Kedluben - citron severu

Asi nebude těžké uhodnout, k čemu tato přezdívka známé košťálové zeleniny odkazuje. Správně, kedlubny se můžou pochlubit vysokým obsahem vitaminu C, který nastartuje váš imunitní systém. To ale zdaleka není všechno. Navzdory své jemné chuti jsou to odhodlaní ochránci našeho zdraví, proto by se kedlubny měly pravidelně objevovat v našem jídelníčku.

Předchůdcem dnešních kedlubnů byla v dávných dobách před naším letopočtem pompejská brukev se zesíleným protáhlým stonkem. Trvalo velmi dlouho, než nabrala bulva (přesněji řečeno stonková hlíza) kedlubnů současný kulatý tvar. Známe mnoho rozmanitých odrůd s různým obdobím sklizně, díky čemuž si čerstvé kedlubny můžeme dopřávat od jara až do podzimu. Jejich barva se pohybuje v široké škále od bílé až po temně fialovou, dužina je ovšem vždy světlá a chuť bývá také téměř identická.

Kromě už zmiňovaného vitaminu C nás kedlubny zásobují také potřebnými vitaminy skupiny B, beta-karotenem a vyváženým mixem minerálů – za všechny jmenujme například draslík, železo, vápník, fosfor nebo hořčík. Jsou výborným zdrojem antioxidantů a rozpustné i nerozpustné vlákniny. Prvně jmenovaná pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, nerozpustná vláknina se zase postará o čistá střeva a dobře fungující metabolismus.

Z dalších obsažených látek stojí za zmínku také inositol, který má protisklerotické účinky a chrání organismus před celou řadou civilizačních chorob. Konzumace kedlubnů prospívá vlasům a pokožce, posiluje krvetvorbu a zvyšuje odolnost vůči stresu. Podobně jako další zelenina z čeledi brukvovitých má i kedluben silné protirakovinné účinky. Mimo jiné přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva, dělohy a prostaty.

Pokud se vám do rukou dostanou menší mladé kedlubny, využijte při kuchyňské úpravě také čerstvé listy nabité vitaminem C, vápníkem a železem. Jemná chuť raných kedluben doslova láká k chroupaní v syrovém stavu – samotné nebo třeba jako součást různých salátů a pomazánek. Vyhýbat se ale nemusíte ani tepelné úpravě. Jednoduchou přílohu vykouzlíte krátkým povařením v páře (případně dušením ve vývaru nebo víně) a zakápnutím rozpuštěným máslem. Vynikající je také známé kedlubnové zelí, smetanová kedlubnová omáčka, polévky na mnoho způsobů, zapečené nakrájené kedlubny nebo vydlabané bulvy naplněné směsí podle vaší fantazie. Kedlubny můžete také nakládat nebo krátce povařit ve slané vodě a zmrazit do zásoby.

Článek vyšel: 04.06.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pastelkový svět Marie Brožové

  Své obrazy podepisuje jako MAB, se symbolickou pastelkou místo áčka uprostřed. Se známou elfskou královnou má společné nejen dlouhé zrzavé vlasy, pronikavý pohled a upřímný úsměv, ale také poslání – přinášet…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %