Léčivá síla brusinek

Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v podobě brusinkového kompotu, který se podává ke svíčkové na smetaně a různě upravené divočině. Tím jejich využití rozhodně nekončí, brusinky mají také velice blahodárný vliv na lidské zdraví. 

Jaké zdraví prospěšné látky se v nich skrývají?

Brusinky jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B a C. Z minerálních látek obsahují např. draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík a železo. V menším množství v nich nalezneme také nikl, chrom a jod. A v neposlední řadě jsou to také třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, antokyany, karotenoidy a pektin. 

Jejich vliv na lidské zdraví je skutečně obrovský:

Brusinky mají antibakteriální účinky, protože znemožňují bakteriím přilnout k sliznici močových cest a tím pomáhají při prevenci a léčbě infekcí močového ústrojí. Skvělé jsou proti průjmovým onemocněním a pomáhají také proti inkontinenci.

Brusinky jsou také účinné v boji proti herpes viru, který je původcem nepříjemných oparů.

Další skvělou vlastností tohoto lesního ovoce je také prevence zubních kazů a zubního kamene.

Z výživového hlediska jsou velice přínosné pro lidské zdraví jako bohatý zdroj vitamínů, minerálních látek a flavonoidů.

Mají velký obsah antioxidantů, čímž chrání tělo proti volným kyslíkovým radikálům a zmírňují účinky stárnutí.

Zpevňují žaludeční sliznice a doporučují se jako prevence proti vzniku rakoviny žaludku. Flavonoidy obsažené v těchto plodech přispívají ke správné funkci srdce a cév. 

Trocha historie:

Již dávno před příchodem bílých osadníků znali a využívali léčivé síly brusinek američtí indiáni. Vyráběli z nich obklady na hojení ran. Jejich barvu používali k barvení koberců a látek. Vyráběli z nich placky a nebo je sušili na slunci.

Zhruba v 17. století začali bílí osadníci využívat léčivou sílu brusinek zejména při žaludečních obtížích, problémech s játry, při onemocněních krevního oběhu a nádorových onemocněních. Také je hojně využívali v kuchyni. Námořníci je používali jako prevenci proti kurdějím. 

Vědci celá léta nepřikládali brusinkám moc důležitosti. Teprve nedávno se jimi začali vážně zabývat a zahájili seriózní výzkum. Velká řada studií potvrzuje jejich jedinečný účinek při prevenci a léčbě infekcí močového ústrojí, inkontinenci, zánětech prostaty, menstruačních obtížích a řady dalších onemocněních. 

Nejlepší pro lidské zdraví je konzumace čerstvých a sušených plodů, také brusinková marmeláda je zdraví prospěšná. O něco málo prospěšná je brusinková šťáva a další výrobky.

Na dnešním trhu existuje celá řada preparátů, které obsahují výtažky z brusinek.

Článek vyšel: / Odkaz

Přečtete si také

 • Jak správně třídit odpad

  Několik různých košů (nebo aspoň tašek) na odpadky už je dnes běžnou součástí mnoha českých domácností. Třídění odpadu je totiž to nejjednodušší, co pro svou planetu můžeme udělat, a to všichni bez rozdílu. Jistě,…

Související články

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

 • Mrkvová polévka s cuketou

  Mrkev dává této krémové pochoutce správně zářivou barvu, kopr a tymián zase pikantní jižanskou chuť. Najdete v ní minimum kalorií, zato pořádnou dávku vitamínů, minerálů a vlákniny.

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %