Jak ve vztahu milovat a neztratit sám sebe

Ať se děje cokoliv, vždycky jsme to my. Jádro našeho „Já“ zůstává neměnné, i když se ve vztahu vyvíjíme a měníme. Závisí na tom, koho jsme si zvolili za svůj protějšek, co jsme tím ztratili a získali, co jsme se díky němu o sobě naučili. Nejdramatičtější okamžiky vývoje našeho „Já“ se podle Sigmunda Freuda a řady jeho kolegů odehrávají v raném dětství, kdy jsme snáze ovlivnitelní a rychle se učíme. Člověka ale určitým způsobem formuje každé pouto, nejen to partnerské. K tomu, abychom sami sebe ve vztahu neztratili, bychom měli dobře vědět, kdy sami sebou jsme. Co tedy vlastně znamená „být sám sebou“?

Být sami sebou

Toto spojení se v dnešním světě používá tak moc, že jeho původní význam začíná postrádat ten pravý smysl. „Být sám sebou“ totiž znamená i jakýsi úhybný manévr a výmluvu v podobě „Je jedno, jak se chovám, hlavně, že jsem sám sebou“. Přesto má většina lidí ohledně vymezení osobnosti nějakou představu a podle ní škatulkuje ostatní mezi osoby charismatické, vyhraněné, hledající se a prázdné. V psychologii ovšem existuje nespočetné množství teorií osobnosti a škol, které se různě doplňují nebo si odporují. A pokud byste vy sami pronikli do hloubky této vědy, mohli byste si i vy zkusit nějakou teorii osobnosti vytvořit.

Ve vztahu většinou bývá jeden z partnerů více dominantní než druhý – podle toho, jaké strategie sebeprosazení (pasivita, rezignace či aktivita) jsou v dětství posilovány rodičovským chováním. To, co se v tuto dobu naučíme, bude prostupovat celým naším životem. Model z původní rodiny má velký vliv také na seznamování a řešení konfliktu s partnerem. I když ve vztahu panuje relativní nerovnováha, neovlivňují se partneři jen jedním směrem, ale vždy navzájem. Jeden od druhého přejímá zvyky, názory, záliby, dokonce i způsob komunikace. Zároveň si oba vymezují své teritorium, zkouší hranice trpělivosti a tolerance toho druhého.

Člověk, který nezná sám sebe, lehce podlehne dominantnímu manipulátorovi, i když ten může postupovat zcela nenápadně. Na začátku zamilovanosti přizpůsobivý jednoduše věří, že to druhý myslí dobře a partnera idealizuje. Poté, co mu odpadnou růžové brýle, musí často sbírat poslední kousky svých sil, nechce se hádat, bojí se konfliktů a samoty. Opět ustupuje, dominantní posunuje své hranice dál a oběť pak ztrácí značnou část své osobnosti. Je v pozici, která se jí nelíbí. Nastává konflikt rolí. Lidé většinou nechtějí přijímat role, ve kterých jsou druhými omezováni a ponižováni.

Role a každodennost

Pojem „role“ ovšem lidé často chápou nesprávně. Někdy vyčítají svému blízkému, že se chová jinak v práci, jinak s rodinou a jinak s kamarády, jako by to mělo vypovídat o jeho neupřímnosti. Pravdou ovšem zůstává, že tyto role hrajeme my všichni, i když si myslíme, že se nás to netýká. Je to prostě přirozená věc. A především nezbytná, pokud máme fungovat ve společnosti, která je určitým způsobem rozvrstvená a v konkrétních situacích vyžaduje konkrétní chování. Rozhodující bývá, nakolik je dotyčný se svou rolí ztotožněn a jak je jeho chování odměňováno (pohlazení, ocenění apod.).

Partnerský život v harmonii

Když chceme žít s partnerem v souladu, musíme se o sebe navzájem starat a zajímat. O své potřeby, názory, zájmy, přátele a další. Nejlépe, když to dobrovolně sami od partnera přejímáme a přijímáme, aniž bychom se cítili někam tlačeni nebo omezováni a zároveň zachováváme to staré známé, důležité pro naši vnitřní identitu. Vztah znamená i hledání kompromisů a vždycky je to něco za něco. Otázkou ovšem bývá, kde a jakým způsobem se pro klid domova necháme omezit. Nemělo by to být úplně málo, ale ani neúměrně moc. K zachování křehké dynamické rovnováhy vztahu vám pomůže pár následujících triků.

Nenechávejte sebou manipulovat
Jenže pozor, nechat se přesvědčit k určité činnosti nebo strhnout partnerovým nadšením je zcela v pořádku. Takhle určitě neztratíte nic ze své osobnosti, ba naopak, otevřou se vám nové obzory a možná se o sobě i něco dovíte. Nepoznané věci vás mohou obohatit. Dobrým poznávacím znamením, kdy byste měli zvýšit pozornost, je pocit nepříjemnosti. Pořádně prozkoumejte z čeho pramení a jestli je oprávněný. Rozhodně si nenechávejte mluvit do výběru svých známých, přátel, koníčků a způsobu trávení volného času. Pro zachování duševní integrity je důležité mít kolem sebe lidi, na které je spolehnutí a umí podržet v krizi.

Naučte se chápat své role a role svého partnera
Když porozumíte svým rolím, pochopíte, proč se v určitých situacích chováte způsobem, jakým se chováte. Nežádoucí zvyky pak můžete omezit. Neberte ani partnerovi jeho role a neshazujte ho poznámkami, jak divně se chová. Jedná stejně jako vy a všichni ostatní – tak, jak je pro něj výhodné a za co ho postihne co nejméně trestů. Zkuste trénovat empatii a možná vám začnou být jasnější i partnerovy postoje.

Rodina není celý váš život
Neupínejte se celou bytostí k partnerovi a dětem. Nečiňte si z toho smysl života. Nechtějte to ani po druhé polovičce. Co budete dělat, až děti odejdou? Opustit vás může i partner, co pak?

Pěstujte si zdravé sebevědomí
Mějte se rádi, protože pak vás budou mít rádi i všichni okolo, aniž by pociťovali potřebu vás měnit k obrazu svému. Nepodceňujte své schopnosti, nestyďte se za své zájmy a už vůbec ne za své názory. Pokud si myslíte, že máte pravdu, obhajujte ji a nenechávejte se zatlačit do kouta.

Nepotlačujte své city a nebojte se konfliktů
Je důležité, umět s partnerem otevřeně mluvit a konstruktivně se hádat. Dbejte ale na to, abyste skutečně vyjadřovali jen své emoce (když uděláš tohle, cítím se takhle) a nesklouzávali k hodnocení partnera jako celku (jsi takový a makový). To je základní předpoklad dobré hádky.

Článek vyšel: 26.07.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • 15. Výstava HRY A HLAVOLAMY

  Výstavy z cyklu HRY A HLAVOLAMY jsou jedinečnou příležitostí, kde se mohou návštěvníci seznámit se světem her, hlavolamů a žonglování. Letošní ročník je již patnáctý a představí se na něm ještě více herních…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %