Jak přežít Vánoce s dětmi

Když jsou Vánoce považovány za nejkrásnější svátky v roce, není tomu tak vždy. Existují i nejrůznější maličkosti, které dokáží z těchto dní udělat peklo na zemi. Především předvánoční přípravy se mohou lehce změnit v noční můru. Spěch a shon společně s našimi malinkými andílky, se mohou stát přímo vražednou kombinací. Pokud na to půjdeme s nadhledem a trochou důvtipu, můžeme z našich malých dětí udělat velké pomocníky. 

S předvánočními přípravami určitě pomůže dobré naplánování. Spoustu času a stresových situací si ušetříme i tím, když si dopředu rozmyslíme, jak důkladný bude předvánoční úklid, jakou připravíme štědrovečerní tabuli, kolik a jakého cukroví chceme připravit a také jaké dárky je potřeba nakoupit. 

Nákup dárků

Velice praktické je prozradit dědovi a babičce, po čem naše ratolesti prahnou a co potřebují. Prarodiče si alespoň nebudou muset lámat hlavu s tím, co mají vnoučatům koupit a my předejdeme hromadění naprosto nepotřebných zbytečností, které jenom zabírají místo. 

Předvánoční úklid

Předvánoční úklid je bezpochyby důležitý, ale ještě důležitější je klid a pohoda. Je zapotřebí najít si tu správnou míru, abychom byly spokojené, že máme doma čisto, ale zároveň aby jsme nepadaly únavou. Do předvánočního úklidu je dobré zapojit jak manžela tak i větší děti. Rozplánování uklízecích prací zůstane na nás. Pro děti bude nejlepší, když si půjdou uklidit pokojíček, to je místnost, která je zapotřebí uklidit vždy a děti to zaměstná na dostatečně dlouho dobu, abychom mezitím s manželem stihli v klidu uklidit zbytek bytu. 

Předvánoční výzdoba

Pokud jsou v rodině děti, určitě by se neměla předvánoční výzdoba bytu zanedbávat. V dnešní době je k dostání velké množství nejrůznějších ozdob, světýlek , svíček a dalších propriet, které se dají krásně sladit a my nemusíme mít strach, že se z naše bytu stane potrhlý cirkus. Při výběru a nákupu, ale musíme stát nohama na zemi a nemůžeme dětem koupit vše, co si poručí. Alespoň trochu musíme dohlížet na to, jestli se vybrané věci do naší domácnosti vůbec hodí a jestli je budeme mít kam dát. Pří samotném zdobení bytu už nechme průchod dětské fantazii, možná budeme příjemně překvapeni. Je dobré se s dětmi poradit, kde a jak by výzdobu umístily. Pokud to bude jenom trochu možné nechme to na nich. Děti budou nadšené a budou mít dobrý pocit z toho, že mohou o něčem rozhodovat. Pokud jimi zvolené místo nebude to pravé, musíme se snažit společně s nimi najít jiné lepší místo. 

Pečení cukroví

Už dvouleté mrně nám může pomáhat s pečením cukroví. Zapomeňme na upatlanou kuchyň, zábava kterou si při tom společně s dětmi užijeme, za to určitě stojí. Malá slečinka se bude cítit nesmírně důležitě pokud dostane zástěrku a bude mamince pomáhat vykrajovat perníčky nebo linecké cukroví. Pyšně se budou cítit také až jejich dílko ochutná a pochválí tatínek nebo babička. Samozřejmě je nutností přihlédnout k věku a také šikovnosti dítěte. To co některé dítě hravě zvládne ve třech letech, může jinému dítěti způsobit značné problémy i v pěti letech. 

Vánoční mlsání

O vánocích je všude spousta dobrot a laskomin, které svádí k neustálému pojídání, což může našim dítkům způsobit zažívací obtíže. I když se jim to nebude líbit je to na nás rodičích, abychom je uhlídali a nenechali je se zbytečně přejídat.

Pozor musíme dát především na ořechy, nikdy nesmíme nechat misku s ořechy v dosahu malých dětí, jejich vdechnutí by mohlo mít pro dítě závažné následky.

S malými dětmi raději vynecháme štědrovečerního kapra, kvůli jeho kostem. O rybu bychom je, ale určitě neměli připravit. Je lepší zvolit některou z ryb, která má méně kostí, jako je např. losos, filé z tresky nebo pangasius. Takový druh ryby bude pro dítě zajisté zdravější varianta než-li smažený vepřový řízek. 

Vánoční tradice

Krásné chvíle zažijeme spolu našimi dětmi i při různých vánočních tradicích. I my dospělí se můžeme vrátit do dětství a pořádně si to užít - původní vánoční tradice jsou např.: 

Krájení jablíčka: po štědrovečerní večeři si každý rozkrojí jablko napříč, kdo ve svém jablku nalezne pěticípou hvězdičku, měl by mít v příštím roce štěstí a mělo by se ho držet zdraví, kdo najde jádřinec červavý, může v nastávajícím roce očekávat nemoci 

Lití olova: je staročeský zvyk – nad plamenem se roztaví kousek olova, který se po roztavení vlije do nádoby s vodou, podle tvaru, který se vytvoří hádáme co dotyčného čeká.  

Lodičky z ořechových skořápek: do skořápek vlašských ořechů se připevní malá svíčka, pomocí nalitého vosku. Lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou, jestliže lodička plave napříč nádobou, vydá se dotyčný na cesty. Pokud se drží u břehu, zůstane doma. Když vydrží dlouho svítit čeká majitele dlouhý a šťastný život.  

Ježíšek

Nechme malé děti nakreslit (ty starší napsat) Ježíškovi, jaké dárky by si přály najít pod vánočním stromečkem. Dopisy nebo výkresy mohou nechat za oknem nebo na jiném námi zvoleném místě. Často i starší děti, které už na Ježíška nevěří si o dárky stále rády píší. Každá rodina by měla mít nějaký svůj příběh o Ježíškovi, který si upraví podle svého. Ježíšek na rozdíl od Santa Clause nemá žádnou ustálenou podobu, každé dítě si ho tak může představit podle svého. Stejně tak i jeho příchod není v každé rodině totožný. Záleží pouze na nás jaký příběh pro naše děti vymyslíme.

 Vánoční stromeček

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku. I způsob zdobení stromku je v každé rodině jiný. Stromeček můžeme ozdobit buďto večer před Štědrým dnem nebo na Štědrý den ráno, děti velice rády při zdobení pomáhají a je to pro ně veliká událost. V některých rodinách ovšem nosí ozdobený stromeček až Ježíšek společně s dárky. Tato varianta je ovšem technicky hůře proveditelná. Je to opět pouze na nás rodičích jakým způsobem se bude zdobit v naší rodině a jestli do této práce zapojíme i naše ratolesti. 

Vánoce jsou pro nás, ale především pro naše děti velikou událostí. Není to jenom doba, kterou tráví celá rodina pohromadě, všichni jsou na sebe hodní a mohou zažít spoustu legrace. Ale krásné okamžiky mohou naše děti zažít také díky tomu, že je zapojíme do vánočních a předvánočních příprav. Díky tomu se budou cítit dospěle a zodpovědně a nabudou pocitu důležitosti. Nebude to nic jednoduchého, budeme na to potřebovat nutnou dávku trpělivosti, musíme počítat s tím, že nebude všechno přesně podle našich představ, ale tou nejkrásnější odměnou pro nás budou rozzářené a spokojené oči našich andílků a to je lepší než-li všechny vánoční dárky.

Článek vyšel: 02.12.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Omezení státní podpory bydlení

  Jako kdyby nebylo úsporných opatření málo, nyní se zdá, že dojde i na omezení státní podpory na bydlení. V rámci úsporných opatření kvůli extrémnímu zadlužení našeho státu a nadále trvající hospodářské krizi, navrhuje…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %