Krásný dvůr

Při svých toulkách po českých památkách dávám jednoznačně přednost středověkým hradům a zpustlým romantickým zříceninám trůnícím na zalesněném kopečku. Nicméně musím uznat, že i elegantní zámecké sídlo v údolí může mít své kouzlo, zejména ve spojení s rozlehlým zámeckým parkem. Skvělým příkladem harmonického propojení architektury s okolní krajinou je Krásný dvůr nedaleko Podbořan.

Už koncem 13. století stála na místě dnešního zámku starobylá tvrz, která ovšem časem zpustla natolik, že se stala neobyvatelnou. V 16. století se však stavba dočkala docela nového kabátu a místo i s okolím začalo opět vzkvétat. Roku 1649 koupil celé panství známý politik a diplomat Heřman Černín z Chudenic a v rukou jeho rodu zůstalo obdivuhodně dlouhou dobu – až do druhé světové války.

Dnešní barokní podobu dostal zámek v letech 1720 – 1725, podle projektu F. M. Kaňky, značně ovlivněného francouzským stavitelstvím. Zámek má tvar písmene U, přičemž jeho střední část tvoří budova bývalé tvrze, na kterou navazují dvě nižší boční křídla. V historických interiérech najdete dobové zařízení a umělecké sbírky, mimo jiné také významná díla předních českých i evropských malířů (např. Karel Škréta, Petr Brandl). Za pozornost jistě stojí i portrétní galerie psů v životní velikosti.

Po prohlídce zámku už na vás čeká rozlehlý areál anglického parku, vůbec nejstaršího svého typu u nás. Na jeho návštěvu si nezapomeňte vyhradit dostatek času, celková rozloha totiž činí téměř 100 hektarů. Věřte ale, že nebudete litovat jediného kroku v této oáze klidu a pohody. Přírodně krajinářský park založil v 80. letech 18. století Jan Rudolf Černín, známý svou zálibou v botanice a cestováním po Evropě.

Právě ze svých cest po Anglii si přivezl moderní koncept parku, citlivě propojeného s divokou přírodou a co nejméně poznamenaného lidským zásahem. Posedět můžete u pěti rybníků, které jsou napájeny rafinovanou soustavou stok. Roste zde přes 100 druhů dřevin, za všechny jmenujme například lípu, javor nebo olši. Skutečným pánem parku je ovšem takzvaný Goethův dub, odhadem 1000 let starý listnáč s obvodem kmene 8,70 metrů. S ohledem na své stáří však bohužel rychle ztrácí sílu a dnes už uvidíte jen torzo. Po celém parku jsou také rozesety nejrůznější romantické stavbičky – čínský pavilon, obelisk, gotický chrámek, vyhlídková věž a jiné.

Článek vyšel: 17.06.2014 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Tajuplná kráska z Chartres

    Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

  • Za romantikou na Dívčí kámen

    Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

  • Národní horský park Simien

    Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %