Laserové operace očí pomohly již stovkám milionů pacientů

S příchodem zimy vás opět obtěžují zamlžená  skla na vašich brýlích, kdykoliv vstoupíte do vytopené  místnosti? Časté sněžení  či déšť a kapky na brýlích? Máte dost neustálých starostí s brýlemi a kontaktní čočky nemůžete ze zdravotních důvodů používat? Nejlepším možným řešením problémů s brýlemi a nevhodnými kontaktními čočkami jsou v současné době laserové operace očí.

Laserové  operace očí jsou v lékařské praxi běžné již od osmdesátých let minulého století. V posledních dvaceti letech navíc došlo v očním lékařství a především v refrakční chirurgii k takovým změnám, jako jen v málo kterém oboru medicíny. V průběhu posledních deseti let podstoupilo v České republice laserový či jiný chirurgický zákrok s cílem odstranit dioptrickou poruchu nebo jiné problémy s viděním několik set tisíc pacientů. Celosvětově chirurgická korekce umožnila zlepšit vidění mnoha stovkám milionů lidí.

Dnes je tento druh operace i v České republice naprosto běžný a nabízejí jej nemocnice v každém větším městě. Předtím, než se rozhodnete svoje oči svěřit laseru, pečlivě zvažte výběr zařízení. Kvalita péče se často velice liší. „Na některých klinikách oční vyšetření odbudou za pár desítek minut. Oko je ale třeba před operací skutečně pečlivě vyšetřit. Na naší klinice trvá vyšetření až tři hodiny,“ upozorňuje na důležitý aspekt primář oční kliniky Neovize Josef Hycl. Také je důležitý typ použité metody. Přesnost, šetrnost a bezbolestnost zákroků femtosekundovým laserem (zákroky NeoLASIK a NeoLASIK HD)  je o řád lepší než při použití starých metod typu PRK a LASEK.

V současné době se nemusíte obávat ani bolesti při operaci nebo po ní. V brněnské klinice Neovize za bezbolestné zákroky dokonce ručí. Stejně tak ručí i za doživotní záruku: „Pokud by se v budoucnu vada znovu objevila, máte další zákrok zdarma,“ dodává Josef Hycl.

Největší výhodou laserové operace očí je kompletní odstranění  oční vady. Jednorázově podstoupíte zákrok, který trvá cca 10 minut, na klinice celkem strávíte necelé dvě hodiny a domů odcházíte s „vyměněným“ zrakem.Před zákrokem...

Nezbytné  je poradit se s očním lékařem. Dozvíte se, zda je pro vás operace vhodná (s ohledem na věk a charakter vady), případně jaký druh je pro vaše oči nejlepší. „U moderních zákroků netrváme na stabilitě vady a operujeme běžně pacienty mladší 18 let. Zákrok je doporučen přibližně 9 pacientům z 10. Laserem nelze operovat pacienty s opakovanými opary oka a s onemocněním zvaným Keratokonus. Naopak tupozrakost není většinou překážkou operace“, dodává Josef Hycl. 

Jak probíhá  moderní operace femtosekundovým  laserem podle primáře Josefa Hycla...

Usadíte se do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 10 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami. Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok, který probíhá vleže na pohodlném lehátku. Celá procedura většinou netrvá déle než 10 až 20 minut. Vlastní působení laseru trvá v průměru 30 sekund. Po kontrole lékaře odcházíte domů.Po zákroku, aneb na co jste se chtěli zeptat...

   1. Ostrost vidění po zákroku

Většina pacientů s vyšším počtem dioptrií zaznamená výsledek již na operačním sále. Zraková ostrost se v den zákroku postupně zlepšuje. První den po zákroku bývá vidění "tak na 80 %". Po prvním týdnu "na 90 %" a v dalších týdnech dochází k postupnému dolaďování na výsledný 100% efekt zákroku. 
 

   2. Kouření a alkohol

Jste-li silný kuřák, asi si ani po zákroku cigaretu neodpustíte, v tomto případě je ovšem nutné počítat s tím, že první hodiny po zákroku může cigaretový kouř vyvolávat slzení a pálení vašich očí.

Jedno pivo či sklenička něčeho ostřejšího na uklidnění vám nemůže uškodit. V žádném případě však nekombinujte alkohol s léky proti bolesti nebo s tabletami na spaní.

   3. Televize a počítač

Pokud nebudete mít žádné obtíže, není důvod po zákrocích NeoLASIK a NeoLASIK HD zakazovat  televizi nebo počítač. V prvních dnech ale počítejte s určitým kolísáním zrakové ostrosti.

   4. Mrazivé počasí a zimní sporty


Ani v sychravém zimním období se nemusíte bát, vítr ani mráz oči nepoškodí. Počítejte ovšem s tím,  že studený vzduch a mráz může vyvolávat slzení a pocit podrážděných očí.

Po zákroku si nemusíte odepřít ani zimní radovánky, zdatní lyžaři, kteří jezdí bez pádů mohou jet lyžovat již týden po operaci, ostatní po třech týdnech a nezbytností je používat lyžařské brýle.

   5. Následná péče o oči

"Po zákroku doporučujeme kapat umělé slzy (nejvíce se nám osvědčil preparát Oxyal), které pomáhají  udržovat povrch oka v  optimálním stavu a pomáhají  hojení", doplnil Josef Hycl.

Článek vyšel: 13.12.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní akce březen 2012

  A je tady březen. Konečně měsíc, který už snad přinese i nějaké ty sluneční paprsky a teplejší počasí. Podívejte se na následující článek, který vám přiblíží, co zajímavého se koná a jak můžete příjemně strávit volný…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %