Jak uspořádat domácí rozpočet

kategorie: Lilek baklažán

Stále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte? Rádi byste s dětmi někam jeli, ale na pobyt u moře nemáte peníze?

Stále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte? Rádi byste s dětmi někam jeli, ale na pobyt u moře nemáte peníze?

Čím to je?

 Hospodářskou krizí, nebo zaměstnavatel je „škrt“a nepustí ani korunu na víc?! Ať je to jak chce, tak rodinný rozpočet máte v rukách jen a jen vy. Nikdo jiný vám peníze z účtu neutrácí, ani stát ani zaměstnavatel. Můžete namítat: „Kdyby byly nižší daně, či jinak nastavený zákon, nebo kdyby vás zaměstnavatel finančně ocenil, tak jak má, bylo by vše jinak.“ Ale to je tak vše, co s tím z téhle stránky můžete dělat.

Uspořádejte si domácí rozpočet po výplatě a nesnažte se šetřit týden před další výplatou. Jak jste určitě zvyklí.

Jak na to? Je to jednoduché, jen trochu trpělivosti. Výsledek neuvidíte hned, ale již po prvních dvou měsících zaznamenáte zlepšení a před vánoci bude také lépe než v loni.

Jak začít?

Sedněte si všichni společně ke stolu a vezměte si papír a tužku. Napište si veškeré příjmy, které jako rodina máte. S touto sumou musíte vystačit celý měsíc. Říkáte si, že někdy vám to stačí, ale jiný měsíc, kdy se sejdou různé pojistky, splátky půjček či nějaká mimořádná platba třeba za rozbitou pračku, to je moc složité vyjít? Tak si udělejte rezervy.

Příjmy sepsané máte, teď už jen výdaje.

Sepište veškeré měsíční výdaje, které máte. Jedná se např. o pojistky s měsíční frekvencí plateb, o nájem, elektřinu, platby SIPO, splátky úvěru a půjček, ale i třeba kapesné dětem, stravné ať už v zaměstnání či ve škole, nákup jídla domů, výdaje na dojíždění do zaměstnání a další výdaje. Opravdu všechny.

Po odečtení měsíčních plateb, by vám měla zbýt částka, kterou ale nemůžete jen tak utratit. Dále ji budeme ponižovat o čtvrtletní, půlroční a roční platby.

Připište na papír výdaje s čtvrtletní frekvencí plateb. Může sem patřit třeba povinné ručení na automobil či motocykl, předplatné časopisů a novin, mimoškolní kurzy dětí a další výdaje. To samé udělejte s půlročními a ročními platbami.

Abychom ze čtvrtletních, půlročních a ročních plateb získali měsíční, splátky musíme je sečíst a dále podělit. Čtvrtletní platby vydělte třemi, půlroční platby šesti a roční platby dvanácti. Po vydělení získáte vždy měsíční částku, kterou musíte dávat měsíčně stranou, abyste až nastane čas dané platby, nezatížili rozpočet nad míru příjmů.

Sečtěte všechny měsíční platby a přičtěte částku, kterou jste získali podělením čtvrtletních, půlročních a ročních plateb. Daná suma je základem pro měsíční výdaje, abyste je zvládali po celý rok.

Když od sumy příjmu, odečtete sumu výdajů za měsíc můžou nastat tři případy:

Prvním je, že příjmy máte vyšší než výdaje. V tom případě vám můžu jen gratulovat. Své výdaje zvládáte a zbývají vám i finance na další výdaje. Nemusíte se nijak moc uskromňovat a můžete hospodařit s nimi jako doposud. Ale i přesto byste si měli tvořit rezervu na opravdu mimořádné výdaje. Nikdy nevíte, kdy budete muset koupit nový mrazák, či pračku, nebo ztratíte zaměstnání. Nebo si budete chtít koupit něco hezkého, například bazén, novou kuchyň, sedací soupravu, či šetřit na rekonstrukci nebo výstavbu domu.

Druhá varianta. Příjmy jen tak tak pokryjí náklady. Nejste na tom nejhůř, ale mohlo by být lépe. Nemůžete si koupit co by se vám líbilo. Každou korunu musíte „dvakrát otočit v ruce“. Vám bych doporučila projet dané výdaje znovu a zvážit, zda jsou opravdu nutné a zda by nešly některé výdajové položky snížit či úplně vypustit. Určitě na něco přijdete sami a již brzy, například na konci srpna či před vánocemi, úsporu pocítíte.

Třetí možnost je ta nejhorší. Výdaje jsou vyšší než příjmy. Stále si od někoho půjčujete, abyste to z další výplaty splatili. Tyto peníze vám, ale chybí a tak si znova půjčíte. Je to začarovaný kruh, z kterého se musíte nějak dostat. To není žití, ale jen přežívání. Nemáte ani na nutné výdaje, natož na věci, které by vám udělaly radost. To je pro vás jen hudba budoucnosti. Jak zastavit tento kolotoč? Není to už tak jednoduché, ale ve většině případech to jde.

Seškrtejte výdaje na opravdu nezbytné. Předplatné tiskovin a další podobné výdaje tam opravdu nepatří. Sice si řeknete, že to vám v rozpočtu ušetří jen pár korun měsíčně. Máte pravdu, proto budeme dále pokračovat. Dojíždění do zaměstnání a do školy. Porovnejte varianty a začněte s tou, která vychází úsporněji. Automobil versus hromadná doprava, při kratší cestě zvolte třeba procházku. To samé platí o stravném, jídle doma a další měsíční nákupy. Nakupujte tzv. multipack balení či rodinná balení. Sice dáte v danou chvíli více, ale po rozpočítání na měsíc, vám to vyjde levněji. Dalších pár korun na úspornou hromádku. Zvažte, zda by nešlo na nějaký čas snížit kapesné dětem. Stále mějte na mysli, že se počítá každá koruna. I dvě stě korun měsíčně vám udělá 2400,- za rok, které se určitě hodí. Pokud nestačí dané opatření musíte jít hlouběji. Vezměte si k ruce pojistky, ať už povinné ručení, úrazové pojistky, pojištění domácnosti a další. Zjistěte, zda by nešly snížit. Třeba již nemáte tak rizikovou práci, jako jste měli před lety při uzavírání dané smlouvy, nebo je možnost i rodinných pojistek, které vyjdou levněji. Nebo změnou frekvence placení z měsíční na půlroční také ušetříte. Pokud jste to vše zredukovali a stálé příjmy jsou nižší, než výdaje musíte se pokusit snížit splátky půjček a úvěrů. Pokud máte půjčku od peněžního ústavu, zajděte tam a vysvětlete jim svoji finanční situaci, dřív než se pro ně stanete insolventními (nebudete pravidelně platit). Určitě se vám pokusí pomoci, například snížením splátek. Pokud máte půjčky od lichváře, tak to bude složitější, ale můžete se pokusit o to samé. Jestli si říkáte: „To nikdy nemůžu zvládnout. Nerozumím jaká pojistka a za jakou cenu je pro nás dobrá, na domácích výdajích už více ušetřit nejde,…“ . Pak mám pro vás další řešení. Existují finanční poradci, kteří vám s tímto pomohou. Jejich služby jsou bezplatné a tak nemusíte mít obavu z dalších výdajů. Zastupují několik peněžních ústavů a pojistných společností. Mají větší přístup k nejnovějším informacím o daných produktech a tak vám pomohou vyhledat ty nevýhodnější a nejlepší pro vás. Pamatujte, každá situace je řešitelná, ale jen do určité chvíle. Pokud ji nezvládáte, nestyďte se za to a zažádejte o pomoc.

Tak jak jste dopadli? Jak umíte hospodařit s financemi? Vím, že to není jednoduché, ale také vím, že to jde. Přeji hodně štěstí a budu ráda, když i vy mi napíšete své zkušenosti a příběhy. Člověk se totiž může poučit i z chyb druhých, ne jen z těch vlastních a třeba pomůžete někomu dalšímu.

Článek vyšel: 14.07.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Dobromysl obecná

  Na Svatého Jana trhali naši předci tuto vytrvalou bylinku spolu s dalším Svatojánským kvítím, aby po celý rok chránila lidi a domácí zvířata před zlou mocí, přinesla jim lásku, ale hlavně „dobrou mysl“. V…

Související články

 • Mateřská se vrátí na loňskou úroveň

  Mateřská se vrátí na loňskou úroveňUrčité procento českých politiků zřejmě považuje ženy na mateřské dovolené, za nic nepotřebující neupravené divoženky, které se celý den nevěnují ničemu jinému, než-li kojení a šišlání na své potomky. Na co by tedy…

 • Omezení státní podpory bydlení

  Omezení státní podpory bydleníJako kdyby nebylo úsporných opatření málo, nyní se zdá, že dojde i na omezení státní podpory na bydlení. V rámci úsporných opatření kvůli extrémnímu zadlužení našeho státu a nadále trvající hospodářské krizi, navrhuje…

 • Změny v koaliční smlouvě, které se dotknou rodin s dětmi

  Změny v koaliční smlouvě, které se dotknou rodin s dětmiS velkým napětím jsme čekali na to, co přinese nová koaliční smlouva rodinám s dětmi. Zdá se, že si prozatím můžeme oddychnout. Žádné tragické scénáře se nechystají a pro rodiny s dětmi, se příliš mnoho věcí nezmění.…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %