Jak zatočit s jarní únavou

Určitě to všichni známe. Po dlouhých zimních měsících drtivá většina z nás strádá a to jak na těle, tak i na duši. Netrpělivě očekáváme první jarní paprsky, které nás snad již brzy začnou hladit po tváři. K jarní únavě přispívá několik faktorů: nedostatek světla, neustálé výkyvy teplot, omezenější přísun vitamínů atp.

Jarní únava má mnoho podob a projevuje se různými příznaky. Mezi nejčastější symptomy patří malátnost, skleslost, apatie, bolesti hlavy, ospalost . Mnoho lidí uvádí nechuť k jakékoli fyzické, či duševní aktivitě a nezájem o okolní dění.

Závažnějšími příznaky jsou deprese, které mohou být předzvěstí i některé nebezpečné duševní choroby.

Co způsobuje jarní únavu:

Nedostatek světla

Nedostatek slunečních paprsků a přirozeného tepla má za následek, že naše tělo má zvýšenou spotřebu vitamínů a minerálních látek. Proto bychom měli zvýšit jejich příjem. Pokud tělu chybí tyto důležité látky, je unavené a může snadněji onemocnět.

Infekční choroby

V zimních měsících na naše tělo útočí mnohem více infekčních onemocnění než kdy jindy a to může náš organismus rovněž velice vysílit.

Málo pohybu

Je pravda, že během zimy se většina z nás raději jen tak povaluje a na sport nemáme ani pomyšlení. Tělu se nedostává potřebné aktivity a my se tak paradoxně cítíme daleko utahanější a skleslejší.

Těžká jídla

Během zimního období jíme hutnější a co si budeme povídat, také mnohem tučnější jídla, než v teplejších měsících.A následkem je to, že se naše tělo cítí mnohem unavenější a bez energie.

Biorytmus v těle

K jarní únavě rovněž přispívá změna v našem biorytmu. Lidský organismus je nastaven v zimních měsících k delšímu spánku a v letních měsících je tomu naopak. Fyzická aktivita, jak jsme si již řekli, je důležitá a pro správné fungování organismu nezbytná, ale nesmíme zapomínat ani na dostatečný odpočinek.

Stres

Stres je dalším faktorem, který ovlivňuje to, jak se na jaře cítíme. Lidé prožívající vyšší míru stresu podléhají častěji jarní únavě než ostatní. V lidském těle se totiž díky stresu uvolňuje více volných radikálů se kterými mají obranné mechanismy v našem organismu mnoho práce a často si s nimi nedokáží poradit.

Jak tedy zatočit s jarní únavu?

Pokusme se využít každou možnou příležitost vystavit naše unavené tělo slunečním paprskům. Velice prospěšný je pobyt na čerstvém vzduchu. Taková procházka jarní probouzející se přírodou je zaručeně to pravé. Což takhle vyrazit s dětmi na výlet nebo se vydat na romantický víkend s drahou polovičkou?

Zaručeným lékem na únavu je rovněž pravidelné cvičení a správně sestavený jídelníček. Pokud dáme přednost lehkým jídlům a dopřejeme si dostatek ovoce a zeleniny únava naše tělo rychle opustí. Důležitý je i pitný režim a samozřejmě dostatek odpočinku.

Pokud se budeme řídit těmito několika málo radami žádná jarní únava si na nás nepřijde. Všechno máme ve svých rukách. Tak se dejme do boje!

Článek vyšel: 12.03.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pomerančová marmeláda z domácí pekárny

  Marmeládu nemusíme dělat jen z toho, co zahrádka či les dá, ale můžeme použít i ovoce daleko exotičtější, dnes se podíváme jak ji zvládneme za využotí pomocníka zvaného {artlink(355,domácí…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %