Jahody – Ovoce lásky

Jahody pro svoji jedinečnou chuť již po mnoho let patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Není to, ale pouze jejich báječná chuť, ale také množství vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek, které dělají z jahod nezastupitelnou a vyhledávanou složku naší stravy.

Mnoho z nás se rok, co rok těší na jahodovou sezónu, která začíná během měsíce května a vrcholí zejména během měsíce června. V dnešní době sice není problém zakoupit jahody v průběhu celého roku, ale pokud mluvíme o těch pravých jahodách, které zrály na slunci a mají o poznání šťavnatější chuť a mnohem intenzivnější vůni, než-li jejich sestry, které se pěstují ve skleníku, musíme si počkat právě na toto období, kdy jsou jahody nejchutnější.

Ovoce lásky:

Velice často jsou jahody nazývány „ovocem lásky“, je to především díky jejich rudé barvě a tvaru, který se nápadně podobá srdci. Jahody patří mezi druhy ovoce, kterým jsou připisovány afrodiziakální účinky. Obsahují totiž látky, které napomáhají lepšímu prokrvení organismu a tím pádem i u pohlavních orgánů. V jahodových semínkách se hojně vyskytuje zinek, který má podle některých odborníků vliv na zvýšenou sexuální výkonnost a to jak u mužů tak i u žen. U něžnějšího pohlaví by měl napomáhat k větší vzrušivosti a snadnějšímu dosažení orgasmu.

Přínos pro lidský organismus:

Jahody jsou bohaté na vitamíny C, A, E a také vitamín B. Z minerálních látek je to především kyselina listová, draslík, zinek, bór, fluor, fosfor a mangan. Třísloviny, které se v jahodách vyskytují napomáhají v našem organismu k pročištění a zlepšují látkovou výměnu. Jahody jsou rovněž bohatým zdrojem antioxidantů, mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Hojně se používají jako součást redukčních diet a očistných kúr.

Jahody se dají konzumovat čerstvé, nebo je můžeme nejrůzněji kuchyňsky upravovat. Nejenom děti ocení sladké jahodové dorty, bábovky a bublaniny. Jahodové knedlíky, palačinky nebo lívance jsou rovněž velikým lákadlem. Jahodová zmrzlina, koktejl nebo jogurtovo-jahodový dezert také stojí za ochutnání. A kdo by neznal jahodový džem, marmeládu, kompot a další dobrůtky.

Pokud chceme nabídnout jahody našim nejmenším, musíme si počínat velice opatrně, protože především díky vysokému obsahu kyselin, bývají po jejich konzumaci poměrně časté alergické reakce jakými jsou kopřivky atp.

Článek vyšel: 01.06.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Praha dnes patří mladým!

  Pod tímto heslem přináší sdružení YMCA své programy na tři pražská náměstí. Koncerty, sporty, aktivity pro děti a mnoho dalšího je připraveno pro obyvatele a návštěvníky centra metropole na čtvrtek 7. srpna od 14.00…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %