Lékořice lysá

Jen málokterá bylina se těší takové celosvětové oblibě a zároveň je považována za jednu z nejstarších. Zmínky o ní najdeme už v historii starého Egypta. Spolu s ženšenem tvoří základ tradiční čínské medicíny. V 19. století byl ve Francii velmi módní osvěžující nápoj z lékořice zvaný „coco“. Blahodárné účinky lékořice využívaly mnohé domorodé kmeny v severní Americe. Siouxům například pomáhala při bolestech uší i při horečkách. Také dnes můžete svým kojencům při prořezávání zoubků dávat žužlat po vzoru amerických indiánů sušený, sírově žlutý kořen lékořice. Lidové pověry nepochybují o jeho tajemné a magické moci, která má vliv na projev vášně v různých podobách. Vědecky však bylo prokázáno, že pojídáním pendreku si spíš zlepšíte paměť. Naši předci moc dobře věděli, proč lékořici využívat k celkovému posílení a regeneraci organismu.

Popis, výskyt a sběr

Lékořice lysá je vytrvalá bylinka dorůstající délky 0,3 až 1 m. Fialkové květy s typickou tzv. motýlokvětou stavbou tvoří podlouhlé hrozny a mění se na ploché lusky. Planě roste lékořice v jižní a východní Evropě, ve Středomoří a v Malé Asii až po západní Sibiř. U nás zplaňuje zřídka, proto se pro průmyslové účely dováží z Ruska, Pakistánu, Turecka, ale i ze Španělska a Itálie.
Sbírají se kořeny s výběžky z nejméně tříletých rostlin v září a říjnu, kdy rostlina shazuje listy. Po obtížném vykopání kořenů následuje rychlé omytí. Kořeny se loupat mohou, ale nemusí. Zbavení slupky však údajně zlepší chuť a podpoří uvolňování léčivých látek. Silnější kusy je dobré rozpůlit a sušit co nejrychleji ve slabých vrstvách do 35°C.

Léčivé látky a účinky

Lékořice obsahuje triterpenové saponiny, především glycyrhizin, který je až padesátkrát sladší než řepný cukr. Dále flavonoidy, steroidy, až 30% škrobu, cukry, pryskyřici a další látky. Glycyrhizin má protivirorý a imunostimulační efekt, působí proti hepatotoxickým látkám, a tak chrání játra.

Odvar z lékořice pomáhá při ústních aftech, překyselení žaludku, vředech v trávicím traktu, při léčení jaterní cirhózy a chronické hepatitidy. Pro snazší vyprazdňování se připravuje odvar v kombinaci s pampeliškou. Už od dob antického Řecka je lékořice využíváná k podpoře odkašlávání, pomáhá při bronchitidě a astmatu. Léčí i chrapot a mírní artrózu. Svým estrogenním účinkem ovlivňuje menstruační cyklus žen. Působí podobně jako hormony kůry nadledvinek, a proto se lékořice smí neomezeně konzumovat při Addisonově chorobě, tj. při nedostatečné sekreci kortikosteroidů.

Riziko dlouhodobého užívání

Jinak je ovšem dlouhodobé užívání lékořice rizikové. V počáteční fázi působí sice močopudně, ale následně ovlivňuje iontovou rovnováhu v těle přesně opačně – organismus vodu zadržuje. Lékořici by proto určitě neměli konzumovat lidé s nemocným srdcem, ledvinami a cévním systémem. Rovněž těhotné a kojící ženy by se měly lékořice vzdát. V ostatních případech je vhodné poradit se s lékařem.

Lékořice v průmyslu

Kořen lékořice se přidává do čajových směsí, ve farmaceutickém průmyslu plní funkci chuťového korigens při přípravě pilukové hmoty. V cukrářství jsou lékořicí obohacovány různé likéry a nealkoholické nápoje. Dokonce se jí upravuje chuť tabáku. Neopomenutelný pendrek vzniká jednoduchým povařením rozemletého lékořicového kořene. V minulosti našla tato bylina uplatnění i v technickém průmyslu. Byla přidávána do leštidel, malířských barev a inkoustů.

Pěstujete lékořici? Zkoušeli jste vyrábět domácí pendrek? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích, děkujeme.

Článek vyšel: 12.10.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Co nezapomenout při cestování s dětmi

  A je to tady, dva měsíce prázdnin a čas dovolených. I když by to měly být jedinečné dny plné pohody a odpočinku, často je situace zcela jiná. Mnoho rodičů a především matek si právě v tuto dobu zažívá perné chvilky…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %