Málo známý, o to ale nebezpečnější oxycholesterol

O neblahém vlivu zvýšené hladiny cholesterolu na naše zdraví, zejména pak na naše srdce, není zapotřebí určitě dlouze hovořit. Jde o notoricky známý fakt, že vysoký cholesterol představuje zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Většina z nás určitě ví, že lidské tělo obsahuje LDL cholesterol („zlý cholesterol“) a HDL cholesterol („hodný cholesterol“), mezi kterými by měla fungovat jakási rovnováha. V žádném případě, by neměl zlý cholesterol převyšovat ten hodný. Pokud se tak stane, může se naše srdce, cévy a mozek ocitnout v ohrožení.

Před nedávnem vědci zveřejnili výsledky studie, která pojednává o existenci další formy nebezpečného cholesterolu tzv. oxycholesterolu, který jak se zdá představuje pro naše zdraví ještě větší hrozbu. Je to látka, která zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a podstatně napomáhá vzniku a rozvoji aterosklerózy, mnohem víc než-li neoxidovaný cholesterol.

Vzájemnou reakcí tuků a kyslíku vzniká v našem těle oxicholesterol. Smažené pokrmy, hamburgery či steaky, jsou skutečnými zásobárnami této nebezpečné látky. Oxycholesterol se do jídla přidává záměrně, jsou to tzv. mastné trans-kyseliny a hydrogenované rostlinné tuky, jedná se o látky, které mají za úkol zlepšit strukturu, chuť a stabilitu pokrmů. Oxycholesterol vzniká při tepelné úpravě mléka, vajec a masa přičemž nejhorší je smažení a grilování. Tato látka má velice neblahý vliv na funkci cév a tepen, zvyšuje riziko infarktu a mozkových příhod.

Cesta jak se tomuto cholesterolu bránit, je především zdravý způsob stravování. Je zapotřebí vynechat smažená a grilovaná jídla. Lidská strava by měla být bohatá především na antioxidanty - ovoce, zeleninu, luštěniny atp. V žádném případě není vhodné stravování ve fast foodech. Bílé pečivo je lepší nahradit pečivem z celozrnné mouky. Další variantou jak si snížit hladinu cholesterolu jsou léky tzv. statiny.

Co je dobré o cholesterolu vědět:

 • cholesterol je velice důležitá součást lidského organismu
 • je to základní stavební prvek povrchu veškerých buněk
 • představuje stavební látku hormonů (např. pohlavních)
 • je zásadní pro tvorbu vitamínu D, je tedy nepostradatelný pro pevnost a zdraví kostí i zubů
 • pokud ho tělo přijme nadbytečné množství, které není schopné zpracovat, cholesterol se v těle začne hromadit
 • přebytečný cholesterol se usazuje a způsobuje ucpávání cév
 • vysoká hladina cholesterolu má za následek ucpávání cév a časem i propuknutí aterosklerózy

Ohledně cholesterolu ovšem stále existuje celá řada otazníků, které se zatím nepodařilo rozluštit. Prozatím nám zbývá pouze jediné, pokusit se, uhájit si zdraví za pomoci vyvážené plnohodnotné stravy a zbytečně si neotravovat tělo známými jedy.

Zdroj: osel.cz

Článek vyšel: 05.01.2013 / Odkaz

Přečtete si také

 • Dárky pro muže

  Přemýšlíte, jaký vybrat dárek pro svého manžela, přítele, bratra, syna či otce? Tato situace se může stát velkým problémem, protože uspokojit touhy muže, nemusí být vždy jednoduché. Každý muž je jiný a dárek, který…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %