Jsou biopotraviny skutečně lepší?

Fenomén dnešní doby jsou biovýrobky. Především biopotraviny, které jsou až na výjimky k dostání téměř ve všech prodejnách. A dalo by se říct, že člověk který nekupuje biopotraviny, jako by ani nebyl člověkem. Ale jak je to ve skutečnosti s těmito „zdravějšími potravinami“? Nabízí se nám jednoduchá otázka: Jsou biopotraviny skutečně lepší, nebo jsou pouze dokonalou marketingovou strategií vychytralých obchodníků? 

Mnoho lidí si myslí, že značka bio je stoprocentní zárukou kvality a zdraví. Jedná se o omyl, označení bio ve skutečnosti zaručuje „pouze“, že při pěstování a následném zpracování produktu na potraviny nedochází k ohrožování životního prostředí. Co se týká výživové hodnoty pro lidský organismus, jsou biopotraviny na stejné úrovni, jako tytéž potraviny bez označení bio. Prozatím neexistuje žádná studie, která by potvrdila, že lidé kteří konzumují pouze biopotraviny, by se dožívali delšího věku, nebo že by tito lidé byli zdravější a spokojenější než-li ti, kteří biopotraviny nikdy ani neokusili. 

Bylo by mylné se domnívat, že biopotraviny obsahují méně kalorií, cholesterolu, nebo sacharidů než obyčejné potraviny. Když si koupíte bůček nebo chipsy v biokvalitě, nijak tím svému zdraví neprospějete. Pokud se chcete stravovat zdravě, stejně musíte dodržovat zásady zdravé výživy a pokud nechcete přibírat na váze, rozhodující je nutriční hodnota a ne označení bio. Pokud si dáte biouherák nebo biosmažený sýr, v redukci váhy vám to nijak nepomůže.

V dnešní době si můžete zakoupit dokonce i alkohol a cigarety v biokvalitě. Nemyslete si však, že na bioalkoholu se nedá vypěstovat závislost, nebo že z biocigarety nemůžete dostat rakovinu plic. 

Jedna věc je jistá, při konzumaci biopotravin nás může hřát u srdce, že děláme něco malinko pro naši přírodu. Při pěstování biopotravin se nesmí používat pesticidy, umělá hnojiva, geneticky modifikované organismy (GMO) atp. Zvířata se chovají v lepších podmínkách než-li při konvenčním chovu. Například slepice nejsou drženy v klecích, ale mají volný výběh, krávy nejsou uvázány řetězem na jednom místě, ale mají volné ustájení atp. 

Do nedávna se uvádělo, že biopotraviny mají lepší chuť a obsahují více vitamínů a minerálů. Podle nejnovějšího výzkumu britského Úřadu pro kontrolu potravin (FSA) nejsou biopotraviny zdravější, něž-li potraviny vyráběné konvenčním způsobem (nemají vyšší obsah vitamínů ani minerálů). Podle této studie neexistují důkazy, že by snad biopotraviny měly pro člověka nějaké výrazné zdravotní výhody. Odhalili se nepatrné rozdíly mezi bio a nebio potravinami, které však nemají žádný podstatný vliv na lidské zdraví. Oba typy potravin mají téměř shodný podíl vápníku, železa a vitamínu C. Jiný je podíl dusíku a fosforu, což má zřejmě na svědomí různý druh používaných hnojiv. Tato skutečnost by však podle zprávy neměla mít žádný důsledek na naše zdraví. 

Zapamatujte si tedy, že slovo biovýrobek neznamená v překladu „zdravý výrobek“, ale mějte na paměti, že s každou koupí biopotravin děláte něco pro zdraví naší přírody.

Článek vyšel: 01.10.2009 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %