Linecké těsto

Linecké těsto je třeba na základní vykrajované tvary. Můj syn si s ním nejvíc vyhraje, protože děsně rád vykrajuje a možnost, že může dle svého uvážení volit, zda vykrojí sněhuláčka, pejska či stromeček mu vyhovuje samozřejmě nesrovnatelně víc, než otrocké "šmudlení" vanilkových rohlíčků. Vlastně komu ne, že?

Těsto, na které vám přináším recept, se mi osvědčilo a že jsem jich vyzkoušela spousty. Doporučuji pro zjednodušení vyvalovat na silikonové podložce a válet přes potravinářskou fólii či rozřínutý mikroténový sáček. Můžete přidat vanilkový cukr, ale já ho do tohoto základní těsta nedávám.

 • 500 g hladké mouky
 • 250 g másla
 • 100 g moučkového cukru
 • 1 vejce
 • kůra z 1 citronu
 • mouka na vál

Hladkou mouku prosejeme na vál, přidáme moučkový cukr a promícháme. Do mouky uděláme důlek, rozklepneme do něj vejce a přidáme na kousky nasekané máslo. Citron důkladně omyjeme a kůru ostrouháme jemným struhadlem. Na struhadle nastrouháme i máslo, rychleji pak zpracujeme těsto a pak veškeré suroviny uhněteme rukama na vále.

Z těsta uděláme hroudu, zabalíme ji do fólie a uložíme asi na půl hodiny do chladničky. Vychlazené těsto rozválíme na pomoučeném válu na plát silný asi 3 mm. Z plátu těsta vykrojíme různé tvary. Vypíchnuté tvary těsta přeložíme na plech vyložený papírem na pečení a v troubě vyhřáté na 200 °C pečeme 5-10 minut.

Tvary pak slepujeme marmeládou (tady doporučuji volit pikantní - například rybízovou, šípkovou či višňovou), krémy, nutelou a zdobíme polevami, čokoládou, marcipánem, kokosem - dle vlastního uvážení, chutí a vkusu.

Článek vyšel: 27.11.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Originální africké korálky

  Korálky v jakékoliv podobě se v poslední době hřejí na výsluní popularity. Na internetu i v kamenných obchodech najdete širokou škálu tvarů, barev i materiálů. My vám ale dnes přinášíme tip na korálky, které v té…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %