Konzumace ryb ano nebo ne

Jídelníček dnešního moderního člověka je bohatý především na maso hovězí, vepřové a také kuřecí. Ryby bývají často opomíjeny a to je opravdu velká škoda, protože rybí maso obsahuje látky, které v jiném mase nenajdeme. Rybí maso je velmi dobře stravitelné a dietní, obsahuje množství prospěšných látek, které mohou zabránit vzniku závažných nemocí. 

Nevýhody rybího masa spočívají především v jeho charakteristickém zápachu, což je jedním z důvodů proč ho někteří lidé odmítají. Nepříjemné jsou také kosti, které se musí důkladně vybírat, aby nezůstaly zapíchnuté v krku. Rybí maso také poměrně rychle podléhá zkáze. 

Proč konzumovat rybí maso co možná nejčastěji

Rybí maso obsahuje velké množství plnohodnotných bílkovin.

Je bohaté také na vitamíny A,B a D. Mořské ryby ještě navíc obsahují jód, který je důležitý mimo jiného i pro správnou funkci mozku.

Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny (kyseliny EPA a DHA, které jsou obsaženy jak v rybím tuku tak i v rybím mase), které chrání náš kardiovaskulární systém, pomáhají snižovat krevní tlak a mohou pomoci i při psychických poruchách.

Rybí maso obsahuje velice málo tuku, proto je vhodné i při redukčních dietách. 

Odborníci doporučují zařadit rybí maso do našeho jídelníčku alespoň 2x týdně. Ryby jsou nejchutnější, když jsou čerstvé nikoli mražené. V ČR je konzumace ryb velice nízká, nejvíce ryby konzumují ve Skandinávii a Japonsku. A i to je možná jedním z důvodů, proč se tam lidé dožívají vyššího věku a trpí méně na civilizační choroby. 

Rizikové faktory u rybího masa

Jak už to ale bývá, nic není jen černé nebo bílé. I u rybího masa existuje řada faktorů, na které si musíme dávat pozor. 

Jak ukazují poslední výzkumy, rybí maso často obsahuje velké množství rtuti a dalších jedovatých látek. Proto by měly být zejména těhotné ženy při konzumaci ryb opatrné. Velké množství rtuti může u nenarozených dětí způsobit těžké poškození mozku a jiných orgánů. 

Po konzumaci ryb se mohou ve výjimečných případech dostavit otravy a zažívací problémy, které mohou být způsobeny především dlouhou přepravou, špatnými hygienickými podmínkami a častým rozmrazováním. Někdy může být doba než-li se ryba dostane na náš stůl opravdu velice dlouhá! 

Rybí maso je poměrně drahé. Vysoká cena může, ale nemusí být zárukou kvality. Nevěřte mimořádně nízkým cenám u rybího masa, může to být také proto, že už mu dochází datum spotřeby. Pozor si musíme dávat i na nekvalitní rybí prsty, které často nebývají z masa, ale jenom z drcených zbytků. 

Důležitá je kvalita a čerstvost

Velice důležitý je původ a kvalita rybího masa. Při koupi čerstvé ryby si ji očichejte, nesmíte cítit nic jiného než-li typický rybí odér. Zkontrolujte jí oči, ty musí být jasné, vypouklé a lesklé, nikdy ne zakalené. Žábry musí být červené. Další trik jak bezpečně poznáte, že je ryba čerstvá, je když do ní zatlačíte prstem, musí se důlek rychle narovnat, pokud se tak nestane a důlek v rybě zůstane, určitě není čerstvá. 

I přes rizikové faktory bezpochyby ryby patří do zdravé výživy a určitě by měly patřit do jídelníčku každého z nás!

Článek vyšel: 25.12.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Do Aun Schan Su Ťij

  Krutý vývoj posledních událostí v Barmě, nenápadné asijské zemi mezi Indií, Čínou a Thajskem, donutil i donedávna laxní zahraniční politiky zaujmout vůči vládnoucí vojenské juntě rozhodné stanovisko. To, co několik…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %