Jak s úspěchem pěstovat balkonové rostliny

Konečně nastal čas, kdy můžeme vyzdobit okna a balkóny nejrůznějšími květinami a zkrášlit si tak své obydlí záplavou pestrobarevných květů. Ještě před tím, než vezmeme zahradnictví útokem, je však nutné si zodpovědět několik otázek a zopakovat si jednoduchá pravidla, která nám zajistí úspěch při jejich pěstování.

Jednotlivé druhy rostlin mají totiž rozdílné požadavky pro zdárný růst a bohaté nasazení květů. Před nákupem je tedy nutné si zjistit, co která rostlina potřebuje a dobře si rozmyslet jestli máme vhodné podmínky pro její pěstování.

Pokud máme dům orientovaný na jižní nebo jihovýchodní stranu, kde celý den praží slunce, musíme zvolit rostliny, které odolají silnému žáru a které vyžadují pobyt na plném slunci. Naopak pokud máme okna orientovaná na sever, kam sluneční paprsky téměř nedolehnou, musíme zvolit takové, které budou v pohodě kvést i ve stínu.

1). Nároky na pěstování:

Rostliny vyžadující vysokou sluneční intenzitu

Před výběrem je nutné si uvědomit, na kterou světovou stranu máme orientovaná okna (popř. balkon). Pokud máme okna směrem k jihu, tedy s největší sluneční intenzitou, můžeme si vybrat druhy, které milují plné sluneční světlo. Mezi takové patří např. pelargonie (muškáty), petúnie, surfinie, lilek jasmínokvětý, sanvitalie, million bells a další. S úspěchem se dají pěstovat i na oknech směřujících na východní nebo jihovýchodní stranu, ale nejspíš budou mít o něco méně květů.

Dalšími rostlinami, které mají rády plné slunce, ale dobře se jim bude dařit rovněž na oknech orientovaných na východní nebo jihovýchodní stranu jsou např. osteospermum, balkongold, gazénie, afrikány, macešky, astry atp.

Rostliny vyžadující nižší sluneční intenzitu

Na okna, která jsou orientovaná na sever, kde je nižší sluneční aktivita, je dobré vybírat druhy jakými jsou např. hlíznaté begonie či fuchsie, které nesnášejí intenzivní sluneční záření. Mezi další druhy vhodné na severní stranu jsou potom balzamíny, pantoflíčky, vějířovky apod. Tyto druhy je rovněž možno pěstovat na oknech směřujících k západní straně.

Rostliny, které mají nejraději polostín

Okna, která jsou orientovaná na západní stranu, potom osazujeme květinami, které preferují polostín. Na tato stanoviště dopadají sluneční paprsky, které nejsou tak intenzivní jako na oknech orientovaných na jih nebo jihovýchod. Mezi takové můžeme zařadit např. lobelky, bacopy nebo verbeny.

2). Na co si musíme dát pozor

Mrazíky

Květiny, které jsou citlivé na jarní mrazíky umísťujeme ven raději až po „ledových mužích“, tedy po 15. květnu. Jsou to především petúnie, surfinie, lilek jasmínokvětý, sanvitalie, million bells apod. Ostatní druhy můžeme přemístit ven už během dubna. Pro případ, že se dostaví pozdní mrazíky, je dobré rostliny překrýt folií či netkanou textilií. Popřípadě je můžeme přenést do bytu až do doby, než mrazy poleví.

Vítr

Většině balkonových rostlin neprospívá vítr, proto je lepší je umístit na chráněné místo. Pokud máme okna na místě, kde často fouká, je lepší pěstovat raději nižší a kompaktnější druhy. Tenké, dlouhé a křehké výhony totiž působení větru láme a proto je na větrná místa raději nedáváme.

3). Důležité je i v čem budeme rostliny pěstovat a jak je budeme během vegetace ošetřovat

Vhodné nádoby pro pěstování

Na trhu je celá řada nádob a truhlíků z nejrůznějších materiálů, které jsou vhodné pro pěstování balkonových rostlin. Důležité je vybírat nádoby a truhlíky z materiálů, které se ani při silném slunečním záření nepřehřívají, aby horko uvnitř neničilo rostlinám kořeny. Na podzim je nutné truhlíky a nádoby vždy důkladně vyčistit a umýt roztokem hypermanganu, aby byli dokonale připravené na další sezónu.

Sázení

Při osazování uděláme nejprve zhruba 2 cm silnou drenážní vrstvu, na ni dáme cca do jedné třetiny substrát určený pro balkonové rostliny. Na substrát položíme předpěstované sazenice, které od sebe umístíme v dostatečné vzdálenosti a zasypeme substrátem asi 2 cm pod okraj truhlíku nebo nádoby. Nakonec rostliny důkladně zalijeme a přemístíme na zvolené stanoviště.

Ošetřování

Rostliny je nutné pravidelně zalévat. Zaléváme zpravidla denně. Během velmi teplých dní i dvakrát denně, nikdy ne však během poledního žáru. Aby rostliny bohatě kvetly, je dobré je jednou za 14 dní přihnojit speciálními hnojivy.

Při respektování těchto pravidel se můžeme těšit na záplavu krásných květů, které budou naše okna a balkony krášlit až do podzimu.

Článek vyšel: 12.05.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní tipy na listopad 2008

  Listopad je měsíc, který nám obvykle dost nevybíravým způsobem připomíná, že už tu co nevidět bude zima. Krátké dny, plískanice a sychravé počasí nejsou zrovna nejlepší pozvánkou k dlouhým procházkám, zato jsou…

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %