Málo známý, o to ale nebezpečnější oxycholesterol

O neblahém vlivu zvýšené hladiny cholesterolu na naše zdraví, zejména pak na naše srdce, není zapotřebí určitě dlouze hovořit. Jde o notoricky známý fakt, že vysoký cholesterol představuje zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Většina z nás určitě ví, že lidské tělo obsahuje LDL cholesterol („zlý cholesterol“) a HDL cholesterol („hodný cholesterol“), mezi kterými by měla fungovat jakási rovnováha. V žádném případě, by neměl zlý cholesterol převyšovat ten hodný. Pokud se tak stane, může se naše srdce, cévy a mozek ocitnout v ohrožení.

Před nedávnem vědci zveřejnili výsledky studie, která pojednává o existenci další formy nebezpečného cholesterolu tzv. oxycholesterolu, který jak se zdá představuje pro naše zdraví ještě větší hrozbu. Je to látka, která zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a podstatně napomáhá vzniku a rozvoji aterosklerózy, mnohem víc než-li neoxidovaný cholesterol.

Vzájemnou reakcí tuků a kyslíku vzniká v našem těle oxicholesterol. Smažené pokrmy, hamburgery či steaky, jsou skutečnými zásobárnami této nebezpečné látky. Oxycholesterol se do jídla přidává záměrně, jsou to tzv. mastné trans-kyseliny a hydrogenované rostlinné tuky, jedná se o látky, které mají za úkol zlepšit strukturu, chuť a stabilitu pokrmů. Oxycholesterol vzniká při tepelné úpravě mléka, vajec a masa přičemž nejhorší je smažení a grilování. Tato látka má velice neblahý vliv na funkci cév a tepen, zvyšuje riziko infarktu a mozkových příhod.

Cesta jak se tomuto cholesterolu bránit, je především zdravý způsob stravování. Je zapotřebí vynechat smažená a grilovaná jídla. Lidská strava by měla být bohatá především na antioxidanty - ovoce, zeleninu, luštěniny atp. V žádném případě není vhodné stravování ve fast foodech. Bílé pečivo je lepší nahradit pečivem z celozrnné mouky. Další variantou jak si snížit hladinu cholesterolu jsou léky tzv. statiny.

Co je dobré o cholesterolu vědět:

 • cholesterol je velice důležitá součást lidského organismu
 • je to základní stavební prvek povrchu veškerých buněk
 • představuje stavební látku hormonů (např. pohlavních)
 • je zásadní pro tvorbu vitamínu D, je tedy nepostradatelný pro pevnost a zdraví kostí i zubů
 • pokud ho tělo přijme nadbytečné množství, které není schopné zpracovat, cholesterol se v těle začne hromadit
 • přebytečný cholesterol se usazuje a způsobuje ucpávání cév
 • vysoká hladina cholesterolu má za následek ucpávání cév a časem i propuknutí aterosklerózy

Ohledně cholesterolu ovšem stále existuje celá řada otazníků, které se zatím nepodařilo rozluštit. Prozatím nám zbývá pouze jediné, pokusit se, uhájit si zdraví za pomoci vyvážené plnohodnotné stravy a zbytečně si neotravovat tělo známými jedy.

Zdroj: osel.cz

Článek vyšel: 05.01.2013 / Odkaz

Přečtete si také

 • Banánový koktejl

  Lahodné osvěžení v podobě banánového koktejlu ocení jak děti tak i dospěláci.

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %