I prázdniny jsou časem upevňování manželství

Tak jako předešlé roky, i letos v červenci se konal kurz Manželských setkání, pořádaný občanským sdružením Centrum pro rodinu Krupka. Setkání se uskutečnilo opět v překrásné Litomyšli a sešlo se zde 52 manželských párů ze všech koutů České republiky. Kurz není nikterak věkově omezen, a tak zde byly manželské páry, co mají rok po svatbě, ale i ty, které si již užívají důchodu.

Pro všechny zúčastněné je to velká zkušenost, která dokazuje, že stav manželství – vztah mezi mužem a ženou - se dá poznávat a zároveň upevňovat v každém věku. Cílem setkání je intenzivně pracovat na prohlubování vztahu mezi manželi, pochopení hodnot, které manželství přináší, a zároveň i úskalí, která mnohdy přicházejí. Toto je zvláště v dnešní době velmi důležité.

Na začátku, kdy dva spolu chodí a následně zažívají první období manželství, žijí bezstarostně s vědomím, že jeden by druhého za nic nevyměnil. A tak vše krásně plyne. Posléze však každý manželský vztah prochází krizí, která mnohdy vyplývá až paradoxně z neznalosti druhého. Všichni znají fyzické rozdíly mezi mužem a ženou, ale málokdo se orientuje v rozdílech jednotlivých potřeb vč. sexuálních, způsobu komunikace, vyjadřování pocitů apod. A právě neznalost je příčinou nepochopení druhého a zdrojem krize.

Dalším z faktorů, který významně zasahuje do manželství, je seřazení priorit. Pokud máme totiž na pomyslném žebříčku hodnot svého partnera níže než práci, koníčky, peníze, zábavu, službu okolí apod., pak se nejedná o zdravý vztah, ale o sobecké vyžadování a očekávání. Vzniklé krize nepřicházejí jen tak, ale postupnými krůčky a kapkami si je sami připravujeme.

Na samotné krizi není nic špatného, ty budou přicházet stále. Důležitější je, jak se k nim postavit. Můžeme zvolit „pohodlnější“ cestu a najít si rádoby „lepšího“ partnera. Nebo napneme všechny síly, abychom k tomu svému našli opět cestu a měli ho za toho, koho nikdy za nic nevyměníme. Tak, jako na začátku vztahu. To ovšem vyžaduje hodně sil, času, pochopení a vzájemného odpuštění.

Manželská setkání jsou jednou z mnoha forem jak poznávat, analyzovat a upevňovat manželství. Pouhá 2% času z celého roku představuje týden strávený s partnerem nad tématy jako jsou rozdíly mezi mužem a ženou, druhy komunikace mezi manželi, krize v manželství, odpuštění, priority a druhy lásky, naplňování potřeb, pocity, manželská sexualita apod. To přece není mnoho času a přesto to stojí za to. Vždyť i drobná „investice“ vložená do růstu manželství je vždy mnohonásobně zúročena a přináší radost a užitek i dětem, celé rodině a okolí.

Centrum pro rodinu Krupka pořádá vedle Manželských setkání také Víkendy pro ženy, Víkendy pro muže, Víkendy pro matky a dcery, Víkendy pro otce s dospívajícím synem a další akce. Více info na www.centrumprorodinu.cz.

Článek vyšel: 19.08.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zvířátka z lineckého těsta

  Z lineckého těsta nemusíme vykrajovat pouze kytičky a kolečka, udělejte dětem i roztomilá zvířátka, zajisté je tím potěšíte.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %