Káva a její pozitivní účinky na lidský organismus

Bez dobré kávičky si jen málo kdo z nás dokáže představit nový den. Je to jeden z nejpoužívanějších životabudičů. Ohledně kávy existuje mnoho otázek. Jak je to ve skutečnosti s jejím působením na lidský organismus? Je káva skutečně tak špatná jak se donedávna tvrdilo, nebo to s ní není až tak zlé? Její negativní účinky jsou již notoricky známe, ovšem o těch pozitivních se příliš nemluví.

Do nedávna se káva považovala za rakovinotvorného zabijáka pro naše srdce a nepřítele našeho žaludku, na kterém se dá navíc vypěstovat slušná závislost. 

Dnes už vědci tvrdí, že člověk který denně vypije několik šálků kávy, u sebe může významně snížit riziko rozvoje onemocnění Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Stejně tak by mělo být u těchto lidí nižší riziko rozvoje cukrovky. Uvádí se také, že v některých případech může kofein obsažený v kávě pomoci při bolestech hlavy (především při migréně). 

Vědci se původně zabývali pouze kofeinem a úplně opomněli ostatní látky, které káva obsahuje. Ano je to tak, káva je velice rozmanitým nápojem, který mimo jiné obsahuje kyseliny odbourávající volné radikály a také množství užitečných minerálů jako např. draslík a magnézium. Člověk, který pije kávu má až o 80% menší riziko rozvoje cirhózy jater oproti člověku, který kávu nepije. 

U pití kávy je důležité dbát na její kvalitu. Kvalitní káva má nižší obsah kofeinu, lepší chuť, ale samozřejmě také vyšší cenu. Na našem zdraví, ale nemá cenu šetřit! U kávy je hlavním problémem především kofein, který se může ve větší míře stát i nebezpečným. Proto by kvalitní káva měla obsahovat méně kofeinu, ale řadu lipidických olejů, nenasycených mastných kyselin a antioxidantů. 

Káva může být našemu tělu do jisté míry prospěšná, ale pokud to s ní budeme přehánět může nám i uškodit. I u pití kávy platí zásada „čeho je moc, toho je příliš“. Přesné omezení ve smyslu, kolik šálků kávy denně ano a kolik už ne neexistuje. Záleží na každém z nás na kolik se cítí. Nemusíte mít výčitky svědomí pokud denně vypijete 3 šálky kávy, ale stojí za zamyšlení pokud jich vypijete 6 a více.

Článek vyšel: 23.07.2009 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %