Kojení nadevše?

O blahodárném působení mateřského mléka dnes už nikdo nepochybuje. Kromě výživné funkce pomáhá také obranyschopnosti a rozvoji imunitního systému miminka. Jako druhá pupeční šňůra symbolizuje pevný vztah mezi matkou a dítětem naplněný vzájemnou harmonií. Úspěšné kojení se podaří zahájit v drtivé většině případů. Když chce novopečená maminka kojit, stojí v cestě už jen zvládnutí několika praktických grifů.

Význam kojení

Mateřské mléko nic nestojí, má vhodnou teplotu, je sterilní, stále a okamžitě k dispozici. Děloha se kojením stahuje rychleji, čímž se zmenšuje i poporodní krvácení. Kojení snižuje riziko vzniku karcinomu prsu a vaječníku. Žena se cítí spokojená, protože se jí daří naplňovat mateřskou roli. Klíč k úspěšnému kojení je ve většině případů skrytý v psychice matky. Nešťastná, labilní matka často nezvládá techniku nebo se stále obává o kvalitu a dostatek mléka. Problémy v kojení zpětně prohlubují matčinu nespokojenost a začarovaný kolotoč se ne a ne prolomit. Novopečená maminka by měla být hlavně v klidu a pohodě, obklopená laskavým prostředím, které jí v případě potřeby umí podpořit.

Kojení má enormní význam pro rozvoj imunity dítěte. Mateřské mléko obsahuje protilátky, ovlivňuje příznivé složení střevní mikroflóry a zároveň podporuje dozrávání střevní sliznice, čímž brání případnému pozdějšímu vzniku alergie. Právo dítěte na kojení je dokonce zapsáno také v Umluvě o právech dítěte.

Některé tipy pro správné kojení

Pohodlně si s miminkem usedněte nebo lehněte. Pohladíte-li dítě po tvářičce, začne reflexně hledat prs. Měly byste vyčkat, až otevře pusinku co nejvíce a následně mu rychle strčit bradavku až ke dvorci do úst. Nemělo by vás nic bolet. Máte-li pálivý, nepříjemně řezavý pocit, miminko pravděpodobně cumlá jen bradavku, což vám může způsobit bolestivé oděrky. Proto je nejlepší přerušit kojení. Neměly byste pokračovat ani v případě, když neslyšíte, že miminko polyká.

V prvních dnech svého broučka přikládejte tak často, jak si řekne. Čím častěji budete mrňouska kojit, tím více mléka se vám vytvoří. Odstříkávat by se mělo jen málo, aby se ulevilo bolestivě nalitým prsům a zároveň se nepodporovala tvorba dalšího mléka.

Další užitečné informace najdete na stránkách www.kojeni.net nebo www.kojeni.cz. Své dotazy můžete psát do on-line poradny či volat na Národní linku kojení – číslo: 261 082 424, ve všedních dnech od 10.00 do 13.00 hod. Specifické problémy a velké obtíže při kojení vám pomůže zvládnout také vaše lokální laktační poradkyně.

I když je kojení ten nejlepší základ, který svému děťátku můžete dopřát, nemá smysl trápit se a vyčítat si, že si toto pevné spojení nemůžete nebo nechcete dopřát. Kvalita matky se odvíjí i z jiných principů. Láhev s mlékem vaši láskyplnou náruč nijak neznehodnocuje.

Článek vyšel: 19.11.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

  Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun! Finanční odměny, hodnotné dárky špičkových značek (Zepter, Whirlpool a další…). Vyhrát může každá čtenářka, heslo soutěže totiž zní: Žádný robot k vítězství nepomůže.…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %