Jak správně třídit odpad

Několik různých košů (nebo aspoň tašek) na odpadky už je dnes běžnou součástí mnoha českých domácností. Třídění odpadu je totiž to nejjednodušší, co pro svou planetu můžeme udělat, a to všichni bez rozdílu. Jistě, chce to trošku ubrat z pohodlí, udělat občas pár kroků navíc a někdy se vydat ke sběrnému dvoru třeba i přes celé město... ale ochrana životního prostředí je především o vašem postoji a svědomí. Za chvíli se vám třídění natolik vryje pod kůži, že se pro vás stane naprosto automatickou záležitostí.

Na barevné kontejnery, které oživují jednolitou šeď ulic, jsme si už dávno zvykli. A taky dobře víme, kam co házet: sklo do zelených, plasty do žlutých, papír do modrých. Je to vážně až tak jednoduché? Patří všechno ostatní na skládky? Pojďte se teď s námi podívat domovnímu odpadu pořádně na zoubek.

Plasty

Na většině obalů najdete značky, které spotřebitele informují o možnosti recyklace. V případě plastů hledejte recyklační trojúhelník doplněný zkratkami PET, HDPE, LDPE, PE, PP nebo PS, případně čísly 1, 2, 4, 5 a 6. Do speciálních kontejnerů naopak nepatří polyvinylchlorid (PVC, 3), ze kterého se uvolňují nebezpečné látky a znehodnocuje tak ostatní plasty. S naprostou jistotou můžete třídit PET lahve (nejlépe sešlápnuté), kelímky od jogurtů, sáčky, fólie, polystyrén a další plastové výrobky. Do kontejnerů naopak nevhazujte obaly od nebezpečných látek (barvy, chemikálie...) a novodurové trubky.

Sklo

Skleněné výrobky vhodné k recyklaci se označují zkratkou GL a čísly 70, 71, 72. U skla stačí používat zdravý selský rozum, do zelených kontejnerů byste neměli vhazovat porcelán, keramiku, ale ani autosklo, drátěné sklo a zrcadla. Pokud vás zajímá, co se se sklem děje dále, je stejně jako ostatní odpad určený k recyklace sváženo na dotřiďovací linku, kde se třídí ručně. Kromě odstranění nečistot je také nutné oddělit čiré sklo od barevného. Ve sklárnách se roztříděné sklo rozdrtí a přidá do směsi na výrobu nového skla.

Papír

Třídění papíru má v naší zemi nejstarší tradici, a tak by jen málokoho napadlo vyhazovat staré noviny do obyčejné popelnice. Co se týče označení, pátrejte po zkratce PAP a číslech 20, 21, 22. Kromě už zmíněných novin můžete třídit např. sešity, knihy, krabice, kartón, lepenku nebo papírové sáčky. Papír by ovšem neměl být znečištěný ani mastný, do modrého kontejneru nepatří ani papír voskovaný ani uhlový. Slisovaný roztříděný papír slouží k výrobě nejen dalších novin, ale i toaletního papíru nebo obalů na vajíčka.

Ostatní odpad

Máte-li pocit, že víc už pro přírodu udělat nemůžete a že veškeré další zbytky patří do směsného odpadu, jste na velkém omylu. Stále více měst je zásobeno speciálními kontejnery s oranžovou nálepkou na nápojové kartony. Bývají označeny čísly 81 a 84 nebo zkratkou C/PAP, která vyjadřuje kombinovaný obal, kde převládá papír.

Za námahu také stojí zjistit, kde se ve vašem okolí nachází sběrný dvůr. Budete překvapeni, jak velkého množství odpadu se tam můžete ekologicky zbavit. Běžně se ve sběrných dvorech třídí kovy (včetně plechovek), kompostovaný odpad, elektrotechnika a také tzv. nebezpečný odpad, kam se řadí léky, zářivky, baterky, barvy, lepidla, oleje a nádoby znečištěné chemikáliemi. Váš obyčejný koš na směsný odpad zůstane najednou skoro prázdný.

Při každém nakupování mějte na paměti, jak moc je důležitá prevence, a snažte se vyhnout kvantům zbytečných igelitových pytlíků. Recyklace je báječný vynález, ovšem jak říkají Angličané – „reduce, reuse, recycle“. Tedy v první řadě omezit, poté zkusit znovu použít a teprve následně recyklovat. Více informací o odpadech najdete na stránkách www.jaktridit.cz, kde si můžete všimnout i pozvánky na nesmírně zajímavou Výstavu třídění a recyklace v umění a designu.

A jak jste na tom s tříděním odpadu vy? Má to podle vás cenu? Svůj názor nám můžete sdělit v komentářích.

Článek vyšel: 29.09.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Cesmína paraguayská

  Pokud vám tento tajemný název s odkazem na jihoamerický stát nic neříká, možná vám bude povědomější jednoduché slůvko „maté“. Ačkoliv to není čaj v pravém slova smyslu, v každé dobré čajovně vám maté…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %