Jarní očista organismu – ovocné a zeleninové šťávy

Konečně je tady jaro a s ním také čas na jarní očistnou kůru. Lidské tělo je po dlouhé zimě unavené a bez energie. V dlouhých zimních měsících, kdy náš organismus trpěl nedostatkem slunečních paprsků, nižším přísunem vitamínů a těžkými hutnými pokrmy je zapotřebí našemu tělu odlehčit.

Odlehčení napomůže našemu tělu ne jenom po fyzické, ale i psychické stránce. Existuje mnoho způsobů jak na jaře detoxikovat svůj organismus. Vynikajícím řešením jsou např. čerstvě připravené šťávy z ovoce a zeleniny.

Pro přípravu šťáviček budeme potřebovat kvalitní odšťavňovač. Šťávičky se dají připravovat z ovoce, zeleniny a nebo jako kombinace obojího.

Ovocné šťávy:

Jablka

Jablečná šťáva je bohatá na hořčík, železo, křemík a draslík, má příznivé účinky na zažívání a pomáhá při horečce a zánětech.

Švestky

Šťáva ze švestek je bohatá na draslík, vápník, hořčík a fosfor. Nedoporučuje se pít ve větším množství, protože může mít silně projímavý účinek.

Broskve

Broskvová šťáva je dobrým, zdrojem draslíku, vápníku a sodíku. Má močopudný účinek díky, čemuž napomáhá při čištění těla, potížích s ledvinami nebo močovým měchýřem.

Meruňky

Šťáva z meruněk je bohatá na železo a pomáhá tedy při tvorbě červených krvinek. Obsahuje rovněž křemík.

Hrušky

Šťáva z hrušek má močopudný účinek a tím napomáhá tělu při detoxikaci.

Hroznové víno

Šťáva z hroznů je bohatá na draslík, železo a alkalické prvky. Pomáhá při vylučování kyseliny močové z těla a rovněž povzbuzuje vylučování trávících šťáv.

Rybíz

Šťáva z rybízu je bohatá na draslík. Ocení ji především naše ledviny a žlázy s vnitřní sekrecí. Pomáhá léčit záněty v těle a zmírňuje zahlenění.

Třešně

Třešňová šťáva obsahuje hořčík, železo a křemík. Čistí krev, játra a ledviny.

Ostružiny, angrešt, borůvky, maliny a jahody

Šťáva z těchto plodů má vynikající čistící vlastnosti, je bohatá na draslík a ostatní minerály, které jsou ideální pro detoxikaci organismu.

Citrony

Šťáva z citronů má silné antiseptické účinky. Je bohatá na vitamíny, minerály a další cenné látky, které jsou prospěšné pro lidský organismus. I když je šťáva kyselá, v těle má silný alkalický účinek.

Pomeranče

Pomerančová šťáva obsahuje draslík, vápník, hořčík a křemík. Je bohatá na vitamíny A, B a C. Konzumace pomerančové šťávy má blahodárný účinek na celý lidský organismus.

Ananas

Šťáva z ananasu má velmi dobrou čistící schopnost a je bohatým zdrojem draslíku, vápníku a sodíku. Příznivě působí také na zažívání.

Grapefruity

Grapefruitová šťáva je bohatá na ovocné kyseliny, draslík a alkalické prvky.

Zeleninové šťávy:

Okurky

Šťáva z okurek obsahuje např. křemík, draslík, sodík, vápník, fosfor, chlor a síru. Patří mezi přírodní diuretika - podporuje vylučování moče. Okurková šťáva pomáhá při redukci krevního tlaku, zánětech, akné a příznivě působí na růst nehtů a vlasů.

Mrkev

Je bohatým zdrojem vitamínu A, B, C, D a K. Povzbuzuje chuť k jídlu a normalizuje trávení. Šťáva z karotky napomáhá v boji s různými druhy infekcí jako např. zánětu krčních mandlí, vedlejších nosních dutin, zánětu očí atd. Má posilující účinky na náš organismus.

Zelí

Šťáva ze zelí je vynikající na čištění střev a pro redukci váhy. Může však způsobovat plynatost. Obsahuje síru, chlor a jod.

Kapusta

Šťáva z kapusty má téměř totožné složení a tedy i vlastnosti jako šťáva ze zelí.

Hlávkový salát

Obsahuje velké množství železa, hořčíku, fosforu, síry a křemíku. Konzumace šťávy z hlávkového salátu napomáhá zdravému vývoji kůže, šlach a vlasů.

Česnek

Šťáva z česneku má silné účinky na lidský organismu. Dokáže povzbudit chuť k jídlu, pomáhá vylučovat z těla škodlivé látky a vyhánět střevní parazity. Působí proti bakteriím a virům, má velice silné antiseptické účinky.

Brambory

Šťáva ze syrových brambor je vynikající prostředek na čištění pleti a celého organizmu, jelikož je bohatá na sodík, síru, fosfor a chlor.

Červená řepa

Šťáva z červené řepy je vynikající pro tvorbu červených krvinek a k posílení imunitního systému.

Celer

Celerová šťáva je bohatá na hořčík a železo, které jsou důležité pro správnou krvetvorbu. Zajímavý je i vysoký obsah sodíku, který je důležitý pro zdravé močové cesty.

Rajčata

Čerstvá rajčatová šťáva je bohatá na sodík, vápník, draslík a hořčík a díky kombinaci těchto látek je velice prospěšná pro lidský organismus.

Cibule

Cibulová šťáva dokáže velice posílit imunitní systém.

Několik receptů na zdravé šťávičky

Zeleninovo-ovocný životabudič:

 • 100g listového špenátu

 • 100g očištěné kapusty (pokrájené na menší kousky)

 • 100g banánu

 • 1 kiwi (oloupané)

 • ½ pomeranče

(Dodá tělu potřebnou energii a vitalitu.) Za pomoci odšťavňovače připravíme ze všech surovin šťávu.

Šťáva bohatá na draslík:

 • 100g mrkve

 • 100g celeru

 • 100g petržele

 • 100g listového špenátu

(Redukuje nadměrnou tvorbu žaludeční kyseliny.)Za pomoci odšťavňovače připravíme ze všech surovin šťávu.

Pro zdravé vlasy

 • 100g karotka

 • 100g hlávkového salátu

 • 100g listového špenátu

(Zdravé a silné vlasy). Za pomoci odšťavňovače připravíme ze všech surovin šťávu.

Štáva z karotky, červené řepy a okurek:

 • 100g karotky

 • 100g červené řepy

 • 100g okurek

(Pro zdravé močové cesty, tato šťáva rozpouští anorganické vápníkové usazeniny - písek, močové kameny). Za pomoci odšťavňovače připravíme ze všech surovin šťávu.

Šťáva z několika druhů zeleniny:

 • 2 stroužky česneku

 • 50g petrželové natě

 • 1 salátová okurka

 • 4 mrkve

 • 2 řapíkaté celery

(Redukuje vysoký krevní tlak.) Pomocí odšťavňovače připravíme šťávu.

Zázvorový zázrak:

 • 2 cm oloupaného zázvoru

 • 1 citron

 • 6 mrkví

 • 1 jablko

  (Celková vzpruha organismu.) Za pomoci odšťavňovače připravíme ze všech surovin šťávu.

Kombinací různých druhů ovoce, zeleniny popř. obojího docílíme zajímavých chutí a dodáme našemu tělu potřebné látky, kterých se mu často nedostává. Popíjení šťáviček si však můžeme dopřát kdykoli během roku, není nutné čekat vždy až na jaro!

Článek vyšel: 31.03.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kam vyrazit s dětmi únor 2012

  Za okny sice stále ještě panují mrazivé teploty, ale i přesto by děti neměly sedět pouze před televizní obrazovkou. Udělejte si radost společně strávenými chvilkami a vydejte se s dětmi na některou z akcí, které se…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %