Karlovský gastrofestival

Velké Karlovice na Valašsku opět ožijí valašskými specialitami. Ve dnech 11. až 18. listopadu se tu uskuteční druhý ročník Karlovského gastrofestivalu, který nabídne ochutnávky mladého Svatomartinského vína, soutěž O nejlepší valašský frgál nebo košt slivovice. Místní hospody a restaurace budou nabízet speciality krajové kuchyně i Svatomartinské menu a chybět nebude ani jarmark či zabíjačka. Hvězdou hlavního víkendového programu bude Emanuel Ridi, známý z kuchařské show TV Prima, který předvede návštěvníkům své kuchařské umění.

Již od čtvrtku 11. listopadu v rámci Karlovského gastrofestivalu  společně zařadí některé hospody a restaurace ve Velkých Karlovicích do svých jídelníčků vybrané speciality krajové kuchyně či typické svatomartinské menu s pečenou husou a Svatomartinským vínem. V sobotu 13. listopadu návštěvníky čeká na několika místech Velkých Karlovic bohatý doprovodný program. V hotelu Horal se uskuteční jarmark s ukázkami výroby perníků, trdelníků, košíků nebo svíček. Své umění předvedou řezbáři či šindeláři, bude se také ochutnávat „valašský penicilin“ a na novém golfovém hřišti se odehraje Gastrofestival cup.

U sjezdovky Razula vypukne domácí zabíjačka za hudebního doprovodu harmonikářů. U hotelu Galik se budou podávat valašské speciality, zájemci si zkusí práci s marcipánem a mohou se zapojit do Valašské olympiády. V blízké hospodě Pod Pralesem, známé dříve jako hospoda U Románků, se budou podávat speciality klasické kuchyně. Během této takzvané Gastro tour se budou moci návštěvníci z jednoho místa na druhé přepravovat Jelínkovým expresem a koňskými povozy. Vstupné je dobrovolné, rodiče mohou pro své děti využít možnosti hlídání.

V sobotu 13. listopadu také dorazí do Velkých Karlovic Emanuel Ridi, šéfkuchař pražské restaurace Da Emanuel, který se mezi širokou veřejností proslavil díky uznávané kuchařské show TV Prima věnované italské kuchyni. V sobotu i neděli připraví ukázkové pětichodové menu pro Galavečeři snoubené se značkovými víny, pocházejícími částečně z Moravy a Itálie. Sobotní galavečeře v nové zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna bude zaměřena na pokrmy z ryb, nedělní v hotelu Horal na zvěřinu a červené maso.V neděli pak Emanuel Ridi přidá dvě devadesátiminutové kuchařské show, při nichž budou moci návštěvníci nahlížet zkušenému kuchaři zblízka pod ruce a dokonale tak pochytit různé tipy a triky. Počet míst na galavečeře i kuchařské show je z kapacitních důvodů omezen, doporučujeme co nejvčasnější rezervaci a zakoupení vstupenek. Lze tak učinit telefonicky či e-mailem na recepci hotelů. V sobotu bude mít navíc Emanuel Ridi od 15 hodin autogramiádu v hotelu Horal. V neděli 14. listopadu také vypukne ve Spa hotelu Lanterna oblíbená soutěž O nejlepší valašský frgál.

Ta existovala již před založením tradice gastrofestivalu - letos se koná 9. ročník. Porota při soutěži hodnotí vzhled, tvar, chuť a vůni, poměr náplně k těstu a originalitu. Frgál se na Valašsku připravuje podle stejného receptu již několik století, ten „správný“ má v průměru 30 centimetrů, váží 600 gramů a vždy je pouze s jednodruhou náplní. V neděli 14. listopadu budou také vyhlášeny výsledky prvního ročníku hlasovací soutěže o nejlepší valašskou hospodu, kterou uspořádala Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.

Gastrofestival pak pokračuje až do 17. listopadu ve vybraných hospodách, které budou dál nabízet svatomartinské menu. Ve čtvrtek 18. listopadu nabídku doplní Beaujolais Nouveau, které zahájí další gastronomickou událost. Beaujolais Nouveau je vůbec nejznámější mladé víno světa.

Článek vyšel: 31.10.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Co přinese připravované sjednocení sazeb DPH

  Součástí připravované reformy penzijního systému by měla být i změna u sazby DPH. Prozatím ještě není jisté, jak přesně bude změna vypadat, ale nejpravděpodobnější odhady hovoří o tom, že se sjednotí prozatímní…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %