s ním umýt podlahu i ručně vyprat prádlo. 

Slunce

Pokud chcete mít skutečně zářivě bílé prádlo, je nejlepší ho sušit na přímém slunci. 

Pokud chcete raději jiné prostředky než-li je ocet, soda, mýdlo s jelenem a slunce a přeci chcete být šetrní k sobě i k přírodě, věřte že je jich na trhu k dostání již celá řada. 

Hlavním kritériem, které je rozhodující např. pro udělení české ekoznačky – Ekologicky šetrný výrobek (EŠV) je biologická rozložitelnost tenzidů a také např. dermální dráždivost. 

Ekologicky šetrný výrobek:

 • přípravky od firmy Missiva - např. prací prostředek Permon, čistící prostředky Celestina, Leontia, Lili, Jasněnka a Balzamína

 • přípravky od firmy Zenit – např. Lena, Lena Natur, Real WC čistič, Real creme

 • od firmy Qalt Rakovník – např. prací prostředek Qalt Excel

 • od firmy Golden Products Slovakia – např. čistící prostředek A.P.C.

 • od firmy Liberty-Top-Tech – např. odmašťovač a čistič Simple Green

 • od firmy Alfa Classic např. mycí prostředek Raj Extra 

Mezi ekologickou drogerii, která již delší dobu vévodí českému trhu patří například značky: 

Ecover – tento belgický výrobce používá pouze suroviny z rostlinných a minerálních zdrojů a zaručuje nízkou pěnivost, ale vyznačuje se také poměrně vysokou cenou. Výrobky této značky nebyli testovány na zvířatech a ani neobsahují žádné složky živočišného původu.  

Sodasan – je německá značka, která nepoužívá syntetické konzervanty ani syntetické vonné látky, produkty chlorové chemie ani přísady, které se vyrábí pomocí genové technologie. Produkty jsou na mýdlové bázi s oleji, které pochází výlučně z ekologického zemědělství.  

Sonett – je německá značka, která je vůbec jedním z prvních výrobců zabývajících se především ekologickým způsobem praní a čištění. Zaručuje prostředky pocházející z ekologického zemědělství, nepoužívá suroviny z ropy, syntetické ani chemické látky, fosfáty ani enzymy a geneticky modifikované látky. 

Veškeré produkty těchto tří jmenovaných značek jsou oproti konvenčním pracím a čistícím prostředkům naprosto ekologicky odbouratelné a kladně je hodnotí i hnutí Greenpeace.

Článek vyšel: 10.08.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Nedovedu pochopit

  Samozřejmě dobře vím, jak moc rozčilování škodí zdraví. Nicméně jsou věci, u kterých prostě nedokážu zůstat klidná. Například zprávy o „mírumilovných“ akcích pravicových extremistů, záběry na hajlující…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %