Koupání v přírodě

K letním radovánkám patří bezesporu koupání ve volné přírodě. Patříte i vy k milovníkům této zábavy? Pokud ano, je tento článek určen přímo pro vás. Jelikož nám červenec téměř celý propršel, doufejme že alespoň srpen bude na pěkné dny bohatší a my si budeme moci konečně užít pořádných vodních radovánek. 

V České republice se takovéto „přírodní“ koupání těší velké oblibě. V přírodě najdeme celé množství vodních ploch, které nás doslova vybízejí ke koupání. Je nutné si zapamatovat, že ne všechny jsou ke koupání vhodné. Pokud se rozhodnete pro přírodní koupání, dělejte to pouze na místech, kde je kvalita vody kontrolována a můžete si ověřit, že je na daném místě voda pro koupání vhodná. 

Místa, kde můžeme provozovat přírodní koupání

Koupat se můžeme například v tzv. klasických koupalištích ve volné přírodě, které většinou provozuje soukromý subjekt a často zde za vykoupání zaplatíme vstupné. Jakost vody na koupalištích musí provozovatel sledovat. Je povinen laboratorní výsledky předkládat místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Musí také zajistit sběr odpadků, provoz záchodů atd.

Dalším místem ke koupání jsou tzv. koupací oblasti, které tvoří povrchové vody využívané ke koupání. Jakost vody je na těchto vodních plochách povinen sledovat stát. Kvalitu vody zde kontrolují krajské hygienické stanice. Jelikož zde není vybíráno vstupné, většinou zde nenajdeme záchody, odpadkové koše ani jiné doplňkové vybavení. Seznam koupacích oblastí najdete ve vyhlášce č.168/2006 Sb.

Existují také umělá venkovní koupaliště, ve kterých se voda během provozu neustále upravuje. Kvalita vody je tady pravidelně sledována a posuzována orgánem ochrany veřejného zdraví. Pokud kvalita vody přestane vyhovovat hygienickým požadavkům, musí provozovatel neprodleně učinit kroky k nápravě a pokud se kvalita vody stejně nezlepší musí se provoz zastavit.

Dále se můžeme koupat také na tzv. ostatních vodních plochách, je zapotřebí si uvědomit, že na těchto místech se kvalita vody nijak nekontroluje. Koupat se zde budeme na vlastní nebezpečí! 

Sledování kvality vody

Kvalita vody se sleduje v koupací sezoně 1x za 14 dní. Pokud přestane vyhovovat hygienickým normám, je povinností provozovatele informovat o této skutečnosti návštěvníky. 

Faktory ovlivňující kvalitu vody

Mějme vždy na paměti, že kvalita vody ve volné přírodě se může kdykoli změnit. Závisí na mnoha faktorech jako např. na počasí, četnosti srážek a povětrnostních podmínkách. Ale také množství lidí, kteří se zde koupou a jejich ukázněnost je zásadním faktorem ovlivňujícím kvalitu vody. U klasických přírodních koupališť a koupacích oblastí není možné vodu nijak upravovat, zejména kvůli velké finanční náročnosti a krátké době účinnosti. U umělých venkovních koupališť se voda upravuje a riziko negativního ovlivnění je nižší. 

Jakostní kategorie:

Na základě výsledků se voda řadí do jedné z pěti jakostních kategorií:

 1. voda vhodná ke koupání

 2. voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi – je vhodné se po koupání co nejrychleji osprchovat

 3. zhoršená jakost vody – mírně zvýšené riziko zdravotních problémů zejména u citlivých jedinců – je nutné se osprchovat

 4. voda nevhodná ke koupání – voda nevyhovuje hygienickým normám a představuje zdravotní riziko především u citlivých jedinců

 5. voda nebezpečná ke koupání – voda představuje zdravotní riziko a hrozí akutní poškození zdraví – je vyhlášen zákaz koupání 

Zdravotní rizika

U přírodního koupání hrozí kromě rizika nejrůznějších úrazů také např. akutní onemocnění zažívacího traktu – zvracení a průjmy. Další zdravotní rizika představují např. horečnatá onemocnění, aseptická meningitida, leptospiróza, cerkáriová dermatitida a další.

Nebojte se, nechceme vás od koupání odrazovat, obvykle jsou tato rizika velice malá a ani zdaleka se nevyrovnají prospěšným účinkům jako jsou - pohybová aktivita, pobyt na čerstvém vzduchu, otužování, relaxace atp.

Aby se riziko možných zdravotních potíží snížilo na minimum, je nutné především - dodržovat hygienické návyky, koupat se pouze v kontrolovaných vodních plochách a informovat se o jakosti vody např. na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví - www.mzcr.cz (oddíl pro širokou veřejnost, část „Koupání v přírodě“) nebo na příslušné Krajské hygienické stanici. 

Neberte tyto informace jako naši snahu vás od přírodního koupání odradit, to určitě ne. Naopak berte to jako radu, jak si koupání co nejlépe užít bez možných nepříjemných následků. Teď už musíme jenom doufat, že se příroda umoudří a sluníčko se na nás usměje. Až se tak stane neváhejte a hurá k vodě. Naše republika sice nemá moře, ale krásných míst ke koupání se tu najde celá řada.

Článek vyšel: 02.08.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Do Lucerny na Ethnofest

  1. pražský Ethnofest je první ročník hudebního festivalu, jehož cílem je představit publiku různé hudební proudy z české i zahraniční provenience, jejichž kořeny vycházejí z tradic world music. Akce je zaměřena…

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %