Jak vybrat vhodné krmivo pro psího miláčka

Jaký lepší dárek můžeme zvolit pro našeho pejska, než-li právě vhodné krmivo, které mu dodá vše co potřebuje pro zdravý život. Jak ale vybrat z nepřeberného množství krmiv na trhu to pravé? A nebo je lepší připravit mu ho doma?

Jestliže máte doma psího kamaráda, určitě už jste se alespoň jednou zamysleli nad tím, jaké krmivo zvolit, aby pro něho bylo to nejvhodnější. Je lepší to doma připravené a nebo raději zvolit kompletní granulované krmivo?

Odpověď na tuto otázku může být zavádějící. U krmiva připraveného doma sice máme jistotu, že je připraveno z kvalitních surovin, ale těžko docílíme vyváženého složení, které bude splňovat veškeré potřeby našeho čtyřnohého miláčka. Příprava takového domácího krmiva může být také velice časově náročná. Oproti tomu kompletní psí krmiva, alespoň podle výrobců, obsahují vše potřebné pro kvalitní a zdravý život našeho psa. Další výhodou je také úspora času při jejich podání. Ale stejně jako u jiných věcí existují, krmiva kvalitní a krmiva nekvalitní. Je proto dobré vědět na co se při jejich výběru zaměřit.

Pokud se rozhodnete pro domácí stravu:

Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete připravovat svému miláčkovi domácí stravu zapamatujte si, že hlavní surovinou musí být vždy maso. Dále pak těstoviny, rýže, obilné vločky, sýry, mléko, vejce (vždy vařená), ovoce, zelenina a také vitamínové a minerální doplňky, které se musí užívat velice opatrně, předávkování může mít závažné následky, někdy i smrt.

Zapomeňte na tučné potraviny, uzeniny, sladkosti, kořeněné a slané potraviny a potraviny s prošlou lhůtou. Nedávejte svému pejskovi drůbeží ani rybí kosti. Nedoporučuje se ani neředěné mléko. Nekrmte psa zbytky od oběda ani od večeře! Jídlo které je připraveno pro nás lidi není pro pejsky vhodné. V žádném případě svého pejska nepřekrmujte, aby se u něho nerozvinula obezita. Vždy dbejte na to, aby měl pes dostatečné množství čerstvé vody.

Pokud se rozhodnete pro průmyslově vyráběná krmiva:

Průmyslově vyráběná krmiva by měla obsahovat vyvážené složení. Můžeme ho zvolit přímo podle momentálních potřeb našeho pejska. Samozřejmě zde není řeč o granulích ze supermarketu, kde stojí 10-ti kilový pytel cca 200,-Kč. Tyto granule v žádném případě nejsou pro našeho psa dostačující a nad jejich kvalitou nemá cenu se zamýšlet.

Jak si ale zvolit vhodné krmivo, když jich je na trhu taková spousta? Pokuste se při výběru řídit několika malými radami:

 1. Při koupi si pečlivě prostudujte etiketu, na které hledejte údaj o kontrole a testování, musí zde být záruka od úředně stanoveného kontrolního orgánu např. AAFCO, která se vztahuje na krmné testy a krmné protokoly

 1. Dejte na zkušenosti nestranných chovatelů, informace o krmivech jsou zajisté objektivnější než-li informace přímo od výrobců. Je však důležité si uvědomit, že každý pes je individualita a to co vyhovuje jednomu, nemusí vždy vyhovovat každému. Může se stát i to, že váš pes nebude snášet granule, které vám doporučí špičkový chovatel, v tomto případě nezbývá nic jiného než-li zkoušet a hledat.

 1. Důležité je vybírat vhodné krmivo podle velikosti psího plemene. Plemena psů se dělí na malá, střední, velká a obří. Malá psí plemena mají velice odlišné nároky na výživu oproti velkým. Nevhodná výživa především u obřích plemen může napáchat nenapravitelné škody na psím zdraví. 

 1. Dalším rozhodujícím faktorem je věk. Štěňata mají zcela odlišné potřeby od dospělých psů, jiné nároky na výživu mají také psí senioři. 

 2. Specifická krmiva mohou mít:

  - psi s vyšší aktivitou

  - pracovní psi

  - březí a kojící feny

  - pejskové s nadváhou

  - jedinci s potravní intolerancí (např. krmivo Trovet)

Na jaké krmiva si dát pozor?

Radši nikdy nekupujte krmivo, které obsahuje moučku z vedlejších produktů nebo moučku z masa a kostí. Kvalita těchto mouček se může v jednotlivých várkách velice lišit a proto nemohou být spolehlivým zdrojem výživy pro našeho psa.

Pokud se na etiketě dočtete, že granule obsahují vedlejší živočišné produkty, vedlejší rostlinné produkty, obiloviny bez specifikace druhu, sóju, rostlinné oleje bez udání druhu, barviva, chemické konzervanty, aromata a ochucovadla. Tato krmiva vůbec nekupujte, takové složení není vhodné pro žádného psa.

Krmiva, která obsahují vedlejší produkty jako jediný zdroj bílkovin by se neměla psům podávat příliš často. Tyto vedlejší produkty jsou především orgány a části, které nejsou v žádném případě vhodné pro konzumaci člověkem. Čas od času můžeme tato krmiva psovi dát, ve volné přírodě by svou kořist také spořádal i s těmito orgány a částmi. Ale v žádném případě by neměly představovat trvalou stravu, protože nemají dostatečnou výživovou hodnotu.

Nepoužívejte krmiva „light“, „senior“ nebo „krmiva s bezoárovou formulí“, pokud vám je přímo nedoporučí váš veterinární lékař. Tato krmiva často obsahují látky, které mohou v jistých případech způsobit problémy s kůží, srstí a další.

Jak poznáme, že je krmivo dostačující?

Každý pes je jiný a tudíž má každý pes také jiné nároky na stravu. To, že je námi podávaná strava pro pejska dostačující a vyhovující poznáme jednoduše. Pejsek musí být vitální, v dobré kondici s pěknou srstí. Dobrým ukazatelem je také trus psa. Stolice nesmí být ani příliš tuhá ani příliš řídká. Také nám napoví jak dobrá je stravitelnost, čím je stolice větší, tím je menší stravitelnost a to znamená, že pes vyloučí téměř vše co pozře a to není dobré. U kvalitních krmiv bývá stolice menší, což poukazuje na její dobrou stravitelnost.

Rozdělení krmiv podle kvality:

 1. Výběrová krmiva v superprémiové kvalitě: (např. Purina ProPlan, Royal Canin, Eukanuba, Calibra, Hill´S, Biomill, First Mate) – tato krmiva patří ke světové špičce, jsou rozděleny podle velikostí (na malá, střední a velké plemena). Rozdělují se také podle specifických potřeb psů - pro psy v zátěži, psy seniory, psy s nadváhou atp. Tato krmiva jsou dostatečnou zárukou dokonalé výživy pro vašeho zvířecího miláčka. Jsou vyráběny z masa a dalších prvotřídních ingrediencí. Vyznačují se vysokou stravitelností a jejich výroba podléhá přísné kontrole. Pokud svému pejskovi dopřejeme tuto stravu máme záruku, že děláme vše pro jeho zdravý život. Jejich cena je sice poměrně vysoká, ale když už si pořídíme pejska musíme počítat s tím, že to bude něco stát. Superprémiová krmiva můžeme dále rozdělit na nejkvalitnější, která obsahují maso a na nižší superpremia, která obsahují větší podíl vysoce kvalitní masové moučky a nižší podíl masa.

 1. Krmiva prémiové kvality: (např. Acana, Arden Grange, Nutram, Nutra Nuggets, Nutri Can, Brit, Bosch, Dibaq, Eminent, Profilum, Happy Dog, Kronch, Puffins) – jsou výborná krmiva ve vysoké kvalitě, jejich cena je o něco menší než-li u superprémiových, avšak některá se svou kvalitou vyrovnají i těm superprémiovým. Jsou vyráběny především z živočišných mouček, na trhu jsou dobře dostupné a mají i přijatelné ceny. U těchto krmiv je důležité při výběru dobře posoudit jednotlivé složky, protože prémiová krmiva se mohou velice lišit v použitých surovinách a tudíž i jejich kvalita může být různá.

 1. Kompletní krmiva: (např. Anka, Purina Dog Chow, K9, ProPac, Chappi, Friskies, Chicopee, Pedigree, Shurgain, Sport Mix, Vitakraft, Delikan, FitMin, Frolic) – jsou většinou levnější krmiva, která se vyrábí z masokostních mouček nižší kvality. Tudíž i jejich cena bývá dostupná téměř každému. I v těchto krmivech můžeme nalézt kvalitnější a ty méně kvalitní.

 1. Ekonomická krmiva: (především ta neznačková krmiva v supermarketech) – jsou krmiva nejnižší kvality, která se vyrábí z nejméně kvalitní masokostní moučky, nachází se v nich vysoký podíl obilných a sojových šrotů, mají nízkou stravitelnost (co pes přijme, to také vyloučí), u těchto krmiv je zvýšené riziko potravinových alergií. Mají nízkou energetickou hodnotu a nízký podíl bílkovin a tuků, je zapotřebí vyšší denní dávka. Jediná jejich výhoda je snadná dostupnost. Hodně lidí volí tato krmiva také pro jejich nízkou cenu.

Ať už máte doma jakéhokoliv psa, je to právoplatný člen rodiny a měl by mít nárok také na kvalitní stravu. Kvalitním krmivem zajistíme svému miláčkovi dlouhý a spokojený život. Jsou situace, které nemůžeme při sebelepší vůli ovlivnit, ale to málo, co můžeme pro spokojenost našeho čtyřnohého přítele udělat, je dopřát mu to nejlepší papání.

Kvalitní krmení a další užitečné věci pro vaše domácí mazlíčky naleznete na: www.dobrekrmeni.cz.

Článek vyšel: 25.02.2010 / Odkaz

Vaše komentáře komentáře 1

Ferečko

11.04.2010 11:29
Dobrý den všem.
Dobrý článek pro začínájící pejskaře jak a čím krmit. Jen nesouhlasím s tím, že ae nemá krmit drůbežímy nebo rybímy (někde bývájí udáváné i králíčí) kostmi. Já jimi krmín a můj pes s nimi nemá vůbec žadné problémy. Jen chci upozornit, že ty kosti jsou syrové a syrové jsou měkké a dobře pro psy stravitélné naopak od vařených kostí. Vařením kosti tvrdnou, lámou se a zůstávají ostré a méně stravitelné. Vždyť pes pochazí z vkĺka a ten se také živí kosmi ulovených zajíců atd. A kde takový vlk předchůdce psa příjde v přírodě k vařeným vajíčkům nebo těstovinám? Vajíčka davám syrová i se skořápkou a těstoviny jen zatěžují střeva a pes s nich nic užitečného nenatraví. Jedí snad vlci obiloviny(těstoviny jsou vařené obiloviny) ? Pes je vyšlechtěn z vlka, který když ulovil kořist tak snědl žaludek, střeva s natrávenou rostlinou potravou, pak se pustil do pojídání masa s kostmi a nepohrdl i vnitřnostmi. Tohle by si měli uvědomit všichni chovatelé a podle toho vybrat vhodné krmivo pro svého čtyřnohého miláčka.
S pozdravem
Ferečko a labradorka Korinka

Související články

 • Safari Adventures

  Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

 • Víkend v Krušných horách

  Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

 • Porcelán s neotřelým designem

  Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %